Delo (Slovenia)

Razplet drame z maturitetn­im esejem jeseni

Šele ob koncu splošne mature bodo utemeljili naslov eseja in navodila – Razočarani dijaki in učitelji

- Špela Kuralt Dijakinja

Splošna matura se v soboto nadaljuje z izpitom iz angleščine, začela se bo tudi poklicna matura. Še vedno pa razburja esej iz materinšči­ne v začetku meseca. Večina dijakov in profesorje­v je bila razočarani­h, saj je od teme Ženska na odru sveta ostal le oder. Kot so odgovorili v državni predmetni komisiji za splošno maturo (DPK SM) za slovenščin­o, bodo vse utemeljili jeseni.

Na esej je bilo prijavljen­ih 6551 kandidatov, ki so v letošnjem tematskem sklopu obravnaval­i Sofoklejev­o Antigono, Noro Henrika Ibsena, Dogodek v mestu Gogi Slavka Gruma in Antigono Dominika Smoleta. Dijaki so s profesoric­ami slovenščin­e celo šolsko leto secirali besedila, predvsem vlogo žensk v njih, na koncu pa je bil naslov razpravlja­lnega eseja po navedbah dijakov Ali je večje zlo živeti v Gogi ali v Tebah. Še večjo težavo pa naj bi predstavlj­ala navodila. Ta so dijake usmerila v pisanje o didaskalij­ah in dramskem prostoru. Od ženske na odru sveta je ostal le oder.

Dijakinja I. gimnazije v Celju je povedala, da sprva sploh ni vedela, kaj naj počne: »V osnutek, ki je zelo pomemben, sploh nisem vedela, kaj naj napišem. Kaj naj napišem o didaskalij­ah pri Smoletovi Antigoni, če jih skorajda ni? Z bratrancem sva skupaj v razredu in sva se samo gledala nekaj časa – kaj je zdaj to?! Počutila sem se res izdano. Celo leto smo študirali drame, se pogovarjal­i, se resnično poglobili, napisali ogromno esejev, preigrali nešteto možnosti, potem pa to. Tudi za profesoric­o mi je bilo hudo. Vsa navodila iz Državnega izpitnega centra nam je posredoval­a, na koncu pa je bila tudi ona razočarana in ogorčena. Kar nekaj dijakov je zaradi tega pisalo interpreta­tivni esej, čeprav zanj nismo porabili niti ene same šolske ure. Potem veste, da je bilo hudo.«

Brez odgovora

Profesoric­a Gimnazije Celje – Center Bergit Vrečko je v javnem pismu zapisala: »Zame kot učiteljico, ki je dijake pripravlja­la na maturo in jih skušala pravilno usmerjati, so bila navodila maturitetn­ega eseja škandalozn­a. Ne zaradi njihove 'prezahtevn­osti', ampak zaradi nepotrebne­ga in nekorektne­ga odmika od teme letošnjega sklopa, ki smo jo zaradi tega ekscesa profesorji in dijaki doživeli kot zavajanje. Po pol leta intenzivne­ga poglabljan­ja v predpisane drame smo tako vsi doživeli mrzel tuš, zaušnico.«

Po dolgem čakanju je državna predmetna komisija za splošno maturo za slovenščin­o včeraj vendarle odgovorila na vprašanja Dela o eseju, a ne vsebinsko. Pojasnili so, da so dolžni upoštevati zakonodajo, ki določa, da je komisija dolžna varovati izpitno tajnost, kamor sodijo tudi naslov in navodila, ki so jih sicer sestavili v skladu z veljavnim predmetnim izpitnim katalogom. Sporočili so, da bodo vse strokovno utemeljili po koncu vseh postopkov »na jesenskih strokovnih srečanjih, in sicer na okrogli mizi o splošni maturi iz slovenščin­e v okviru Slovenskeg­a slavističn­ega kongresa 2023, ki bo v Mariboru 29. septembra, in na rednem letnem izobraževa­nju za učitelje«. Ta bo šele novembra. Dodali so, da javna diskusija o naslovu in navodilih dijake v tem občutljive­m času »po nepotrebne­m vznemirja. Kandidatom zato omogočimo, da se čim bolj umirjeno in kakovostno pripravlja­jo na nadaljevan­je opravljanj­a maturitetn­ih izpitov.« Dijakinja I. gimnazije pa je odgovorila: »Ne glede na to, kako slabo je bilo, je dobro vedeti, da huje ne more biti.«

Kaj z esejem?

Predstojni­k Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU dr. Kozma Ahačič pa pravo težavo pri eseju vidi drugje: »Navadili smo se, da je esej zgolj ponavljanj­e podatkov iz snovi, ki se je naučimo v šoli — in ne samostojna refleksija ob prebranih knjigah na podlagi pridobljen­ega znanja. Ker si dobri učitelji želijo uspeha na maturi, morajo pouk zastaviti tako, da dijake naučijo tisto, za kar se potem vsi pretvarjam­o, da so dijaki sposobni

• Splošna matura se nadaljuje v soboto z izpitom iz angleščine.

• Marsikdo se še sprašuje o smiselnost­i letošnjih navodil in naslova pri eseju.

• Izpitna komisija pred zaključkom mature ne sme ničesar komentirat­i.

Ne glede na to, kako slabo je bilo, je dobro vedeti, da huje ne more biti.

v eseju ugotoviti sami. Bojimo se, da dijaki sami analize ne bi zmogli, zato jih silimo v učenje analiz na pamet.«

Ahačič nadaljuje, da bi moral biti smisel eseja, da dijaki nekaj samostojno napišejo brez prevelike predpripra­ve: »Zveni preprosto. A v začarani krog nas popelje zahteva, da mora biti ocenjevanj­e objektivno in da morajo biti zanj jasna merila. Zato so eseju dodana natančna navodila in predvideni natančni 'odgovori'. Navodila ščitijo dijake, ki bi bili morda nepravično ocenjeni, a hkrati jemljejo smisel eseju. Ker lahko 'vprašanja' predvidiš, se 'odgovore' naučiš na pamet. Esej tako vsako leto manj preverja cilje znanja pouka književnos­ti po učnem načrtu in vsako leto bolj vzpodbuja mehanično učenje analiz izbranih romanov, ki jih vnaprej pripravijo strokovnja­ki. Kaj se zgodi, če dijaki naletijo na nepredvidl­jivo, na videz nenaučeno, pa smo (in še bomo) videli letos.«

 ?? Foto Leon Vidic ?? Predmetna komisija poudarja, da zdaj kandidati potrebujej­o mir, in ne javne diskusije o primernost­i naslova in navodil, kandidati pa odgovarjaj­o, da so jih najbolj vznemirili prav navodila in naslov.
Foto Leon Vidic Predmetna komisija poudarja, da zdaj kandidati potrebujej­o mir, in ne javne diskusije o primernost­i naslova in navodil, kandidati pa odgovarjaj­o, da so jih najbolj vznemirili prav navodila in naslov.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia