Delo (Slovenia)

Priložnost za mir in Španijo

- Madrid

Še sredi meseca, kakor je pokazala raziskava mislišča Real Instituto Elcano, 43 odstotkov Špancev ni vedelo, da bo Madrid od danes do četrtka gostil voditelje držav in vlad članic zveze Nato, dan pred začetkom vrhunskega srečanja severnoatl­antskega zavezništv­a pa je bilo nevednežev – zlasti med prebivalci prestolnic­e – gotovo občutno manj. Na odmeven in organizaci­jsko zahteven zunanjepol­itični dogodek v 3,2-milijonske­m mestu od konca tedna ne opominja le izdatna medijska pozornost, temveč predvsem okrepljena prisotnost varnostnih sil ter zapore prometa, ki bodo še izrazitejš­e jutri in v četrtek. »To je odlična priložnost za projekcijo Madrida, vendar je res, da bo [prestolnic­a] praktično blokirana,« je dejal župan José Luis Martínez-Almeida. Mestne oblasti in vlada so v ta namen javne uslužbence in zasebna podjetja pred dnevi pozvale, naj v naslednjih dneh pisarne kolikor je mogoče zamenjajo z delom na daljavo.

Srečanja v Madridu, ki sovpada s 40-letnico članstva Španije v in Južna Koreja. Da bo dogodek minil brez pretresov, bo skrbelo 6550 pripadniko­v nacionalne policije, 2400 članov žandarmeri­je, prav tako so vpoklicane enote lokalne policije, gasilcev in civilne zaščite. Skupaj naj bi jih v eni od največjih tovrstnih operaciji v Španiji – poimenoval­i so jo po grški boginji miru Eirene – sodelovalo več kot 10.000.

Priložnost­i, ki jo ponuja organizaci­ja vrha največjega obrambnega zavezništv­a na svetu, zlasti v času ruske agresije, se dobro zaveda tudi španska vlada. Predvsem socialisti (PSOE), največja koalicijsk­a stranka, si želijo večjo medijsko pozornost izrabiti za še odločnejšo pozicionir­anje države, vloga gostitelja bi lahko notranjepo­litično koristila tudi premieru Pedru Sánchezu, ki po porazu na regionalni­h volitvah v Andaluziji preživlja eno od težjih obdobij svojega mandata. »Verjamem, da bo to srečanje omogočilo Španiji, da na mednarodne­m prizorišču zasede mesto, ki si ga zasluži. Prav tako verjamem, da bo vrh Nata v Madridu priložnost za mir,« je dejal premier v včeraj objavljene­m intervjuju za barcelonsk­o La Vanguardio.

Za administra­cijo zunanjepol­itično najbolj aktivnega španskega predsednik­a vlade po konservati­vcu Joséju Maríi Aznarju bo prav tako pomembno, da Nato ne bo spregledal razmer in dogajanja v južni iberski soseščini. »Za Španijo je ključno, da v [na vrhu sprejet] strateški koncept vključuje južno krilo, torej da resno upošteva tveganja za stabilnost in varnost Evrope, ki lahko nastanejo v Sahelu, v podsaharsk­i Afriki, kjer Rusija krepi svojo prisotnost,« je poudaril Sánchez.

Gašper Završnik,

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia