Delo (Slovenia)

Šest samorogov dokazuje vse večjo ambiciozno­st

3,45 milijarde evrov investitor­skega denarja je prišlo v regijo – Podjetja imajo pogosto sedež v tujini

- Nagrado oglaševale­c leta, ki jo podeljuje Slovenska oglaševals­ka zbornica, Pija Kapitanovi­č

bo za leto 2022 prejel Mercator. Kot so včeraj sporočili iz zbornice, Mercator s kontinuira­nim razvojem poslovanja gradi moč tržne znamke in tako dolgoročno utrjuje svoj tržni položaj. Nagrado bodo uradno podelili junija na Slovenskem oglaševals­kem festivalu v Portorožu.

Slovenska, hrvaška in srbska tehnološka podjetja so med letoma 2021 in 2022 pridobila 3,45 milijarde evrov kapitala, kaže raziskava investicij­skega sklada Silicon Gardens. To je kar dvanajstkr­at več kot med letoma 2016 in 2017, ko so po njihovih podatkih zbrali skupaj 300 milijonov evrov. Največ denarja, 75 odstotkov, je prišlo iz ZDA.

Največ denarja so zbrala podjetja, v katera so lastniško vpleteni Hrvati, kar 1,86 milijarde evrov, v slovenskem lastništvu so prišla do 1,25 milijarde evrov (šestkrat več kot pred petimi leti), Srbi pa so zbrali 325 milijonov evrov. Najboljša podjetja po višini pridobljen­ega kapitala v regiji so Rimac Group (Hrvaška, 690 milijonov), Infobip (Hrvaška, 545 milijonov), Aleph Holding – Htpool (Slovenija, 450 milijonov), Celtra (Slovenija, 164 milijonov), Quantive (Hrvaška, 136 milijonov). V Srbiji so lahko najbolj ponosni na TEC Group Enterprise sotware, ki jim je uspelo zbrati 124 milijonov evrov, ter Tenderly Fintech, ki je zbral 98 milijonov evrov. Raziskava kaže, da imajo v Srbiji kar 600 aktivnih startupov, »kar kaže na hitro razvijajoč se ekosistem.«

Na splošno je po besedah Gregorja Rebolja, izvršnega direktorja sklada Silicon Gardens, celotna regija dosegla izjemen napredek pri pridobivan­ju tujega kapitala, za kar se po njegovem mnenju lahko zahvalimo večji ambiciozno­sti ustanovite­ljev. »Danes je med ustanovite­lji startupov veliko več ambicij in zagona kot pred petnajstim­i leti. Tudi podjetništ­vo je bolje sprejeto, kot je bilo, na voljo pa je tudi več informacij, kako reševati izzive, ki se pojavljajo na poslovni poti. S tem, ko se startupovs­ka skupnost širi in povezuje, tudi s sosednjimi državami, je priložnost­i za pridobivan­je tujega kapitala vedno

• Vsota denarja za investicij­e v podjetja se je v petih letih povečala za dvanajstkr­at.

• Velik delež podjetij, ki so zanimiva za investitor­je, ima sedež v tujini.

• V regiji deluje šest samorogov – podjetij z ocenjeno vrednostjo milijarda evrov.

V regijska podjetja je prišlo največ denarja iz ZDA (75 odstotkov), iz EU (23 odstotkov), iz regije Adrija (dva odstotka) ter Azije (0,4 odstotka).

več.« Število podjetij, ki so presegla valuacijo ene milijarde dolarjev (samorogov) je v petih letih iz enega (Outit7) poskočilo na šest Htpool, Sportradar, Outbrain, Infobip, Rimac), kar le še dodatno dokazuje čedalje večjo tehnološko moč regije, pravi sogovornik.

Raziskava med drugim kaže, da je bilo 1,25 milijarde evrov, kolikor se je investitor­skega denarja steklo v podjetja s slovenskim lastništvo­m, vloženo v 209 poslov, kar

(

je precej. Rebolj pojasnjuje, da je razlog za to odstopanje v investicij­ah države, ki preko podjetnišk­ega sklada in drugih mehanizmov v različne podjetnišk­e zgodbe vlaga po 50.000 evrov, to je relativno nizek znesek. »Investicij­e države so dobrodošle, morda bi bilo treba razmisliti le o večji selektivno­sti,« dodaja.

Vse več sedežev se seli v tujino

Raziskava kaže tudi to, da imajo tista tehnološka podjetja, ki so pri svojem poslovanju in zbiranju investicij najuspešne­jša, sedež v tujini. »Razumeti moramo, da so investitor­ji tujci, domačini pa le v manjšem deležu. Zanje je naš zakonodajn­i okvir marsikdaj nenavaden. Hrvaška zato že pospešeno uvaja spremembe. Ne pravim, da so vse za državo tudi dobre. A Slovenija bi morala marsikaj spremeniti, da bi bila malo bolj privlačna. Tukaj ne gre toliko za davke. Prva težava je to, da družba z omejeno odgovornos­tjo ni primerna oblika za sprejemanj­e tveganega kapitala, kajti za vse solastnike, ne glede na to, ali so ustanovite­lji ali kasnejši vlagatelji, predvideva enake pravice. Problemati­čni so tudi ureditev v zvezi z vključevan­jem zaposlenih v lastniško strukturno, davčna in zakonodajn­a jasnost ter zahteve o obveznem izičnem prihodu investitor­ja k notarju. Zaradi tega je zaupanje tujih investitor­jev v naš pravni sistem nizko. Zaradi vsega tega je za podjetnike lažje odpreti podjetje in se nasloniti na angleško ali ameriško pravno regulativo, kar je postala pogosta praksa. Kljub temu pa ugotavljam­o, da ima 90 odstotkov vseh podjetij s sedežem v tujini ključne kadre, torej oddelke za raziskave in razvoj, v državah, od koder prihajajo njihovi ustanovite­lji.«

 ?? ?? Najboljše podjetje po višini pridobljen­ega kapitala v regiji je hrvaški Rimac Group s 690 milijoni evrov.
Najboljše podjetje po višini pridobljen­ega kapitala v regiji je hrvaški Rimac Group s 690 milijoni evrov.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia