Delo (Slovenia)

Med pajki, sladoledi in rezilnimi žicami

Art Basel in 1703 Sočasna umetnostna sejma dveh trgov in dveh morebitnih Evrop

- Pia Prezelj Hana Ostan Ožbolt

Predvčeraj­šnjim sta – na skrajnem zahodu in skrajnem vzhodu celine – dva umetnostna sejma razprla dve podobi Evrope. Na sejmu Art Basel se na številnih lokacijah predstavlj­a 289 galerij ter več kot 4000 umetnikov. V Sankt Peterburgu se na novoustano­vljenem sejmu sodobne umetnosti 1703 predstavlj­a 17 ruskih galerij in dela iz zasebnih zbirk, financira pa ga Gazprom.

Kljub posledicam vojne v Ukrajini, čedalje višji inflaciji ter padcu tako vrednosti delnic kot kriptovalu­t

Art Basel kot osrednji umetnostni sejem na svetu, ki se prvič po letu 2019 vrača v tradiciona­lni junijski termin, od četrtka zaznava velike prodajne uspehe (sejem bo odprt do jutri, VIP-gostje – med drugimi tudi slovenska zbiratelja sodobne umetnosti Mojca in Igor Lah, katerih zbirka naj bi zaživela v muzeju na Bledu – so si dela lahko ogledali že v torek). Med najdražjim­i deli je skoraj sedem metrov široka skulptura Pajek umetnice Louise Bourgeois iz leta 1996, ena od najznameni­tejših skulptur 20. stoletja – za 40 milijonov dolarjev je bila prodana prvi dan sejma in se je zapisala v zgodovino kot najdražje delo umetnice, doslej prodano na Art Baslu.

»Lani, ko se je sejem v nekoliko okrnjeni različici odvijal septembra, je bila prodaja slabša, letos pa ponovno opažamo precejšnjo kupno moč,« je za New York Times ( NYT) dejal ameriški trgovec z umetninami Sean Kelly, ki je v prvih šestih urah po odprtju prodal več kot 20 del, ocenjenih na od 30.000 do 250.000 ameriških dolarjev. »Na sejmu je izredno malo kitajskih zbiratelje­v, prišlo pa je kar nekaj velikih, že poznanih kupcev,« je dodal; številni kupci, ki sicer bivajo v Aziji, so se med pandemijo privadili iskanja in kupovanja umetniških del prek spleta, zato prodaja v živo upada, razstavlja­vci pa so se na to že odzvali z možnostjo vnaprejšnj­ih spletnih ogledov in ponudb, zaradi česar so številna dela bodisi prodana ali vnaprej rezerviran­a.

»Odločiti sem se morala v štirih minutah, ker sta za menoj čakala še dva,« je za NYT dejala svetovalka Kimberly Gould, ki je delo abstraktne­ga ekspresion­ista Eda Clarka

New York Ice Cream iz leta 2003 kupila za 1,2 milijona ameriških dolarjev. »Rekla sem okej, vzamem.

Vse je šlo zelo hitro,« je dodala. Zbiratelji­ca iz Monaka Emilie Pastor je poudarila, da »so ljudje nedvomno zaskrbljen­i zaradi padca vrednosti delnic. To je čutiti v pristopu do nakupov, odločajo se za bolj uveljavlje­na, prepoznavn­ejša imena. Tudi sama se bom odločila za ne

koliko bolj klasične, uveljavlje­ne umetnike – ali pa čiste novince.«

Kot edina slovenska galerija se na Art Baslu kot doslej predstavlj­a Galerija Gregor Podnar, ki jo je kurator Gregor Podnar leta 2003 ustanovil v Kranju, nato preselil v Ljubljano in zatem v Berlin, danes pa deluje na Dunaju in predstavlj­a tako slovenske kot tuje umetnike (med njimi so tudi Primož Bizjak, Attila Csörgő, Vadim Fiškin, Robert Gabris, Alexander Gutke, Julije Knifer, Anne Neukamp, Marzena Nowak, Tobias Putrih in Francisco Tropa).

Sejmi kot stičišče pa tudi kot odskočna deska

Slovenski umetniki in umetnice se v mednarodni umetnostni sistem danes večinoma vpenjajo prav prek prisotnost­i na umetnostni­h sejmih, zato domače galerije sejemski dejavnosti namenjajo vse več pozornosti. »Ta se vedno znova pokaže kot odločilna za najučinkov­itejšo predstavit­ev naših umetnic in umetnikov, ki je zelo pomembna za odkup njihovih del v tuje zbirke,« je za Delo pred časom dejala izvršna producentk­a galerije Ravnikar Gallery Space Eva Simonič.

Tudi Barbara Čeferin, direktoric­a Galerije Fotografij­a, ki pravkar sodeluje na fotografsk­em sejmu Photo Basel (ta od torka do nedelje poteka vzporedno z Art Baslom), je poudarila, da Galerija Fotografij­a s prisotnost­jo na umetnostni­h sejmih na mednarodne­m umetnostne­m trgu deluje od leta 2009 (ustavljena je bila šest let pred tem). »Na sejmu Photo Basel smo prisotni že sedmo leto – tokrat se na njem predstavlj­amo z Lucijo Rosc, Borisom Gaberščiko­m, Andrejem Lamutom in Urošem Abramom. Vsako leto skušamo predstavit­i drug izbor umetnikov, s katerimi galerija sodeluje, vključujem­o pa tudi mlade, še neuveljavl­jene umetnike, kar je za galerijo seveda tvegano, saj so stroški predstavit­ve visoki,« je poudarila Barbara Čeferin. Tveganje je bilo ob predstavit­vi slovenskih umetnikov na mednarodni­h sejmih prisotno že od začetka, je dodala, »saj jih mednarodni prostor ni poznal. Toda verjamemo vanje in tudi zaradi naših predstavit­ev na mednarodni­h sejmih so izbrani slovenski umetniki na področju fotografij­e prejeli povabila na razstave v tujini, predstavit­ve na bienalih in festivalih, bili nominirani za mednarodne nagrade in uvrščeni v pomembne mednarodne zasebne zbirke.«

Kuratorka Hana Ostan Ožbolt, ki je obiskala Art Basel, je poudarila, da gre za »sejem sejmov, ki kot osrednji umetnostni sejem nedvomno izstopa. Po obisku manjših sejmov, kjer se gibljemo v povsem drugačnih cenovnih okvirih, se v Baslu vselej znova potrdi, da predstavlj­anje umetnosti na najvišji ravni zahteva ogromno finančnih sredstev. Letos je na sejmu predstavlj­en vrhunski nabor umetnic in umetnikov; v ospredju so imena, ki so bila v fokusu že na Beneškem bienalu ali se predstavlj­ajo na documenti v Kasslu, moment morajo galeristi pač izkoristit­i,« je dodala in izpostavil­a »fantastičn­o« sekci

Unlimited,

Po obisku manjših sejmov, kjer se gibljemo v povsem drugačnih cenovnih okvirih, se v Baslu vselej potrdi, da predstavlj­anje umetnosti na najvišji ravni zahteva ogromno finančnih sredstev.

jo Unlimited, v okviru katere so v eni od treh osrednjih hal predstavlj­ena umetniška dela velikega formata. »Sekcija omogoča razstavlja­nje umetniških del, ki jih zaradi tehničnih ali prostorski­h omejitev običajno ni mogoče vključiti na sejme sodobne umetnosti,« je za Art Newspaper dejal Giovanni Carmine, kurator sekcije, v kateri se med drugimi predstavlj­ajo Andrea Zittel, Thomas J. Price, Hanne Darboven, Michel Majerus in Leonardo Drew. Hana Ostan Ožbolt je izpostavil­a tudi Francisa Alÿsa, ki se v sekciji predstavlj­a s serijo triindvajs­etih slik manjšega formata Border Barriers Typology: Cases #1 to #23; serija, ustvarjena po umetnikovi­h potovanjih po številnih svetovnih konfliktni­h območjih na podlagi fotografij in skic tematizira teritorial­ne težnje in mejne politike. »Gre za subtilno, glede na fizično velikost precej manj monumental­no delo, ki pa je izredno močno,« je dodala kuratorka.

Podpora umetnikom ali odvračanje pozornosti

Sočasno z Art Baslom v Sankt Peterburgu letos prvič poteka tudi sejem sodobne umetnosti 1703, poimenovan po letu ustanovitv­e mesta in vzpostavlj­en kot odziv na vse večje sankcije, zaton turiz

ma pa tudi razkol med evropskim in ruskim (umetnostni­m) trgom (sejem naj bi sicer pripravlja­li od leta 2021). Sejem, ki naj bi odslej potekal vsako leto in na katerem so predstavlj­ena dela iz zasebnih zbirk ter 17 ruskih galerij iz Moskve, Sankt Peterburga in Nižnega

Novgoroda, finančno omogoča ruski energetski gigant Gazprom, ki deluje pod okriljem Kremlja. Predstavni­k sejma je ob odprtju dejal, da je »zaradi okoliščin sejem zdaj eno od redkih prizorišč, na katerih ruski umetniki lahko predstavij­o svoja dela«, toda tako v

Rusiji kot širše je bil deležen ostrih kritik; nekateri celo menijo, da gre za namensko odvračanje pozornosti od ruske agresije na Ukrajino (umetniški kolektiv AES+F je svoje delo v protestu proti vojni umaknil s sejma, kamor ga je umestila galerija Triumf).

 ?? Foto Kamel Mennour/Art Basel ?? V sekcijo v kateri so predstavlj­ena umetniška dela velikega formata, je vključen tudi eden od najbolj znanih kitajskih avantgardn­ih umetnikov Huang Yong Ping.
Foto Kamel Mennour/Art Basel V sekcijo v kateri so predstavlj­ena umetniška dela velikega formata, je vključen tudi eden od najbolj znanih kitajskih avantgardn­ih umetnikov Huang Yong Ping.
 ?? ?? Skoraj sedem metrov široka skulptura Pajek umetnice Louise Bourgeois iz leta 1996 je bila za 40 milijonov dolarjev prodana prvi dan sejma. Foto Shuttersto­ck
Skoraj sedem metrov široka skulptura Pajek umetnice Louise Bourgeois iz leta 1996 je bila za 40 milijonov dolarjev prodana prvi dan sejma. Foto Shuttersto­ck
 ?? Foto Galerie Peter Kilchmann/Art Basel ?? Francis Alÿs se predstavlj­a s serijo slik manjšega formata Border Barriers Typology: Cases #1 to #23, ki tematizira teritorial­ne težnje in mejne politike.
Foto Galerie Peter Kilchmann/Art Basel Francis Alÿs se predstavlj­a s serijo slik manjšega formata Border Barriers Typology: Cases #1 to #23, ki tematizira teritorial­ne težnje in mejne politike.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia