Delo (Slovenia)

Tako neučakana, da je ne motijo niti zgrešene tarče

Anamarija Lampič Po odmevnih dosežkih v tekaški smučini je zdaj 26-letnica začela na Pokljuki z biatlonske ničle

- Siniša Uroševič

Smeh Anamarije Lampič, lastnice treh kolajn s svetovnih prvenstev v nordijskem smučanju in malega kristalneg­a globusa, je nalezljiv. Po tem je slovela v karavani smučarskeg­a teka in prepoznavn­o dobro voljo je razgrinjal­a, ko smo jo obiskali na pokljuškem treningu: po notah novega glavnega trenerja slovenske biatlonske reprezenta­nce Ricca Grossa se je lotila dela v zanjo novi športni panogi. Uresničila si je željo o prestopu od tekačic k biatlonkam, zdaj je na začetku. »Zdaj sem v drugem tednu po bolezni, ki mi je malo uničila načrte. Vse je bilo v najlepšem redu, nekaj dni pozneje me je začelo mučiti grlo, zamašena sta bila nos in uho. Saj veste, kako pravijo – v enem tednu ozdraviš ali pa ne (smeh). Doma sem pač počivala, zdaj sem v uvodnem poletnem pripravlja­lnem ritmu,« je za začetek poudarila nova članica slovenske biatlonske vrste.

Anamarijin smeh je nalezljiv.

Toda ritem, ki ga je omenila, je zdaj drugačen. Prvič doslej vadi s puško. »Toliko se mi dogaja, da sploh ne gledam na uro, niti ne razmišljam o čem drugem,« je odgovorila ob namigu, če ji misli še vedno uhajajo k burnim zadnjim tednom, ko se je odločila za realno tvegan prestop iz ene smučarske panoge k drugi. Pri prvi je sodila med najboljše šprinterke na svetu, z biatlonom, predvsem strelskim delom, se je komaj dobro začela spoznavati: »Trening z ekipo mi mine zelo hitro. Precej je bilo tudi obiskov pokrovitel­jev in novinarjev. Sicer pa se moram osredotoči­ti na prve učne ure. Poskusim si zapomniti, ko mi kdo kaj pove, a ker se zame novih informacij nabere precej, marsikaj pozabim, pa potem naslednji dan ponovimo ... Sem pač edina pri reprezenta­nci, ki je štartala z ničle, zdaj uživam v novih spoznanjih.«

Ni še streljanja stoje

In kar nenavadno nam je gledati 26-letnico, ki se je v zadnjih sezonah vedno znova spogledova­la z najvišjimi tekmovalni­mi cilji, kako zdaj v povsem drugačni vlogi pristopa k športu. »Res, zaenkrat pri mojem strelskem treningu ni niti kakšne časovne omejitve niti pulzmetra (merilca srčnega utripa, o. p.). Najprej se moram osredotoči­ti na štiri ključne dejavnike strelskega dela v biatlonu: položaj, merjenje, proženje in dihanje. In verjemite, da imam pri tem več kot dovolj dela. Pride pa še dan, ko pridete na Pokljuko novinarji in me 'napadete' z vsemi mogočimi vprašanji (smeh). A to je razumljivo, navadila se bom tudi na tak vrvež.« obenem ne bo pozabila trenerja iz naše zahodne soseščine.: »Imela sem v načrtu nekajdnevn­i obisk pri njem, a sem ravno takrat zbolela. Zdaj bom videla, kako bo med poletjem, bom pa zagotovo šla v prostem času do njega, šest let sva vendarle zelo lepo sodelovala. Skupaj smo v ekipi ustvarili posebno vez, on mi nekaj pomeni, jaz njemu, pravi, da sem pri njem vedno dobrodošla.«

A zdaj je njena realnost svet biatlona, ob tem spoznavanj­e novih krajev. Denimo Ruhpolding­a, kamor se bo izbrana vrsta odpravila konec prihodnjeg­a tedna. »Še nikdar nisem bila tam, slišim, da je rolkarska proga v tem kraju imenitna. Se že veselim ...«

• Anamarija Lampič na Pokljuki spoznava prve zakonitost­i biatlona.

• Zaenkrat je na urniku streljanje brez povišanega srčnega utripa.

• Streljanja v stoje se bo lotila šele avgusta ali septembra.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia