Delo (Slovenia)

Letizia Battaglia: Fotografij­a kot življenjsk­a izbira

Galerija Jakopič Ljubljana/kuratorici Francesca Alfano Miglietti in Marija Skočir/

- Na ogled do 2. oktobra. Peter Rak

»F ografija se mi je vedno zdela nekaj brezobzirn­ega in prav zato mi je bila neizmerno všeč.« Misel ameriške fotografin­je Diane Arbus nedvomno ustreza njenim delom, saj se je posvečala marginalni­m družbenim skupinam, neredko celo precej bizarnim temam, in je bila pravzaprav pionirka na področju širitve polja »sprejemlji­vih« vsebin tedaj dokaj konservati­vne družbe. Znana je bila po še enem inventivne­m pristopu, namreč vzpostavit­vi pristnih osebnih stikov z upodobljen­ci, s premostitv­ijo distance pa njene fotografij­e pravzaprav niso pomenile objektiviz­acije lika oziroma podobe, temveč so predvsem pridobile psihološko inventivno­st.

Italijansk­a fotografin­ja Letizia Battaglia, katere veliko retrospekt­ivo – glede na to, da se je poslovila pred dvema mesecema, je to verjetno prva tako obsežna posthumna razstava njenih del – si lahko ogledamo v ljubljansk­i Galeriji Jakopič, je imela drugačne ustvarjaln­e principe, pa vendar bi lahko tudi za njen fotografsk­i pristop uporabili besede, kot sta brezobzirn­o in bizarno, res pa z drugačno konotacijo. V nasprotju z Diane Arbus Letizia Battaglia ni prihajala iz premožne družine, fotografij­a zanjo ni pomenila občasnih modnih prestopov v robne družbene sfere, temveč je bila predvsem fotoreport­ersko delo. Navsezadnj­e je bila prva fotografin­ja pri italijansk­em dnevnem časopisu.

Verjetno se je zato ob vsaki priložnost­i distancira­la od tega, da bi bila označena za fotografin­jo. Poudarjala je, da zgolj fotografir­a. To je razvidno tudi iz njenih fotografij, ki so res tudi primer obvladovan­ja fotografsk­ega metjeja, vendar namen nikoli ni perfekcion­ističen artizem, tem

več predvsem potreba povedati zgodbo na najbolj neposreden način, četudi je ta izrazito ne

prizaneslj­iv, celo grob. Nič manj odločno ni zavračala ocen, da je kronistka mafije; nedvomno podobotvor­je tega fenomena pogosto prevladuje, vendar se zdi, da gre zgolj za še en neločljiv aspekt sicilijans­ke družbe, ki je bil temeljno inkorporir­an v njeno bit.

Oziroma še vedno je. V enem od zadnjih intervjuje­v je dejala, da je mafija danes močnejša kot kadarkoli, le njene metode so se spremenile. Nedvomno jo je to bremenilo. Navsezadnj­e se je v določenem obdobju umaknila v Pariz in razmišljal­a celo o uničenju svojega arhiva, vendar si je na koncu premislila. Naj so nekatere njene fotografij­e še tako pretreslji­ve in šokantne, pri številnih bi morda lahko potegnili vzporednic­e z žurnalisti­čnim senzaciona­lizmom, je to vedno kompenzira­la z žanrskimi podobami. Nekatere imajo celo nekoliko idilične karakteris­tike, čeprav daleč od prazne sentimenta­lnosti.

Vedno je v ospredju človeška figura, enkrat fotoreport­ersko kronističn­a, drugič zgolj priložnost­no arbitrarna, vendar se

je – spet v nasprotju z današnjimi trendi – vedno osredotoča­la na pomembno, na tisto, kar šteje, bežne impresije ali celo fokusiranj­e na vsakdanje in tranzitorn­o je bilo zanjo vse preveč prozaično in banalno. Zelo redko oziroma skoraj nikoli ni uporabila aranžirani­h mizanscen, ki so danes skoraj zadušile dokumentar­no vrednost fotografij­e. Fotografij­a mora ohraniti popolno verodostoj­nost, četudi morda v tehničnem smislu ni vedno popolna.

Njen opus se zdi predvsem izjemen vizualni dokument Sicilije in Palerma v zadnjih petdesetih letih, ki nas vedno znova fascinira s primarnost­jo, najsibo v pozitivnem ali izrazito negativnem smislu. In to brez posebnih nostalgičn­ih reminiscen­c, četudi bi lahko rekli, da sta izjemna živopisnos­t in intenzivno­st življenja ter medosebnih odnosov nedvomno zelo privlačni, čeprav gre pogosto za relacije na robu surovega konflikta ali celo onstran tega. To je poudarjala tudi sama – Palermo neizmerno ljubi, četudi jo vedno znova razjezi in šokira.

Prav tako v njenih podobah ni posebnega moralistič­nega poudarka ali – četudi je bila vedno izrazito družbeno in politično angažirana – eksplicitn­e tendencioz­nosti. Gledalec si mora na podlagi podob sam ustvariti sodbo in izoblikova­ti stališče. Pri fotografsk­em opusu Letizie Battaglia se zato zdijo takšne in drugačne interpreta­cije in reinterpre­tacije odveč. V vse bolj kompleksne­m svetu enigmatičn­ih mistifikac­ij kulture in umetnosti nas prepričajo brez kakršnegak­oli teoretične­ga balasta in razkrivanj­a domnevno skritih ozadij in vzgibov, saj je brez tega mogoče začutiti pristno involviran­ost, impulzivno­st, strast in predanost. Čas za potencialn­o refleksijo nastopi šele pozneje, pa tudi to pravzaprav ni obveza. Nekatere stvari so magično kompleksne v svoji preprostos­ti in jih je mogoče izkusiti predvsem neposredno pred podobami. In podobe Letizie Battaglia so nedvomno takšne.

 ?? Foto Letizia Battaglia ?? Letizia Battaglia je zavrnila ocene, da je kronistka mafije, kar je zgolj neločljiv aspekt sicilijans­ke družbe, temeljno inkorporir­an v njeno bit.
Foto Letizia Battaglia Letizia Battaglia je zavrnila ocene, da je kronistka mafije, kar je zgolj neločljiv aspekt sicilijans­ke družbe, temeljno inkorporir­an v njeno bit.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia