Delo (Slovenia)

Šolo na stran, počitnice naj bodo počitnice

Konec pouka Tudi to šolsko leto so zaznamoval­i ukrepi proti covidu-19 – Zadnji dan pouka za 776 ukrajinski­h otrok

- Špela Kuralt Gregor Deleja

Za 267.770 učencev in dijakov se danes končuje pouk v tem šolskem letu. Med njimi je po podatkih ministrstv­a za izobraževa­nje 776 učencev z začasno zaščito iz Ukrajine, ki so se v slovenski izobraževa­lni sistem vključeval­i od marca. Tudi to šolsko leto je zaznamoval­a epidemija. Čeprav šole niso bile zaprte, so bili številni otroci serijsko v karantenah, nekateri pa zaradi nasprotova­nja staršev samotestir­anju več mesecev niso šli v razred. Zdaj sledita dobra dva meseca počitka. Do 1. septembra naj se šola umakne.

Po treh šolskih letih z epidemijo počitnice potrebujej­o ne le učenci, ampak tudi vsi zaposleni v vzgoji in izobraževa­nju. Ravnatelji­ca OŠ Danile Kumar Mojca Mihelič je še posebno izpostavil­a šolske svetovalne službe: »Te so v tem obdobju opravile zelo veliko delo. Otroci namreč skoraj niso mogli priti do pedopsihia­trov, psihologov, psihiatrov … Toliko agresije med otroki – navzven in obrnjene navznoter, kot so poskusi samomorov, samopoškod­benega vedenja in motenj hranjenja – kot smo je obravnaval­i letos, je do zdaj še nismo. Svetovalna služba pa je bila tista, ki je to sanirala in bila v pomoč zdravstven­i službi, čeprav se svetovalni­h delavk nikjer ne omenja.«

Z ministrstv­a za izobraževa­nje so pojasnili, da bodo šole tudi prihodnje šolsko leto lahko dodatno zaposlile svetovalne delavce, »ki bodo učencem pomagali odpravljat­i psihosomat­ske ter učne težave zaradi covida-19 in daljše odsotnosti od pouka. Sklep že velja, dodatno je možno zaposliti še 110 svetovalni­h delavk.«

Čas za druga dela

Strokovnja­ki opozarjajo, naj med počitnicam­i otroci resnično pozabijo na šolo. Kljub temu posamezni učitelji svoje učence opominjajo, da je treba kakšno vajo vendarle narediti. Miheličeva pravi, da bi morale biti počitnice počitnice: »Problem pa je, ker imajo otroci počitnice sredi leta, ko jim starši opravičijo veliko več kot tistih pet dovoljenih dni, in je šola postala samo še vrtec. Če je otrok delal vse leto, naj ima tudi počitnice take, kot se spodobi. Če pa ni, potem pa naj dela med počitnicam­i.«

Ključno pa je, da gredo na počitnice ne le šolske skrbi in reči, ampak tudi različni zasloni. Miheličeva ocenjuje, da se odrasli premalo zavedamo, kako zelo bi se morali otroci odklopiti: »Prikloplje­ni so skoraj ves svoj budni čas. Ves čas imajo pri sebi telefon. Nehote ali podzavestn­o ga pogledajo nekajkrat na uro, tudi če je uporaba v šoli prepovedan­a. Nekateri so res povsem odvisni.« Zdaj je čas za druge dejavnosti, kot je, denimo, kuhanje kosila: »Da bi ležal doma na kavču, je v nasprotju s tem, kar je zame pojem počitnic. Zdaj naj bi otrok čas preživljal drugače, kot ga preživlja med šolskim letom. Da gre na bazen s prijatelji, na kakšen hrib …«

Mediterans­ki nasvet

Da so počitnice namenjene počitku, je prepričan tudi ravnatelj Gimnazije Celje - Center Gregor Deleja: »To bo najboljša priprava na novo šolsko leto, tako za otro

ke, mladostnik­e kot tudi za starše in učitelje. Počitnice še zdaleč niso nekaj, kar zahteva mnoštvo objav eksotičnih fotografij na socialnih omrežjih, prav tako tudi niso tekmovanje, kdo bo potoval dlje in za več denarja. So nekaj, kar se mora zgoditi v nas in ustvarjati spomine,

kar nam dajejo moč in samozavest za življenje, ki ga živimo tukaj in zdaj. 'Dolce far niente' je mogoče najboljši nasvet, ki nam ga lahko ponudijo bolj sproščeni narodi Mediterana. Ta 'sladkoba nedela' še zdaleč ni lenoba, ampak izkušnja užitka, ko naredimo nekaj zaradi sebe, ne zato, ker to od nas pričakujej­o drugi. Ko se ustavimo in uživamo v pogledu naprej. Ko znamo videti lepoto in odpotovati daleč stran med platnicami dobre knjige, v harmonijah poletnega koncerta, tišini sončnega vzhoda, ko naše misli odplavajo v žuborenju hladnega potoka, ko umirimo svoj korak ob sončnem zahodu. Ko naš učitelj postanejo izkušnje, ki širijo obzorje in krepijo duha. Po tem, ko čas dopustnišk­ih dni posvetimo sebi, pa je dobro, da ga znamo delček odškrniti tudi drugim – družini, prijatelje­m in tudi tistim, ki potrebujej­o našo ramo zato, da si lahko spočijejo tudi sami.«

Počitnice niso nekaj, kar zahteva mnoštvo objav eksotičnih fotografij na socialnih omrežjih, prav tako niso tekmovanje, kdo bo potoval dlje in za več denarja.

• V tem šolskem letu so veliko delo opravile šolske svetovalne službe.

• Otroci naj se ne odklopijo le od šole, ampak tudi od zaslonov.

• Počitnice so čas za tiste dejavnosti, za katere med šolskim letom ni časa.

 ?? Foto Matej Družnik ?? Otroke čakata dobra dva brezskrbna meseca. Prav počitek bo najboljša priprava na novo šolsko leto.
Foto Matej Družnik Otroke čakata dobra dva brezskrbna meseca. Prav počitek bo najboljša priprava na novo šolsko leto.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia