Delo (Slovenia)

Pragmatičn­a politika namesto rusofobije

Diplomacij­a Z novo vlado in pod novo zunanjo ministrico Tanjo Fajon se spreminja odnos do rusko-ukrajinske vojne in Rusije

- Uroš Esih

Slovenska diplomacij­a si prizadeva spraviti Rusijo za pogajalsko mizo, je stališče nove ministrice Tanje Fajon. Zatrjuje, da pri tem ne gre za prorusko zunanjo politiko. Po tem, ko so se prejšnji teden v podporo vladi oglasili levo usmerjeni akademiki in politiki, so se v vmesni prostor med prejšnjo vlado Janeza Janše in novo vlado s svojim pozivom umestili še liberalni in desni intelektua­lci ter politiki.

• Svoja poziva vladi glede vojne v Ukrajini so spisali levi ter liberalno desni politiki in akademiki.

• Tanja Fajon ne podpira odpovedi več kot 40 bilateraln­ih sporazumov z Rusijo.

• Veleposlan­iku v Rusiji se bo mandat podaljšal za eno leto.

»Vlada Janeza Janše je bila zelo proaktivna glede podpore Ukrajini, precej ostro so nastopali proti Ruski federaciji, kar je bilo opazno v različnih ukrepih, na primer zmanjševan­ju ruskega diplomatsk­ega osebja v Sloveniji. Igrala je proaktivno vlogo proti Ruski federaciji in v podporo Ukrajini,« ugotavlja bivši zunanji minister Karl Erjavec, ki bi tudi sam podpisal poziv za proaktivno Slovenijo pri iskanju političneg­a izhoda iz ukrajinske krize.

Nekdanja predsednik­a republike Milan Kučan in Danilo Türk ter Rudi Rizman, Vlado Miheljak in Primož Šterbenc ocenjujejo, da morata Zahod in Slovenija kot njegov del poiskati alternativ­ne pristope do ukrajinske vojne – take, ki bi rusko in ukrajinsko vodstvo pripravili k resnim mirovnim pogovorom. Vlada mora po njihovem mnenju na področju zunanje in obrambne politike izhajati iz ustavnega načela mirovne politike ter kulture miru in nenasilja.

V nasprotju z njimi pa Branko Soban, Gregor Golobič, Miro Cerar, Gregor Virant, Matej Avbelj, Žiga Turk, Renata Salecl in Pavel Gantar menijo, da mora Slovenija ukrajinski odpor podpreti z vsemi sredstvi, ki so naši državi kot članici svetovne skupnosti držav na razpolago. »Ker so se Ukrajinci kot skupnost opredelili za to, da obstoj svoje države in samobitnos­ti ubranijo z orožjem, je njihova izbira zavezujoča tudi, ko premišljuj­emo o primernem ravnanju slovenske zunanje politike,« še pišejo. V nasprotnem primeru bi privolili v logiko imperializ­ma in zanikali vrednote, na podlagi katerih se je Slovenija osamosvoji­la.

Odziv opozicije, SDS in Nove Slovenije, na poziv levih intelektua­lcev in politikov je bil oster, a pričakovan. Nekdanji premier Janša je ocenil, da gre za neposredno podporo agresiji ruskega predsednik­a Vladimirja Putina, bivši obrambni minister Matej Tonin pa meni, da poziv ogroža nacionalno varnost.

»Ta vlada bo imela zmernejšo politiko do Rusije z zavedanjem, da bo treba konflikt diplomatsk­o rešiti na globalni ravni. In da bo prišel čas, ko bo treba na novo vzpostavit­i odnose z Rusijo in Ukrajino,« meni Erjavec in dodaja, da ni treba, da se Slovenija izpostavlj­a enostransk­o, kot je to počela v času Janševe vlade. »To je Sloveniji gotovo škodilo.

Vsaka radikalna politika, nagnjena v eno stran, ne prinaša koristi,« še dodaja Erjavec.

Prav pa je, pravi Erjavec, da Slovenija spoštuje vse sprejete sklepe mednarodni­h organizaci­j v zvezi z vojno v Ukrajini in obsoja rusko agresijo, kar vedno počne. »Slovenija mora kot majhna država imeti do Rusije pragmatiče­n pristop, ne pa da nastopa agresivno in sovražno. Tu zlasti desni pol ustvarja pravo rusofobijo, karkoli gre v smeri pragmatizm­a, pa je označeno za rusoilijo,« zaznava bivši zunanji minister.

»Po vseh mogočih kanalih, tudi znotraj EU, iščemo način, kako Rusijo spet spraviti za pogajalsko mizo. Končanje vojne po mirni in diplomatsk­i poti je ključno,« je stališče nove zunanje ministrice Tanje Fajon. V Kijev se vrača tudi slovenski veleposlan­ik Tomaž Mencin, vojak in začasni odpravnik poslov Boštjan Lesjak se je vrnil v Slovenijo. »Da vojaka zamenjamo za poklicnega diplomata je pomembno sporočilo, ki ga s tem pošiljamo,« je povedala Tanja Fajon.

Bivša vlada je odpovedala več kot 40 bilateraln­ih sporazumov z Rusijo, kljub temu da je zunanje ministrstv­o povedalo, da za to ni pravne podlage. Predsednik odbora za zunanjo politiko državnega zbora Predrag Baković naj bi odločanje o sporazumih vrnil v vlado. Zunanja ministrica ne podpira prekinitve bilateraln­ih sporazumov z Rusijo.

Konec junija bi moralo priti tudi do zamenjave na veleposlan­iškem mestu v Rusiji. Za mesto je bila v zadnjem paketu menjav, ki jih je pripravila Janševa vlada, predvidena svetovalka za zunanjo politiko pri predsednik­u republike Borutu Pahorju Smiljana Knez. Po naših informacij­ah se je položaju veleposlan­ice v Moskvi odpovedala, zato je zdaj vladni načrt, da za eno leto podaljša mandat sedanjemu veleposlan­iku v Rusiji Branko Rakovcu. Sloveniji primanjkuj­e diplomatsk­ega osebja na veleposlan­ištvu v Moskvi.

 ?? Foto Jure Eržen ?? »Po vseh možnih kanalih, tudi znotraj EU, iščemo način, kako Rusijo spet spraviti za pogajalsko mizo. Končanje vojne po mirni in diplomatsk­i poti je ključno,« pravi zunanja ministrica Tanja Fajon.
Foto Jure Eržen »Po vseh možnih kanalih, tudi znotraj EU, iščemo način, kako Rusijo spet spraviti za pogajalsko mizo. Končanje vojne po mirni in diplomatsk­i poti je ključno,« pravi zunanja ministrica Tanja Fajon.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia