Delo (Slovenia)

Ni konca poti, dokler pravici ni zadoščeno

-

ritanska notranja ministrica Priti Patel je ugodila zahtevi ameriške vlade po izročitvi ustanovite­lja Wikileaksa Juliana Assangea, so včeraj sporočili v Londonu. S tem je upoštevala odločitev britanskeg­a sodišča, ki je že aprila odobrilo njegovo izročitev. Assange ima zdaj na voljo 14 dni za pritožbo. Takoj po sporočilu ministrstv­a je organizaci­ja Wikileaks podala izjavo, da bi moralo biti vsakogar, ki mu je mar za svobodo izražanja, globoko sram, da je notranje ministrstv­o odobrilo izročitev. »Julian ni storil nič narobe. Ni storil nobenega kaznivega dejanja in ni zločinec. Je novinar in založnik, kaznovan je, ker opravlja svoje delo.« Na tiskovni konferenci v Londonu je njegova žena

dejala: »Nismo na koncu poti. Borili se bomo in uporabili vse

BStella Assange

Žena ustanovite­lja Wikileaksa Juliana Assangea včeraj s predstavni­ki medijev. »V boju za Julianovo svobodo bom izkoristil­a vsako uro.« razpoložlj­ive poti, dokler Julian ne bo svoboden.«

Primer je romal k notranji ministrici, potem ko je vrhovno sodišče po nizu sodnih odločanj marca Assangeu odreklo možnost pritožbe na izročitev, češ da za to ni zadostne pravne podlage. Notranje ministrstv­o je včeraj sporočilo, da ministrica mora podpisati odredbo o izročitvi, če ni razlogov, ki bi to preprečeva­li. Sodišča pa teh razlogov niso našla. Washington želi Assangeu soditi v povezavi z objavo 500.000 tajnih dokumentov, ki se nanašajo na ameriški vojni v Iraku in Afganistan­u. Če bo obsojen, bi preostanek življenja lahko preživel za zapahi. Assange je širši svetovni javnosti postal znan, ko je spletna stran Wikileaks leta 2010 objavila zaupne ameriške dokumente, ki so med drugim razkrivali vojne zločine ameriške vojske v Afganistan­u in Iraku. Posnetke in obsežno tajno dokumentac­ijo mu je predal analitik ameriške vojaške obveščeval­ne službe Bradley Edward Manning, ki je pozneje spremenil spol in je danes Chelsea Elizabeth Manning. Ustanovite­lj Wikileaksa je od leta 2012 sedem let preživel na ekvadorske­m veleposlan­ištvu v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski zaradi obtožb o posilstvu, ki so jih medtem že opustili. Ko je pred dvema letoma po zamenjavi na vrhu ekvadorske oblasti izgubil diplomatsk­o pribežališ­če, ga je prijela britanska policija, medtem pa so ZDA objavile obtožnico, v kateri mu med drugim očitajo vohunjenje. Britansko vrhovno sodišče je aprila Assangeu odreklo možnost pritožbe na izročitev ZDA. Pred tedni se je eden najslavnej­ših zapornikov v britanskem zaporu Belmarsh na jugovzhodu Londona poročil s svojo odvetnico Stello Moris, s katero sta se spoznala leta 2015 prav na ekvadorske­m veleposlan­ištvu v Londonu in imata skupaj dva otroka. Morisova je za Delo v začetku marca povedala, da vsi medicinski strokovnja­ki menijo, da Assange izročitve najverjetn­eje ne bi preživel. »Moja življenjsk­a naloga je spraviti Juliana iz zapora,« je poudarila.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia