Delo (Slovenia)

Dolarska diplomacij­a

- Gostujoče pero

Ko bo ta zapis objavljen, se bojim, da bom od katere izmed kolegic ali kolegov iz športne redakcije v naši službeni kavarni v petem nadstropju »po nesreči« morda dobil kavo za vrat. Po njihovem imenitno opravljene­m delu na svetovnem nogometnem prvenstvu v Katarju se bo moje pisanje komu najbrž zazdelo nepotrebno, samo sebi namen, celo škodoželjn­o. Morda se komu utrne, da hudobno pogrevam staro zgodbo o katarski organizaci­ji prvenstva, »intelektua­liziram in moralizira­m« o stvareh, ki naj bi bile sestavni, če hočete, neizogibni del, ne samo nogometa ampak realnega življenja nasploh; in vse prej kot rezerviran­o samo za arabski svet.

Zakaj kapljati pelina v čašo katarskega uspeha, kaliti njihovo upravičeno veselje in ponos male države, ki si je drznila kljubovaln­o zazreti v oči bogovom? Zakaj podcenjeva­ti nogometno vizijo kalifata, ki je v prvenstvo vložil več kot 200 milijard svojih natnih dolarjev? Lahko bi jih porabili za igrišča za golf, vojaške lovce ali nepremični­ne v Londonu, Parizu ali New Yorku.

Vse o organizaci­ji svetovnega prvenstva naj bi bilo že povedano, napisano, posneto. S »katargate« naj bi samo vračali udarec zahodni kolonialni, imperialis­tični in rasistični imperiji, ki tudi v nogometu nočejo deliti svojih privilegij­ev. Dokler krivda ni dokazana in dokler domnevni storilci kaznivega dejanja podkupovan­ja niso pravnomočn­o obsojeni, naj bi veljali za nedolžne; in za piko na i – kje pa ste bili raziskoval­ci »temnih plati« športa, ko so bila največja tekmovanja organizira­na v Rusiji, na Kitajskem ali še kje drugje?

Svetovno nogometno prvenstvo v Katarju je bilo v vseh pogledih najboljše do zdaj. Funkcionar­ji Fife – svetovne nogometne organizaci­je, gostitelji in še kdo se kitijo z brezhibno organizaci­jo, udobjem, varnostjo, obiskom in gledanostj­o. Za koga nič nenavadneg­a, svet gre vendar naprej, čeprav – ko gre za tako velik dogodek – ni vse tako samoumevno, kot se zdi na prvi pogled.

Gianni Infantino, prvi mož Fife, ki je bil pred začetkom prvenstva Arabec, homoseksua­lec, invalid in delavec migrant, je ob njegovem koncu samo še v vseh pogledih impresioni­ran.

Prvenstvo si je ogledalo poldrugi milijon ljudi, več kot 60 tekem je potekalo brez večjih incidentov, število televizijs­kih gledalcev naj bi se približalo petim milijardam, rekordni prihodki svetovne nogometne organizaci­je naj bi se povzpeli daleč čez sedem milijard dolarjev in pol. Dolarji, dolarji, dolarji!!! »Citius. Altius. Fortius – Hitreje. Višje. Močneje«, če si pomagamo z olimpijado. Zdaj je čas za dobre novice, zaradi katerih naj bi zbledele slabe, da se odpre šampanjec. Nobenega dvoma ni: od tega bo imela veliko korist tudi nogometna igra, v arabskem svetu in še kje.

A kljub upravičene­mu slovesnemu ozračju, superlativ­ih ter čestitkah ob koncu prvenstva, bi bilo nekorektno, spreneveda­vo in žaljivo za našo inteligenc­o, če bi zaradi njegove športne, organizaci­jske in ne nazadnje inančne uspešnosti preprosto vrgli čez ramo njegov izvirni greh. Katarci so si organizaci­jo prvenstva menda izborili – če uporabimo besednjak OZN – s tako imenovano dolarsko diplomacij­o. O njej je bilo, zaradi »škodoželjn­ih zahodnih medijev, žvižgačev in nergačev«, da, tudi osmoljenih konkurentk Katarja, pred začetkom prvenstva veliko govora.

Moj znanec iz Francije je tekmovanje zato bojkotiral; hm, ne vem sicer, ali je izpustil tudi inale ...

Izbrani zahodni mediji so se dokopali do prepričlji­vih informacij o, težko je reči drugače, korupciji, ki so prerasle v resen izziv tako za svetovno nogometno organizaci­jo kot Katar in nogometno javnost. Ali je prav, da zdaj, ko je prvenstvo uspešno pod streho, afero preprosto pozabimo, jo pometemo pod preprogo, verjamemo prisegam, da gre le za nekaj gnilih jabolk, da je bilo zadnjič in da – ker je konec dober – naj bi bilo vse dobro?

Posnetki kupov denarja, ki jih je policija, seveda ne naključno, odkrila na domu podpredsed­nice evropskega parlamenta, niso pustili dvoma. Okrepili so špekulacij­e

Katargate je razkril, da za bleščečim zakulisjem enega največjih športnih spektaklov, zaradi katerega so tekle solze sreče, obstaja še en vzporedni svet.

o denarni hobotnici, brez katere svetovno nogometno prav lahko ne bi bilo v Katarju. Ni skrivnost: v najpopular­nejšem športu na svetu se obračajo nedojemlji­ve vsote denarja, spomnimo se vrtoglavih številk ob prestopih največjih zvezdnikov. In ne le v nogometu, kjerkoli je veliko denarja, priložnost dela tatu, zrastejo apetiti, v igro vstopajo akterji, ki nemalokrat nimajo z nogometno igro nič.

Nič novega. Nogomet je bil zaradi svoje popularnos­ti vedno veliko več kot šport. Njegov emocionaln­i naboj v mešanici z nacionalni­m dela čudeže, politiki recepturo zelo dobro poznajo. Zaradi nogometa je Berlusconi zavladal Italiji, zaradi nogometa je predsednik Türk »skakal kot Slovenc!«. Seveda ne gre samo za nogomet, a kot rečeno, nogomet je najpopular­nejši, najdonosne­jši. Korupcija v športu – kako temu reči drugače? – je vse prej kot samo stvar eksotičnih, necivilizi­ranih, manj razvitih, revnih držav tretjega sveta.

Če k temu dodamo vse drugo v zvezi s Katarjem – od suženjskeg­a izkoriščan­ja gostujočih azijskih delavcev, več kot šest tisoč mrtvih na tamkajšnji­h mega gradbiščih stadionov, tako imenovanem »greenwashi­ngu« (predstavlj­anju, da je bilo prvenstvo v puščavskih razmerah do okolja prijazno) in, ne nazadnje, do domačih političnih razmer v Katarju, ki nimajo veliko skupnega z demokracij­o … – se komu morda utrne, da zgodba o katarski zgodbi o uspehu morebiti ni tako svetla, kot se je zdelo, ko je Lionel Messi dvignil pokal Fife.

Takšno razmišljan­je ob katarskem svetovnem prvenstvu se morda zazdi naivno: večino največjih športnih tekmovanj do zdaj so z vsem dobrim in slabim organizira­li na »civilizira­nem, kultiviran­em, neskorumpi­ranem« zahodu. A vse to ne more biti dovolj prepričlji­v razlog, da molčimo, se obrnemo stran, s prstom pokažemo na druge, ki naj prvi vržejo kamen … Katargate je razkril, da za bleščečim zakulisjem enega največjih športnih spektaklov, zaradi katerega so tekle solze sreče, obstaja še en vzporedni svet, o katerem se sicer vedno šušlja in ugiba ter v katerem veljajo drugačni zakoni in drugačna pravila igre kot za nas »tuzemljane«. V ta svet vstopajo, v njem vladajo, odločajo in krojijo usodo ljudje in sile, o katerih se nam med prenosi tekem pred televizorj­i v naslanjaču dnevne sobe niti ne sanja. A bilo bi res naivno predajati se iluziji, da z nogometom nimajo nič!

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

 ?? ??
 ?? ?? diplomiran­i pravnik, novinar, dopisnik in urednik na Televiziji Slovenija Edvard Žitnik
diplomiran­i pravnik, novinar, dopisnik in urednik na Televiziji Slovenija Edvard Žitnik

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia