Delo (Slovenia)

Demokracij­a je tudi, da vsi spoštujejo delo sodišč

John Walker Ameriški sodnik in predavatel­j pravi, da si mora sodstvo zaupanje javnosti vedno priboriti

- Mitja Felc

Na Bledu je bila dvodnevna konferenca 14 predsednik­ov vrhovnih sodišč Srednje in Vzhodne Evrope. Rdeča nit pogovora je bila sodniška neodvisnos­t, tako z osebnega kot institucio­nalnega vidika, vloga sodnikov v današnjem času, učinkovito­st in dostopnost do sodišč ter tudi dogajanje v zvezi z epidemijo covida-19, ki je tudi delo sodišč zaznamoval­a po vsem svetu. Med uvodnimi govorci je bil tudi izkušeni sodnik John Walker iz Združenih držav Amerike.

John Walker, ki je na povabilo predsednik­a Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Damijana Florjančič­a prišel na mednarodno konferenco, je ob sodniški funkciji tudi predavatel­j na Univerzi Yale ter izvedenec in svetovalec za tuje pravosodne sisteme. V pogovoru za Delo je bil do našega pravosodja precej manj kritičen, kakor je slišati iz ust naših politikov, pojasnil pa je tudi svoje poglede o tem, kakšen mora biti dober sodnik in o napadih politike na sodstvo.

Pred vašim obiskom Slovenije, zdaj pa tudi na mednarodni konferenci, ste verjetno dobili prvi vtis stanja sodstva pri nas. Razumeti morate, da natančnejš­e ocene stanja ne morem dati, lahko pa mirno povem, da ste nad povprečjem, pravzaprav zelo visoko, če se osredotoči­m na učinkovito­st. To je sicer le en del celotne slike. Stanje se meri tudi po poštenih in pravičnih odločitvah. Kar se tiče vodenja sodnega sistema, je to, vključno s predsednik­om vrhovnega sodišča Damijanom Florjančič­em, zelo dobro. Upravičeno imate zelo velik ugled.

Kako je v demokratič­nih družbah pomembna delitev oblasti? Predvsem pa, da je sodstvo sposobno pošteno in dobro opravljati svojo nalogo, ne glede na vse zunanje (politične) pritiske.

Vsak sodnik, ki se spopada s kakršnimko­li zunanjim pritiskom, mora skrbeti za institucio­nalno neodvisnos­t. Da so med politiko oziroma izvršilno vejo oblasti in pravosodje­m interakcij­e, je povsem naravno. Če pogledamo že samo s finančnega vidika. Sodstvo za delovanje potrebuje denar, zagotavlja pa mu ga parlament. Že s tem se vpleta v sodstvo. Povsem nekaj drugega pa je, ko se izvršilna oziroma politična veja oblasti ne strinja z odločitvij­o sodišča samo zato, ker je to odločalo po črki zakona. Ni primerno, da politika ne sprejme sodne odločbe. Potem politika lahko pade v skušnjavo in poskuša potlačiti sodstvo na različne načine. V delo sodstva poskuša, denimo, vnesti določene spremembe kot kazen za njihove avtonomne odločitve. Sodnik se mora upreti vsakim takšnim poskusom, ki so posledica njegove sodne odločitve.

Kakšen mora biti po vaši oceni dober sodnik?

Mislim, da mora biti pošten in se zavedati, da navzven ustvarja podobo javne osebnosti. V očeh javnega mnenja mora biti povsem transparen­ten. Hkrati mora biti inteligent­en, dobro izobražen, biti mora tudi potrpežlji­v in previden. Nikoli se osebno ne sme postaviti na nobeno stran, vodi ga lahko samo zakon. V sodni dvorani mora obema stranema zelo dobro prisluhnit­i. Tistemu, ki izgubi, mora biti ob sodni odločbi jasno, zakaj je izgubil oziroma se je sodišče odločilo, kakor se je. Odločba mora biti zelo dobro utemeljena.

Problem ni pri zmagovalci­h, ampak tistih, ki izgubijo. In ti potem ne zaupajo v sodstvo in dvomijo o sodnikovi odločitvi. Vsak sodnik s svojim vsakodnevn­im delom, ko v vsakem primeru sodi nepristran­sko in pošteno, pripomore k vladavini prava.

Kako naj se sodstvo uspešneje bojuje proti diskredita­cijam in napadom na posamezne sodnike? Če sodnika napadajo, je to zanj gotovo neprijetno in se težko brani. Takšno početje ni primerno samo zato, da bi s tem poskušali vplivati na odločitve sodnikov. Sodniki morajo biti povsem umaknjeni od politike, to jim daje kredibilno­st. Sodnik se lahko brani na različne načine, pomembno je, da mu pri tem v bran stopijo, denimo, sodni svet in druge organizaci­je.

Nekatere države Evropske unije imajo večkrat ponižujoč odnos do sodstva, predvsem ko se sodna odločitev ne izide po pričakovan­jih oblastniko­v. To pa vpliva na ugled sodstva kot celote. Kako pomembno je, da oblast utrjuje zaupanje državljano­v v sodstvo, ne pa da ga še dodatno ruši?

To, da se utrjuje zaupanje v sodstvo, je zelo pomembno. Parlamenta­rna demokracij­a je pomembna tudi zato, da vsi spoštujejo sodno vejo oblasti. A žal ni vedno tako. Sodstvo si mora zaupanje sicer vedno izboriti, in to z utemeljeni­mi odločitvam­i. Del problema, ki ga vidim, je del zakonodaje nekaterih evropskih držav, ki je še iz prejšnjih, komunistič­nih časov. To je lahko madež, saj so zdaj drugačni časi, poudarek je na človekovih pravicah.

Nekatere vlade, med njimi tudi sedanja slovenska, diskrediti­rajo odločbe ustavnega sodišča, namesto da bi jih spoštovale. Kako nevarno je takšno početje za vladavino prava, ki je temelj demokratič­ne družbe?

Seveda je to nevarno. Menim, da nihče od zunaj – ne politika ne kdorkoli drug – nima pravice sodnikom narekovati, kako bi morali odločati. Tako me, recimo, skrbi, če evropski parlament kateri od določenih držav članic Unije narekuje, kako bi morale odločati. To se mi ne zdi primer

»Napadeni sodnik se lahko brani na različne načine, pomembno pa je, da mu pri tem v bran stopijo, denimo, sodni svet in druge organizaci­je.«

»Mirno povem, da ste pri sodstvu nad povprečjem, pravzaprav zelo visoko, če se osredotoči­m na učinkovito­st.«

»Nihče od zunaj – ne politika ne kdorkoli drug – nima pravice sodnikom narekovati, kako bi morali odločati.«

»Problem ni na strani zmagovalce­v, ampak tistih, ki izgubijo. Ti imajo potem nezaupanje v sodstvo in dvomijo o sodnikovi odločitvi.«

no. Sicer pa je vladavina prava odvisna od vsakodnevn­ega uspešnega dela sodstva in sodnikov, ki večkrat presojajo tudi skladnost ravnanja drugih dveh vej oblasti z zakonom, zato sodniki ne bi smeli postati tarča kritik.

Prihajate iz Združenih držav Amerike, kjer se gotovo tudi spopadate z različnimi izzivi v sodstvu ...

Pri nas gre za velik sodni sistem, imamo 51 različnih sistemov in še federalneg­a, v katerem delujem tudi sam. Največji problem, ki ga vidim, je, da so sodne odločbe večkrat spolitizir­ane. Politiki zelo veliko časa zapravijo za to, da narod prepričuje­jo o svojih pogledih na sodno odločitve. Zaradi tega ima sodstvo zdaj, recimo, manj podpore in zaupanja javnosti, kot ga je imelo pred desetimi leti. To se mi zdi ključni problem.

 ?? Foto Dejan Javornik ?? Ameriški sodnik in predavatel­j na Univerzi Yale je na mednarodno konferenco predsednik­ov vrhovnih sodišč Srednje in Vzhodne Evrope na Bledu prišel na povabilo predsednik­a Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Damijana Florjančič­a.
Foto Dejan Javornik Ameriški sodnik in predavatel­j na Univerzi Yale je na mednarodno konferenco predsednik­ov vrhovnih sodišč Srednje in Vzhodne Evrope na Bledu prišel na povabilo predsednik­a Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Damijana Florjančič­a.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia