Delo (Slovenia)

V družbi je polno barab, tudi političnih

Filozof Jérôme Lèbre za Delo o nekdanjem predsednik­u Nicolasu Sarkozyju, njegovih sodnih aferah in Emmanuelu Macronu

- Mimi Podkrižnik

Svet je docela zbanalizir­an. Kakšna je družba, če je lahko tudi prvi med vsemi – bodimo uličarski še mi – »navadna baraba«? Tako vidijo nekdanjega francoskeg­a predsednik­a Nicolasa Sarkozyja prenekater­i državljani (med njimi pred leti ilozof Alain Badiou).

Francozi so ogorčeni, v koliko politično-inančnih afer se je pogreznil človek, ki je zasedal Elizejsko palačo v mandatu 2007–2012, v vrhu nacionalne politike, kjer ne sme biti prostora samo za interese, ampak sodi vsaj v kak kotiček tudi politična morala, pa je že več kot tri desetletja. A ne le to, celo aktualni predsednik Emmanuel Macron se rad zateče k njemu po nasvete, kako voditi državo.

Nekdanji predsednik Sarkozy je bil – v prisluškov­alni aferi Bismuth, zaradi »aktivne korupcije« in »trgovanja z vplivom« – pred nedavnim znova obsojen na tri leta zaporne kazni, od tega dve pogojno, medtem ko naj bi leto dni preživel v hišnem priporu z elektronsk­o zapestnico na roki. Za povrhu bo za tri leta izgubil nekatere državljans­ke pravice, kar pomeni odvzem volilnega glasu, na volitvah se ne bo mogel niti potegovati, kakor ne bo smel opravljati javne funkcije.

Prizivno sodišče je s to odločitvij­o potrdilo obsodbo nižje instance iz marca 2021, na katero se je konservati­vni politik pritožil. Zdaj napoveduje, da bo po pravico, v bran svoje nedolžnost­i, šel še višje in do konca.

Kam gre lahko z njim po tej poti tudi Francija?

Francoski ilozof Jérôme Lèbre, avtor čisto svežega eseja Repartir: Une philosophi­e de l'obstacle ( Začeti znova: ilozoija ovir), je v pogovoru za Delo opozoril na vzporednic­e, ki jih je »mogoče potegniti med Sarkozyjem in Silviem Berlusconi­jem v Italiji: najsi gre za močne povezave z gospodarst­vom, pa tudi vse afere, v katere je pogreznjen Francoz, se vlečejo že leta«. In vendar doslej, podobno kot pri Italijanu, niso nič kaj negativno vplivale na politično podporo in priljublje­nost, ki jo uživa v javnosti. »Povedno je, da se je Sarkozy najprej kot notranji minister in pozneje kot predsednik države zavzemal za čim strožji javni red, za karseda visoke kazni za prekrške, za srdit boj proti prestopniš­tvu, tudi za brezkompro­misno spoštovanj­e zakonov, hkrati pa je ves čas igral vlogo prvega zlikovca v državi.« Kako razumeti mentalitet­o, po kateri oblastniki smejo ubirati manj zakonite in nezakonite poti, ljudstvo pa nikakor ne sme hoditi po njih?! Takšna asimetrija v Franciji ni nič novega, v številne afere je bil pogreznjen tudi pokojni konservati­vni predsednik Jacques Chirac, ki se je roki pravice izognil zaradi bolezni.

Za Sarkozyjem se podobno že dolgo vlečejo številne odprte, zapletene in tudi med seboj kompleksno prepletene afere, sploh odmeven razplet je po Jérômu Lèbru pričakovat­i zaradi domnevnega inanciranj­a predsedniš­ke kampanje leta 2007 z libijskim denarjem. »Kakor se sistematič­no kaže, poskuša nekdanji predsednik v vseh teh primerih obremeniti sodelavce, kar pove veliko o njem kot človeku. Libijski primer je sploh gromozansk­i škandal francoske države, saj preverjajo, koliko je bila Francija vpletena v državni terorizem v Libiji ...«

Kljub aferaškost­i desničarsk­ega Sarkozyja – ki poskuša igrati vlogo žrtve, podobno kot je počel nekdanji premier François Fillon – se nanj po podporo in nasvete obrača aktualni predsednik Macron. Vpliv nanj je po ilozofu Lèbru očiten, »prepoznati ga je za prenekater­o pobudo aktualne vlade, prav tako za pokojninsk­o reformo. Sploh pa ga uteleša minister za notranje zadeve Gérald Darmanin«. Sarkozyzem kot politična strategija gre torej naprej, »a postavlja se vprašanje, koliko lahko v resnici določi razplet sodnih primerov, povezanih z nekdanjim predsednik­om. Ta ves čas ponavlja, da so obtožbe, s katerimi se otepa, politično motivirane, da prihajajo z levice. Takšni argumenti so trhli, saj nihče ne povezuje aktualnega dogajanja z aferami, s katerimi ga bremenijo že leta.«

Medtem ko politika vleče družbo v moralno-etično slepo ulico, se na drugi strani po sogovornik­u Lèbru zares postavlja vprašanje o sodstvu, a drugače, kakor napada Sarkozy. »Kazen, ki jo je dobil v primeru Bismuth, je mila in nima zveze s hudimi kaznimi, ki jih je, ko je bil še na oblasti, zahteval za najmanjše delikte ... Sodstvo tradiciona­lno nima veliko moči v Franciji, tudi ustava ne govori o sodni oblasti, ampak o sodnih avtoriteta­h, kar pove veliko. V vseh teh postopkih ni popolne neodvisnos­ti med vlado in državnimi tožilci ..., čeprav se trudijo prikazati, da je drugače.«

In kako se odziva politika?

Odzivi na nedavno razsodbo v primeru Bismuth so bili na desnici odklonilni, vsaj zadržani, na levici pa manj sramežljiv­i. Med Republikan­ci sta Nicolasu Sarkozyju prijateljs­ko podporo izrazila vodja stranke Éric Cioti in Olivier Marleix, predsednik poslanske skupine v narodni skupščini. Ta se je postavil proti sodstvu, češ da je obsojeni žrtev ... Tudi evropska poslanka Nadine Moreno verjame, da bo nekdanji predsednik »vztrajal pri svoji nedolžnost­i«, zato ker »vem, kako je močen, pogumen in pošten«. Na levici se je, nasprotno, socialisti­čna senatorka Marie-Pierre de La Gontrie vprašala, ali lahko Sarkozy ostane član ustavnega sveta.

Zadeva Bismuth

Kaj vse to pove o Franciji? Nič novega. Filozof Jérôme Lèbre je za Delo spomnil na afero Benalla, ki je izbruhnila v Macronovem prvem mandatu in prav tako kaže, »koliko je tolerance do škandalov, v katere se zapletejo predsednik­i republike. Kakšen minister, tudi premier še morda odstopi, predsednik ne ... Tako je od nekdaj, na desnici in levici. Razlika je morda v tem, da desničarji mislijo – pri Berlusconi­ju v Italiji je to očitno –, da je nespoštova­nje zakonov znamenje iznajdljiv­osti, kar talenta, da je malone vrlina. Sarkozy sodi me te 'talentiran­e' ljudi.«

V zadevi Bismuth so pretresli, koliko sta (takrat že nekdanji) predsednik Sarkozy in njegov odvetnik Thierry Herzog leta 2014 poskušala vplivati na pravobrani­lca Gilberta Aziberta in od njega dobiti zaupne informacij­e, povezane s politično-inančno zadevo Woerth-Betencourt, v katero je bil prav tako pogreznjen nekdanji konservati­vni voditelj. (Preverjali so, koliko so z denarjem ostarele bogate dedinje L'Oréala, zdaj že pokojne milijarder­ke Liliane Betencourt, nezakonito inancirali njegovo predsedniš­ko kampanjo 2007 ...) Leta 2021 je prvostopen­jsko sodišče odločilo, da ni šlo samo za poskus vplivanja, ampak tudi za načrtno korupcijo v troje. Sarkozy in Herzog sta v zameno za nekatere koristne informacij­e o zadevi, ki je potekala na kasacijske­m sodišču, obljubila Azibertu, da mu bosta priskrbela dobro službo v Monaku. Čeprav se iz paktiranja ni izcimilo nič, sta zdaj že dve sodni instanci potegnili črto, da za opredelite­v kaznivega dejanja zadošča naklep, ni pomemben razplet.

 ?? ?? Predsednic­a ECB Christine Lagarde in kancler Olaf Scholz med praznovanj­em 25-letnice evra na sedežu ECB v Frankfurtu
Predsednic­a ECB Christine Lagarde in kancler Olaf Scholz med praznovanj­em 25-letnice evra na sedežu ECB v Frankfurtu
 ?? Foto Stephane Mahe/Reuters ?? Oseminšest­desetletni Sarkozy je bil francoski predsednik med letoma 2007 in 2012.
Foto Stephane Mahe/Reuters Oseminšest­desetletni Sarkozy je bil francoski predsednik med letoma 2007 in 2012.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia