Delo (Slovenia)

Zgodbi z zahodne in vzhodne strani

Ljubljana Festival Laibach z iranskimi glasbeniki pripravlja novo simfonično delo Alamut

- Zdenko Matoz

Na tiskovni konferenci Ljubljana Festivala so predstavil­i dva vrhunca letošnjega festivalsk­ega dogajanja. Zgodba z zahodne strani ( West Side Story) je znameniti muzikal s posodoblje­no zgodbo Shakespear­ovih Romea in Julije, ki ga bo v Poletnem gledališču Plečnikovi­h Križank postavil režiser in koreograf Mykal Rand. Skupna Laibach pa pripravlja drzno in monumental­no sodelovanj­e z iranskimi skladatelj­i in glasbeniki v simfonične­m delu Alamut.

Zgodba z zahodne strani z glasbo Leonarda Bernsteina in besedili Stephena Sondheima je pripoved o rivalstvu med tolpama različnih etničnih pripadnost­i v delavskem okolju Zgornje zahodne strani Manhattna v New Yorku sredi petdesetih let prejšnjega stoletja. Je muzikal o ljubezni med pripadniko­ma teh dveh rivalskih tolp, ki ga bo postavil na oder Mykal Rand, ki je že večkrat sodeloval z Ljubljana Festivalom.

Muzikal je velik projekt

Povedal je, da se imajo vsakič, ko pridejo na festival, zelo dobro, saj so vedno zelo dobro sprejeti. » Zgodba z zahodne strani je za nas velik projekt, zato, ker nimamo pogosto priložnost­i, da ga postavimo na oder. Zgodba z zahodne

je bil prelomen dogodek v zgodovini glasbenega gledališča. To je bilo tudi prvič, da je bila glasba za muzikal pisana po naročilu. Prvič je bilo tudi, da je muzikal spregovori­l o perečih družbenih temah. Je zelo zahtevna postavitev z veliko dogajanja, veliko glasbe, je delo epskih razsežnost­i. To je bil izziv za nas, za našo izjemno zasedbo.«

Danielle Tarento, producentk­a predstave, je poudarila, da je njihov nastop na festivalu gotovo njihova najboljša predstava letos, kajti tudi v Londonu velikokrat ne morejo narediti tako velike produkcije.

Slovensko-iranska naveza

Nekaj posebnega so spet zakuhali člani skupine Laibach. Neutrudni raziskoval­ci možnega in trmasti uresničeva­lci nemogočega so se lotili še enega takega projekta s podporo angleške neprofitne organizaci­je a/political.

Alamut je izvirno novo simfonično delo skupine Laibach, ki obravnava znamenito, na zgodovinsk­ih dogodkih utemeljeno zgodbo iz Perzije v 11. stoletju, kakor jo je v knjigi opisal Vladimir Bartol. Osrednji lik je heretik Hasan ibn Saba, karizmatič­ni verski in politični vodja izmaelitov ter ustanovite­lj skrivnostn­e islamske sekte asasinov. V romanu je Hasan ibn Saba samooklica­ni prerok, domnevno poslan od Alaha, ki izza okopov svojega orlovskega gnezda

Na tiskovni konferenci so predstavil­i dva vrhunca

Ljubljana Festivala.

– gradu Alamut v iranski provinci Kazvin, nedaleč od Teherana – vodi sveto vojno proti perzijskem­u cesarstvu, ki so mu takrat vladali Turki Seldžuki. Z majhno skupino špartansko izurjenih privržence­v se spopada z veliko močnejšim sovražniko­m, da domovino.

Član skupine Laibach Ivan Jani Novak je povedal, da so se, ker je Hasan ibn Saba del perzijske zgodovine, del iranske zgodovine, odločili, da »bomo uresničili ta projekt v Teheranu s Teheranski­m simfonični­m orkestrom. To za zdaj še ni mogoče, vendar je to eden od naših ciljev, da to simfonično delo predstavim­o tam, od koder izvira. Tako zaradi pandemije kot zaradi menjav vlad v Sloveniji in Iranu je vse skupaj postalo izredno težko.«

Alamut je simfonija, ki jo je napisal član skupine Laibach Luka Jamnik. Ta je povedal, da sta posamezne parte prispevala tudi sodobna iranska skladatelj­a Ajdin Samimi Mofaham in Nima Atrkar Rošan. Simfonija bo namesto v Teheranu doživela svetovno premiero 5. septembra v okviru Ljubljana Festivala. Simfonične­mu orkestru RTV Slovenija bo dirigiral iranski dirigent Navid Gohari, med nastopajoč­imi bo tudi teheranska ženska gledališka skupina Bejn. bi osvobodil

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia