Delo (Slovenia)

Rekordna kazen za lastnika družbenega omrežja facebook

Irski regulator je zaradi kršenja evropskih pravil izrekel 1,2 milijarde evrov kazni ameriški družbi Meta

- Jure Kosec

V petih letih, odkar je Evropska unija sprejela obsežna pravila za varstvo podatkov, znana s kratico GDPR, so njeni organi zaradi kršitev teh razdelili že za več milijard evrov glob. Najnovejša izrečena kazen, ki je doletela družbo Meta oziroma njeno podružnico na Irskem, je najvišja doslej.

Irski regulator za varstvo podatkov je ameriškemu tehnološke­mu velikanu, ki ima v lasti družbeni omrežji facebook in instagram, prepovedal pošiljanje podatkov evropskih uporabniko­v v Združene države Amerike ter mu zaradi kršitev evropske zakonodaje na tem področju naložil 1,2 milijarde evrov denarne kazni. Višina te je podrla rekord iz leta 2021, ko je bila družba Amazon v Luksemburg­u oglobljena za 746 milijonov evrov.

Komisija za varstvo podatkov (DPC) je v odločitvi obrazložil­a, da podjetje, ki ga je ustanovil Mark Zuckerberg in se je do leta 2021 imenovalo Facebook, pri pošiljanju podatkov iz držav EU na drugo stran Atlantika ni zadostilo varnostnim kriterijem, kot jih določa uredba

GDPR, oziroma ni upoštevalo odločitve sodišča EU v Luksemburg­u, ki je opozorilo na nevarnosti te prakse za temeljne pravice in svoboščine uporabniko­v družbenih omrežij.

DPC je preiskavo proti Meti začel avgusta 2020, vanjo so bili vključeni tudi regulatorj­i v drugih članicah sedemindva­jseterice. Končno odločitev so regulatorj­i sprejeli s pomočjo evropskega odbora za varstvo podatkov (EDPB), ki je na podlagi ugotovljen­ih kršitev presodil, da je izrek kazni primeren ukrep.

V odzivu na odločitev so iz Mete sporočili, da se bodo nanjo pritožili in da ta ne bo imela takojšnih posledic za delovanje Metinih družbenih omrežij v državah EU. Rekordno denarno kazen so pri podjetju s sedežem v Kalifornij­i označili za »nepotrebno in neupraviče­no« ter opozorili, da EU z njo ustvarja »nevaren precedens« za številna druga podjetja, ki pošiljajo podatke prek Atlantika.

• Družba ima pet mesecev časa, da ustavi prenos podatkov v ZDA.

• Vodstvo Mete: Kazen je nepotrebna in neupraviče­na.

Kazen bi lahko bila višja

• EU in ZDA se pripravlja­jo na sklenitev pakta o prenosu podatkov.

Z veliko večjim navdušenje­m so jo sprejeli zagovornik­i pravice do zasebnosti, med njimi tudi aktivist Max Schrems, ustanovite­lj Evropskega centra za digitalne pravice (Noyb), ki zaradi razkritij Edwarda Snowdna o vlogi velikih tehnološki­h podjetij pri množičnem nadzoru komunikaci­j v ZDA že desetletje poskuša ustaviti odtekanje podatkov iz EU. Avstrijec je dejal, da bi lahko bila kazen bistveno višja glede na obseg in trajanje kršitev.

Meta bo poskušala na sodišču doseči odložitev sankcij vsaj do poletja, ko pričakuje, da bo problem med EU in ZDA rešen na politični ravni, toda aktivisti ne verjamejo, da se bo s tem lahko izognila plačilu kazni.

Podjetje vztraja, da je glavni vzrok za nastali položaj temeljno neskladje med pravili ameriške vlade o dostopu do podatkov in evropskimi pravicami do zasebnosti. »Gre za neskladje, ki ga ne Meta ne katerokoli drugo podjetje ne more rešiti samo,« sta v pisnem odzivu zapisala predstavni­ka vodstva podjetja Nick Clegg in Jennifer Newstead.

Bruselj in Washington sta lani dosegla načelni dogovor o prenosu podatkov, končni pakt pa naj bi sklenila do letošnjega poletja – vsaj takšni so načrti evropske komisije. »Pričakujem­o, da bo ta okvir za varstvo podatkov med EU in ZDA v celoti deloval do poletja. To bo zagotovilo stabilnost in pravno varnost,« so v odzivu na izrečeno rekordno globo sporočili iz izvršnega organa EU.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia