Delo (Slovenia)

Kolesarjen­je v mestu pozimi

Kolesarske steze Pristopi ob sneženju niso povsod enaki – Vsi udeleženci v prometu bi morali biti bolj strpni

- Gašper Boncelj

Tudi na začetku zime v mestih vidimo precej kolesarjev. Seveda ne toliko kot v toplejšem delu leta, a več kot včasih, tudi števec kolesarjev na eni od prometnic v Ljubljani to pokaže. Pred zimsko sezono so predstavni­ki policije opozorili, da po obilnem sneženju dobivajo pritožbe kolesarjev, da kolesarske steze niso očiščene, če so, pa je to izvedeno v preozkem pasu, da ostajajo kupi snega, ki so, potem ko pomrznejo, nevarni za kolesarje. Zadnja leta sneg vsaj v nižjih legah ni nujna kategorija, a smo o tem vseeno povprašali po večjih mestih in dobili zanimive odgovore.

V Ljubljani so na mestnem oddelku za gospodarsk­e dejavnosti in promet poudarili, da se ob sneženju po predpisih prednostno uredi dostop do šol, vrtcev, zdravstven­ih ustanov in javnega prevoza. »Glede na to, da mestni avtobusi prepeljejo več ljudi naenkrat, kot jih na primer pozimi kolesari, je smiselno dati prednost zagotavlja­nju dostopnost­i javnega prevoza, zato postajališ­ča in ceste, kjer potekajo linije LPP, očistijo najprej. Kjer kolesarske steze oziroma pasovi potekajo po cestišču, se sneg z njih odstranjuj­e istočasno s pluženjem ceste, kjer pa potekajo zunaj cestišča, se kolesarske površine čistijo istočasno s pločnikom. Postajališ­ča Biciklja očistijo v najkrajšem možnem času, celo že med sneženjem,« so zapisali.

Na naše vprašanje, ali je na to temo kaj pritožb, so odgovorili, da te evidence v preteklost­i niso vodili, da pa so pobude vidne na portalu Pobude meščanov (htps:// pobude.ljubljana.si/). Dodajajo, da največkrat lahko spremljamo kritične objave (zlasti na družbenih omrežjih) tistih kolesarjev, ki so kljub njihovim pojasnilom skoraj vedno negativno naravnani proti mestni občini. Po njihovih besedah ob skoraj vsakem sneženju pojasnjuje­jo, zakaj ne morejo biti kolesarske steze očiščene prve med vso javno cestno infrastruk

Kolesarjen­je v mestu niti pozimi ni več redkost.

turo in javnimi površinami. »Treba je razumeti, da vseh 600 cest in ulic ter več kot 300 kilometrov urejenih kolesarski­h površin v Ljubljani ne moremo očistiti takoj, ko zapade nekaj centimetro­v snega. Dejstvo je, da zimske razmere zahtevajo tudi prilagodit­ev pri gibanju po zunanjih površinah, predvsem pa sta potrebni previdnost in strpnost,« so zapisali.

V Mariboru, kot so nam pojasnili na tamkajšnje­m javnem holdingu, vsako leto pred uradnim začetkom zimske sezone na slovenskih cestah pripravijo elabo

rat zimskega vzdrževanj­a javnih prometnih površin, ki je usklajen s potrebami mestnih četrti in krajevnih skupnosti. Kolesarske steze, ki so izično ločene od vozišča, ob obilnejšem sneženju uporabijo kot površino za odlaganje snega po pluženju, tiste, ki so del vozišča, pa vzdržujejo skladno s standardi zimske službe, ki veljajo v celotni Sloveniji. Ti velevajo, da se začne posipati ob nevarnosti zmrzali oziroma ob sneženju, to je ko se sneg oprijema cestišča, plužiti pa, ko zapade do 10 centimetro­v snega. V zadnjih letih so sicer mile zime in na tem področju niso zaznali večjih težav.

Pluženje kot strošek

V Celju so nam prav tako odgovorili, da večjih snežnih padavin niso imeli že tri leta, da pa se kolesarji sami zavedajo, da v času zimskih razmer kolesarjen­je velikokrat ni mogoče. Takrat priporočaj­o uporabo drugih javnih prevoznih sredstev oziroma hojo. Tudi oni vsako leto izdelajo izvedbeni program zimske službe, v katerem so določene prednostne naloge. V letošnji zimski sezoni po izvedbenem načrtu kolesarski­h stez ne plužijo. Očistijo pločnike s kolesarsko stezo, vendar vožnja s kolesom na tem delu ni primerna, mogoča je samo varna hoja. Kadar ni snežnih padavin, pa se kolesarske steze lahko normalno uporabljaj­o. Dodali so, da bi bilo pluženje kolesarski­h poti seveda mogoče, vendar bi povzročilo velike dodatne stroške in prineslo morebitne odškodnins­ke tožbe, saj kolo nima zimske opreme in zaradi svoje speciike ni najbolj primerno za vožnjo po snegu (enosledno vozilo).

V Kranju velja, da kjer so kolesarske površine na cestišču, te čistijo sočasno s pluženjem ceste, kjer so zunaj cestišča, pa sočasno s pločnikom. V primeru, da kolesarska površina poteka na robu vozišča (kolesarski pas) ali je izvedena vzdolžno na pločniku, sme izvajalec rednega vzdrževanj­a cest sneg s pločnika in cestišča začasno odložiti na kolesarsko površino. Ob večjih količinah snega se v območjih križišč opravi odvoz snega, pri čemer kolesarski­h površin in pločnikov v križiščih praviloma ne zasipavajo.

Tudi v Kranju vse več zimskih kolesarjev

Zlasti v ožjem mestnem območju opažajo vse večjo uporabo koles v zimskem času, kar je z vidika trajnostne mobilnosti dobrodošlo. Tudi sistem javne izposoje koles Krskolesom (zgolj navadna kolesa) bo letos pozimi deloval že tretjič zapored. Posebnih težav ne zaznavajo. Po sneženju, ki je sicer v zadnjem obdobju bolj redkost kot pravilo, je morda kdaj dostop do katere od postaj kratkotraj­no nekoliko otežen, a tudi to pristojne službe razmeroma hitro uredijo.

Kot dodajajo, pri vrstnem redu zimskega čiščenja kolesarske površine le ne morejo biti prednostna naloga, saj je v dneh sneženja ali tik za tem kolesarjen­je precej neprimerna oblika potovanja in je bolj smiselno uporabiti javni potniški promet.

Na mestni občini Novo mesto pravijo, da se zavedajo, da kolesarjen­je postaja vse bolj priljublje­na oblika mobilnosti v mestu, zato se ga trudijo omogočiti v vseh vremenskih razmerah. Prednost pri pluženju imajo sicer glavne in lokalne ceste, nato pločniki in kolesarske steze, za kar pa se ob napovedane­m sneženju in v zimskih razmerah njihov izvajalec zimske službe pravočasno ustrezno pripravi. Glede te tematike doslej niso zaznali posebnih pritožb.

• Zadnja leta ni bilo obilnega sneženja, malo tudi pritožb kolesarjev.

• V Ljubljani naj bi se pritoževal­i tisti, ki so tudi sicer kritični do občine.

• V vseh mestih poudarjajo, da ima ob sneženju prednost javni promet.

 ?? Foto Jure Eržen ??
Foto Jure Eržen

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia