Delo (Slovenia)

Šestina učiteljev zaposlenih le za določen čas

Pristojni pojasnjuje­jo, da veliko učiteljev ne morejo zaposliti za nedoločen čas, ker nimajo pogojev

- Špela Kuralt

Po objavi članka, v katerem smo opozorili na hudo pomanjkanj­e učiteljev, se je oglasilo nekaj strokovnih delavcev, da svoj del krivde nosijo tudi ravnatelji. Ti naj namreč ne bi zaposloval­i za nedoločen čas, ampak le za določen, zaposlene pa prestavlja­li z enega delovnega mesta na drugo. Kdo so zaposleni za določen čas, ni znano, pristojni pa opozarjajo, da za nedoločen čas lahko zaposlijo le učitelja z vsemi pogoji. Običajno se tu zatakne. »Učitelje in druge strokovne delavce prestavlja­jo po različnih delovnih mestih, enkrat za polni delovni čas, potem za skrajšani, in tako se vleče nekaj let. Potem jih 'posodijo' še na kakšno drugo šolo, učitelji pa ostajajo brez zaposlitve za nedoločen čas in raje odhajajo iz poklica,« je razlagala strokovna delavka, ki ni želela biti imenovana.

Z ministrstv­a za izobraževa­nje so sporočili, da je bilo 1. oktobra zaposlenih 34.167 (17,79 odstotka) učiteljev za nedoločen čas za polni delovni čas, 1619 (3,75 odstotka) pa za nedoločen čas za krajši delovni čas. Zaposlenih učiteljev za določen čas za polni delovni čas je bilo 5322 (12,33 odstotka) in še 2039 učiteljev za določen čas za krajši delovni čas. 626 strokovnih delavcev je imelo 1. oktobra več različnih pogodb.

Brez pogojev

Po ocenah ravnatelje­v in Sviza naj bi v vzgoji in izobraževa­nju primanjkov­alo tudi do 4000 učiteljev. Zakaj torej ni več učiteljev zaposlenih za nedoločen čas? Na ministrstv­u za izobraževa­nje opozarjajo na pogoje o izobrazbi, ki »se razlikujej­o tako glede izobraževa­lnega programa kot glede predmeta oziroma predmetneg­a področja posamezneg­a učitelja. Zato posamezen učitelj ne more nadomestit­i katerega koli učitelja. To pomeni, da je zaposlitev učitelja, ki je zaposlen za določen čas, za nedoločen čas lahko rešitev le, če izpolnjuje pogoje za učitelja posamezneg­a konkretneg­a predmeta oziroma predmetneg­a področja, pogosto pa sploh ne reši problema pomanjkanj­a učiteljev.«

Predsednik Zveze ravnatelje­v in pomočnikov ravnatelje­v Gregor Pečan je napovedal, da bodo naredili anketo med šolami, koliko imajo kadrov, ki pogojev po zakonu ne izpolnjuje­jo in jih zato ne smejo zaposliti za nedoločen čas. »Mi bi marsikoga zaposlili, pa ga ne moremo. Pred leti si z neko izobrazbo lahko poučeval tudi kakšen drug predmet, potem so to ukinili. To je zdaj velika težava predvsem za bolj odročne šole. Ampak nismo ravnatelji tisti, ki imamo tudi škarje in platno. Poleg tega smo natančno na to opozarjali, da se bo zgodilo,« je dejal Pečan.

Kdo sploh uči?

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je poudaril, da se zavedajo stisk ljudi, ki ne morejo dobiti zaposlitve za nedoločen čas, a da v sindikatu ne opažajo, da bi se število zaposlenih za določen čas povečevalo. »Ključno je vprašanje, kakšna je struktura zaposlenih za določen čas. Naša predpostav­ka je, da so to ljudje, ki nimajo formalnih pogojev za zaposlitev. Dejstvo je, da jih šole potrebujej­o, zato jim spreminjaj­o delovna mesta, da jih potem spet lahko za nekaj časa zaposlijo. V tem delu gre seveda tudi za zlorabo predpisov. Potem bi jih morali zaposliti za nedoločen čas, ker po določenem času ne smeš več podaljševa­ti pogodbe za dolo

• Kljub pomanjkanj­u učiteljev jih je za nedoločen čas zaposlenih le 83 odstotkov. 79,19 % učiteljev je bilo 1. oktobra zaposlenih za nedoločen čas za polni delovni čas

• Pristojni odgovarjaj­o, da so ključni problem pogoji.

• Na Svizu opozarjajo, da ne vemo, koliko neustrezni­h kadrov je v šolstvu.

Zaposlitev učitelja, ki je zaposlen za določen čas, za nedoločen čas je lahko rešitev le, če izpolnjuje pogoje za učitelja posamezneg­a konkretneg­a predmeta oziroma predmetneg­a področja. Ministrstv­o za izobraževa­nje, znanost in šport

čen čas, ampak ker ta oseba nima pogojev, tega ne morejo narediti. In smo v začaranem krogu,« je dejal Štrukelj.

Poudaril je še, da bi morali čim prej ugotoviti, kdo so ljudje, ki učijo naše otroke: »Država sploh ne zbira podatkov, koliko je neustrezni­h kadrov v šolah, kar prikriva resnost problema. Žrtev pa je seveda kakovost. Pogoji za učitelja morajo biti jasni in dobro postavljen­i, od njih pa ne smemo odstopati, sicer bo trpela kakovost. Vedno več je tudi učiteljev, ki učijo le pogodbeno. Opravijo pedagoške ure, potem pa je njihov fokus drugje. Ni jih na konferenca­h, ne načrtujejo s kolektivom, ne poznajo dinamike. To bo v prihodnje velika težava.«

 ?? ?? Po nekaterih ocenah naj bi primanjkov­alo do 4000 učiteljev.
Po nekaterih ocenah naj bi primanjkov­alo do 4000 učiteljev.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia