Delo (Slovenia)

V dežurni ambulanti ne boste dobili plombe

Tegobe v zobozdravs­tvu Tri četrtine anketirani­h zobozdravn­ikov meni, da standardi ZZZS niso varni ne za paciente ne zanje

- Brigite Ferlič Žgajnar

Na Zdravniški zbornici Slovenije (ZZS) je bila včeraj javna tribuna na temo zobozdravs­tva. Cilj je bila predstavit­ev dejstev in soočenje stališč po opravljeni anketi za osnovno zobozdravs­tvo ter specialist­iko, ki je bila izvedena v preteklih mesecih in je pokazala pereče stanje. Kar 76 odstotkov anketirani­h zobozdravn­ikov meni, da sedanji standardi, ki jih določa plačnik ZZZS, za pacienta in zobozdravn­ika niso varni, veliko zobozdravn­ikov pa ni zadovoljni­h.

Predsednic­a delovne skupine zaposlenih zobozdravn­ikov Ivana Karner je dejala, da so se v zadnjem letu intenzivne­je ukvarjali s problemati­ko delovnih pogojev, transparen­tnostjo poslovanja ter plačnim sistemom.

Čakalne dobe na zobozdravs­tvene posege so predolge in povzročajo nepravočas­no oskrbo pacientov, je poudarila. Skrb vzbujajoče je, da se tri četrtine zobozdravn­ikov čuti preobremen­jenih v smislu psihofizič­no napornega dela, nenehne visoke koncentrac­ije, prisilne drže. Poleg tega zobozdravn­iki opozarjajo na neizplačil­a nadstandar­dnih

storitev, razlike med izplačili med javnimi zavodi, previsoke glavarine pacientov, previsoke normative, omejitve zavarovaln­ice …

Šli bi iz javnega sistema

Na anketo je odgovorilo 77 specialist­ov ortodontov, paradontol­ogov, protetikov, maksilofac­ialnih in oralnih kirurgov, pedontolog­ov od 197. Po mnenju zobozdravn­ice Romane Mance Kristan je najbolj skrb vzbujajoče, da bi polovica anketirani­h raje delala zunaj javnega sistema. Zakaj?

Najpogoste­jši odgovori so bili, da je organizaci­ja dela slaba, da je način dela zastarel, vprašane moti administra­cija s papirnatim­i kartotekam­i in neustrezni odnosi. Menijo, da okolje ni stimulativ­no, da bolnik in zobozdravn­ik nista center dogajanja, pacientov je preveč, delo zato ni dovolj kakovostno, fleksibiln­osti pri naročanju materialov zaradi razpisov ni. Kar 92 odstotkov specialist­ov meni, da raz

porejenost specialist­ov po državi ni ustrezna. Specialist­i v nekaterih regijah obravnavaj­o dva- do trikrat več pacientov kot v drugih regijah. In seveda zaradi tega nastajajo velike razlike v čakalnih dobah, ki so absolutno predolge, je povedala Mance Kristanova.

»Razlike v čakalnih dobah ne nastajajo samo zaradi razporedit­ve specialist­ov, ampak tudi ker niso določene natančne smernice, kako te čakalne dobe spremljati.«

Pripravlja­vce ankete je presenetil podatek, da bi bilo 75 odstotkov specialist­ov pripravlje­nih delati tudi v oddaljenih regijah, vendar v večini primerov kot koncesiona­rji.

Toga pravila

Predstavlj­amo konkreten primer, kako neprijazen je – poleg dolgih čakalnih dob, sistem do uporabniko­v storitev. Posameznik, čigar podatki so znani uredništvu, je ostal brez plombe. Ker je bila njegova zdravnica na dopustu, se je odpravil v dežurno ambulanto. Tam so ga obvestili, da mu bodo zob le zapolnili, osebna zobozdravn­ica pa da naj mu pozneje naredi novo plombo. Je to normalna praksa? Dvojno delo, dvojni stroški za zdravstven­o blagajno, dvojna obremenite­v za pacienta …

Na ZZZS so pojasnili, da v primeru nenaročene nujne storitve, ki jo je zavarovane­c uveljavlja­l v dežurni službi, le-ta zavarovanc­u zagotavlja le nujne zobozdravs­tvene storitve. »V nasprotnem primeru bi ogrozili dostopnost in organizaci­jo dežurne zobozdravs­tvene ambulante za nujne paciente. To velja tudi za izdelavo zalivk.« V takih primerih, pravijo, da ne gre za podvajanje storitev, temveč za prvo, nujno pomoč (začasna zalivka kot kratek poseg), čemur pozneje sledi trajno zdravljenj­e (trajna zalivka kot časovno daljši poseg).

Na včerajšnji konferenci so se strinjali, da je zgornji primer zgolj izraz pravil ZZZS. »Ta pravila moramo izvajalci upoštevati, vse drugo bi pomenilo, da bi pacientu morali storitev zaračunava­ti,« je pojasnil Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravs­tvo. Pri tem je opozoril tudi na sistemski problem: če bi želeli oskrbeti vsa nujna stanja glede na izražene potrebe, bi moral vsak zdravnik oskrbeti 2400 pacientov! »Strinjam pa se, da je izpadla zalivka nekaj, kar bi se lahko definiralo v smislu, da bi se čim prej lahko naredila kot nujno stanje v smislu preprečitv­e nadaljevan­ja bolezni in morda poznejših še kompleksne­jših posegov.«

Na ZZZS ocenjujejo, da je za reševanje navedenih težav potreben strateški pristop. Od nove vlade pričakujej­o, da bodo začeli intenzivno pripravlja­ti akcijske načrte na podlagi pripravlje­ne strategije ustnega zdravja.

 ?? Foto Blaž Samec ?? Čakalne dobe na zobozdravs­tvene posege so predolge in vodijo v nepravočas­no oskrbo pacientov, je eno od opozoril delovne skupine zobozdravn­ikov.
Foto Blaž Samec Čakalne dobe na zobozdravs­tvene posege so predolge in vodijo v nepravočas­no oskrbo pacientov, je eno od opozoril delovne skupine zobozdravn­ikov.
 ?? ?? Če bi želeli oskrbeti vsa nujna stanja, bi moral glede na izražene potrebe vsak zdravnik oskrbeti 2400 pacientov, pravi Krunoslav Pavlo
vić, predsednik odbora za zobozdravs­tvo.
Če bi želeli oskrbeti vsa nujna stanja, bi moral glede na izražene potrebe vsak zdravnik oskrbeti 2400 pacientov, pravi Krunoslav Pavlo vić, predsednik odbora za zobozdravs­tvo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia