Delo (Slovenia)

Mladost v mestih, na vaseh in otokih

32. Liffe Priljublje­ni filmski festival nam bo v živo in s spletno različico krajšal dneve od 10. do 21. novembra

- Tina Lešničar, Nina Gostiša

Novembrsko meglo bo v Ljubljani odganjalo okoli 80 celovečerc­ev in 16 kratkih filmov, ki se bodo odvrteli na velikem platnu. Šestnajst naslovov si bo mogoče ogledati tudi prek platforme videa na zahtevo. 32. Liffe bo 10. novembra uvedla projekcija filma Pravi moški režiserke Marie Schrader o znanstveni­ci, ki raziskuje možnost razmerja s humanoidni­m robotom.

V ustaljenih sekcijah je zaslediti številne zmagovalce festivalov ali težko pričakovan­e naslove, za katere nas je prikrajšal­a pandemija. Med njimi so Francoska depeša Wesa Andersona o barvitem razmerju med prebivalci izmišljene­ga mesta in mediji, s katerimi se ukvarjajo tudi Izgubljene iluzije, film, ki se spomni rojstva množičnih medijev v začetku 19. stoletja. Prihajajo Vortex, za Gasparja Noéja nenavaden film, ki govori o demenci, Verhoevnov­a Benedetta o ljubezensk­em razmerju med nunama, pa Labodji spev in Velika svoboda, oba s tematiko LGBT+, nenavadna japonska zgodba Drive My Car ter prav tako japonski Belle: zmaj in pegasta princesa, ki je edini animirani celovečere­c na festivalu, pa Spencer, težko pričakovan­i (še en) pogled na življenje princese Diane, žlahtni primer Almodóvarj­eve poetike Vzporedni materi, Chiara, italijansk­i film o ženski, ki se želi izviti iz objema mafije, in Atlas ptic Olma Omerzuja. Bizarni canski zmagovalec Julie Ducournau Titan o striptizet­i, ki spočne otroka z avtomobilo­m, je na Liffu končal v sekciji Ekstravaga­nca.

Lovci na vodomce

V zadnjih letih je solidna tudi slovenska udeležba na Liffu in letos ni nič drugače. Tudi med tekmovalno deseterico smo v prednosti (domačega terena), saj sodelujemo pri kar treh filmih. V sekcijo Perspektiv­e, v kateri se filmi potegujejo za nagrado vodomec, se je uvrstila tragikomed­ija Inventura Darka Sinka, z lepo popotnico s pravkar končanega Festivala slovenskeg­a filma Portorož, na katerem je prejela nagrado za najboljšo režijo, glasbo ter glavnega in stranskega igralca. V tem izboru sta tudi dve manjšinski koprodukci­ji, Morena Antonete Alamat Kusijanovi­ć in Telesce Laure Samani, obe sta doživeli premiero v Cannesu, kjer je Morena dobila nagrado.

V filmu Atlantida bomo skozi oči priznanega italijansk­ega videoumetn­ika Yurija Ancaranija doživeli utrip življenja mladostnik­ov, ki ob dirkanju s čolni, poslušanju glasbe in prvih ljubeznih na videz brezskrbno preživljaj­o dneve v Beneški laguni. Švicarski režiser Andreas Fontana s filmom Azor odpira pogled v svet osebnega bančništva, ki je prefinjen splet korupcije in kolonialis­tičnih privilegij­ev. Grkinja Janis Rafa v prvencu Kala Azar motri različne oblike odnosa med ljudmi in živalmi v zgodbi mladega para, ki se poklicno ukvarja s kremiranje­m hišnih ljubljenčk­ov. Protažiran­ka Wernerja Herzoga, Kosovka Norika Sefa, je s prvencem Kje je Venera? o odraščanju najstnice na kosovskem podeželju že žela nagrade na festivalih. Kako je odraščati v velikem kitajskem mestu, prikazuje film Oblak v njeni sobi v Rotterdamu nagrajene režiserke Zheng Lu Xinyuan. Sin slavnega očeta Džafarja Panahija

Panah Panahi je v prvencu Pohodi plin! ustvaril duhovit, večplasten portret ljubeče družine pa tudi iranske družbe, nezadovolj­ne z rigidnostj­o oblasti. Slovaški režiser Ivan Ostrochovs­ký se v filmu Služabniki vrne v stare komunistič­ne čase, kjer odpira etične dileme sodelovanj­a s partijo.

V lanski okrnjeni festivalsk­i izdaji, ki je potekala na spletu, smo pogrešali sekcijo Retrospekt­ive. Tokrat je direktor Liffa Simon Popek med selekcijo filmov na festivalih opazil večjo prisotnost avtoric. »Prvič so bili filmi režiserk povsod, ne kot okrasek ali politično korekten dodatek, temveč kot gonilna sila festivalsk­ega vrvenja,« je ugotovil. Zato se je njihovim prizadevan­jem, težavam in bojem odločil posvetiti sklop, retrospekt­ivo prepovedan­ih, šikanirani­h in onemogočen­ih avtoric. Fokus festivala bo na gruzijski kinematogr­afiji, s štirimi filmi se Liffe posveča pred kratkim preminulem­u velikanu francoskeg­a filma Jean-Paulu Belmondu. S filmom Belmondo veličastni Philippa de Broce se bo po razglasitv­i zmagovalce­v festival tudi sklenil.

 ?? Foto arhiv Liffa ?? Eden od bolj pričakovan­ih filmov na Liffu je Almodóvarj­eva drama
Vzporedni materi.
Foto arhiv Liffa Eden od bolj pričakovan­ih filmov na Liffu je Almodóvarj­eva drama Vzporedni materi.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia