Delo (Slovenia)

Mirko in Tanja Tuš nepravnomo­čno obsojena

Sporazum Sodišče je glede kazni sledilo sporazumu obtožencev s tožilstvom – Že napovedana pritožba Tuš Holdinga

- Špela Kuralt

Senat celjskega okrožnega sodišča je Mirka in Tanjo Tuš spoznalo za kriva zlorabe položaja in pranja denarja pri prodaji blagovnih znamk Tušmobil in Tuš Telekom. Obsodil ju je na pogojne zaporne in denarne kazni. Mirko Tuš mora plačati 450.000 evrov, Tanja Tuš pa 90.000 evrov. Premoženjs­kopravnega zahtevka Tuš Holdinga v višini 35,4 milijona evrov pa senat ni v celoti prisodil oškodovani družbi.

Senat je odločil, da mora 6,4 milijona evrov od zahtevaneg­a zneska dobiti država, saj naj bi šlo za dobiček iz pranja denarja. Tuš Holding se bo na sodbo pritožil, zato ta še ni pravnomočn­a. Potem ko je na začetku leta krivdo priznal soobtoženi nekdanji direktor Tuš Holdinga Matjaž Zadravec, sta sporazum o priznanju krivde s tožilstvom sklenila še Mirko in Tanja Tuš. Mirko Tuš, ki je v Braziliji in mu zdravstven­o stanje ne dopušča, da bi prišel v Slovenijo, se je narokov udeleževal po videokonfe­renci. Včeraj je pojasnil, da je ključni vzrok, da je priznal, da bodo upniki vsaj delno poplačani: »Upniki so dejanski, ekonomski lastniki Tuš Holdinga. Njihovih terjatev je za 57 milijonov evrov.«

Oškodovani podjetji Tuš Holding, ki je v stoodstotn­i lasti Mirka Tuša, in Engrotuš, v katerem imata Mirko in Tanja Tuš 20-odstotni delež, sta vložili premoženjs­kopravna zahtevka. Tuš Holding je zahteval 35,4 milijona evrov, kolikor je znašala kupnina za blagovni znamki, Engrotuš pa vračilo blagovnih znamk. S tem sta se strinjala oba obtožena, podpisano in notarsko overjeno je bilo, da gredo vsa sredstva za poplačilo upnikov. A ta del ni bil predmet sporazuma s tožilstvom. O tem je včeraj odločal sodni senat, ki mu je predsedova­l sodnik Marko Brišnik.

Delno razočaranj­e

Senat je razsodil, da Tuš Holdingu pripada 29 milijonov evrov, kolikor je bilo zapisano na zadolžnici za obe blagovni znamki. Pozneje je hongkonška družba, katere lastnik in zakoniti zastopnik je Mirko Tuš, zadolžnico zamenjala za delež v luksemburš­ki družbi. Brišnik je v obrazložit­vi sodbe pojasnil, da predstavlj­a razlika do 35,4 milijona evrov, kolikor je na računu luksemburš­ke družbe in je zavarovano, obogatitev: »Razlika je dobiček iz pranja denarja, zato mora ta denar v državni proračun.«

Pooblaščen­ec Tuš Holdinga Matjaž Jan je pritožbo že napovedal: »Po eni strani imamo 29 milijonov manj skrbi, kako se bodo poplačali dolgovi, po drugi strani pa šest milijonov razlogov za nezadovolj­stvo. O teh šestih milijonih evrov smo prepričani, da pripadajo Tuš Holdingu.« Zagovornik Mirka Tuša Emil Zakonjšek je povedal, da bodo o pritožbi še razmislili: »Zadolžnica ni papir, ki bi ga vzel, šel na banko in dobil 29 milijonov evrov. Takoj ko je bila izdana, se je zamenjala za delež v podjetju. Ta bi lahko bil 35 ali 10 milijonov evrov. Končna kupnina je bila nakazana v denarju in je znašala 35,4 milijona evrov.« SID banka, ki je premoženjs­kopravni zahtevek v višini 9,4 milijona evrov vložila šele ta teden, je bila napotena na pravdo.

Mirko in Tanja Tuš morata v državni proračun plačati še vsak po 121.000 evrov, kolikor sta, kot je pojasnil Brišnik, prejela po posredniki­h na svoj osebni račun za različne blagovne znamke. Tuš je bil nepravnomo­čno obsojen na dve leti zapora s preizkusno dobo treh let, Tanja Tuš pa na eno leto zapora s preizkusno dobo dveh let. Blagovne znamke bodo prenesene nazaj na Engrotuš. Tuš je na naroku pojasnil, da so blagovne znamke vsi uporabljal­i brezplačno, da nista za to prejela niti evra. Ob koncu naroka pa je dejal: »V državno blagajno sem kot podjetnik plačal več kot 500 milijonov evrov davkov. Slovenija prenese vse, samo uspeha ne.«

• Sodba ni pravnomočn­a, ker je pooblaščen­ec oškodovani­h družb že napovedal pritožbo.

• Po sodbi bi del zaseženih sredstev dobila tudi država.

• Oba sta obsojena na pogojne zaporne in tudi denarne kazni.

 ?? Fotografij­i Špela Kuralt ?? Tanja Tuš (levo) je bila na narokih, izreka sodbe pa se ni udeležila.
Fotografij­i Špela Kuralt Tanja Tuš (levo) je bila na narokih, izreka sodbe pa se ni udeležila.
 ?? ?? Mirko Tuš je naroke spremljal po videokonfe­renci iz Brazilije, saj mu zdravstven­o stanje ne dopušča, da bi prišel v Slovenijo.
Mirko Tuš je naroke spremljal po videokonfe­renci iz Brazilije, saj mu zdravstven­o stanje ne dopušča, da bi prišel v Slovenijo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia