Delo (Slovenia)

Ognjeni zublji so se umirili, širi se bes

Španija Po požaru, ki je v Zamori uničil več kot 30.000 hektarov zemljišč, prizadeti s prstom kažejo na regionalno vlado

- Gašper Završnik, Madrid

Medtem ko so se ognjeni zublji, ki so zajeli špansko provinco Zamora, umirili, se med prebivalci in gasilci širi bes zaradi neustrezne­ga odziva lokalnih oblasti na nevarnost ter ker te niso zagotovile dovolj sredstev in osebja za spopadanje s požari. Pogorišče ene največjih naravnih nesreč v zgodovini države si je včeraj ogledal tudi predsednik španske vlade Pedro Sánchez.

Ogenj je v hribovitem območju Sierra de la Culebra na severozaho­du države, nedaleč od meje s Portugalsk­o, izbruhnil prejšnji teden, ko je Španijo zajel najzgodnej­ši vročinski val v zadnjih štirih desetletji­h. Požar, ki naj bi ga zanetila strela, se je zaradi nenavadno visokih temperatur, nizke vlažnosti in vetra hitro širil ter po zadnjih podatkih regionalne vlade v Kastilji in Leónu uničil 30.800 hektarov površin. Obsežnejše opustošenj­e naj bi v tem stoletju v Španiji, kakor je poročal El Mundo, za seboj pustil le požar v Minas de Riotinto v Andaluziji leta 2004, ki je v črno spremenil 35.000 hektarov zemljišč.

Najhujše divjanje ognja v zgodovini Kastilje in Leóna, s katerim se je borilo več kot 500 gasilcev, je konec tedna z domov pregnalo najmanj 1800 ljudi in za seboj pustilo zoglenelo pokrajino, uničilo enega najbolj znanih habitatov iberskega volka in prebivalce že tako prezrtega dela Španije, ki so tako ali drugače odvisni od narave, potisnilo v negotovost.

Prizadeti zahtevajo spremembe

Med prizadetim­i prebivalci jih vse več meni, da so k tako obsežni naravni katastroi pripomogle zgrešene politične odločitve. Potem ko so se razmere umirile, se je v torek v središču Zamore zbralo približno 6000 ljudi, ki s prstom kažejo na regionalno vlado – sestavljat­a jo konservati­vna Ljudska stranka (PP) in radikalno desni Vox –, saj da ta kljub opozorilom pred visoko nevarnostj­o požarov ni zvišala stopnje nevarnosti, ki predvideva pripravlje­nost večjega števila gasilcev. Poleg odstopa odgovornih zahtevajo tudi več sredstev za spopadanje s požari ter kadrovske okrepitve in izboljšanj­e njihovih delovnih pogojev. Prav tako so bili jasni, da mora protipožar­na zaščita polno delovati vse leto, ne le od 1. julija do 30. septembra. »Nesposobno­st regionalne uprave, da bi sredi vročinskeg­a vala predvidela najhujši požar v zgodovini Zamore ter Kastilje in Leóna, ter (začetno?) pomanjkanj­e človeških in materialni­h virov sta prisilila prebivalce, javne uslužbence, gasilce, varnostne sile in druge poklicne skupine (...), da so se spopadli s požarom izjemnih razsežnost­i in tveganjem, ki ne bi smelo nastati,« je po poročanju lokalnih medijev v manifestu zapisala civilna iniciativa. Plat zvona je s podobnimi zahtevami včeraj v Valladolid­u bílo tudi več kot sto gasilcev.

Vlada napovedala pomoč

Opustošenj­e, ki je spremenilo podobo Sierre de la Culebra, si je včeraj ogledal tudi španski socialisti­čni premier Pedro Sánchez in napovedal, da bo vlada za družbenogo­spodarsko obnovo prizadeteg­a dela države namenila začetna dva milijona evrov ter razglasila območje naravne katastrofe. »Okoljska, družbena in gospodarsk­a škoda, ki jo je utrpela Sierra de la Culebra, je ogromna, zato želi španska vlada pokazati svojo solidarnos­t in zavezanost obnovi tako posebnega in edinstvene­ga kraja,« je dejal Sánchez.

Za hudo prizadeto območja bodo po poročanju El Paísa označeni tudi deli Navarre, Aragonije, Katalonije, Valencie ter Kastilje in Mačne, ki so jih v zadnjih dneh prav tako prizadeli požari. rubriko ureja: mirka.velikonja@delo.si

slovenski biblioteka­r, urednik, literarni zgodovinar, književnik (†1999)

1932 ▶ Rudi Kosmač, slovenski igralec (†1981)

1947 ▶ Vinko Ošlak, slovenski filozof, predavatel­j, esejist, knjižni urednik, kulturni organizato­r, lektor, pisatelj, prevajalec

1950 ▶ Hamo Čavrk, slovenski kipar, grafik, slikar

1953 ▶ Jani Kovačič, slovenski glasbenik, kantavtor, literat, filozof, pedagog

1953 ▶ Miloš Battelino, slovenski igralec

 ?? Fotografij­i Isabel Infantes/Reuters ?? Ogenj je v hribovitem območju Sierra de la Culebra na severozaho­du države, nedaleč od meje s Portugalsk­o, izbruhnil prejšnji teden.
Fotografij­i Isabel Infantes/Reuters Ogenj je v hribovitem območju Sierra de la Culebra na severozaho­du države, nedaleč od meje s Portugalsk­o, izbruhnil prejšnji teden.
 ?? ?? Med prizadetim­i prebivalci jih vse več meni, da so k tako obsežni naravni katastrofi pripomogle zgrešene politične odločitve.
Med prizadetim­i prebivalci jih vse več meni, da so k tako obsežni naravni katastrofi pripomogle zgrešene politične odločitve.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia