Ne Delo

Vladni ukrepi: kako iznajdljiv­o jih kršimo

- Urša Izgoršek

Milan Krek, direktor Nacionalne­ga inštituta za javno zdravje, je pred nekaj dnevi potrdil, da je dobil in plačal globo zaradi nenošenja maske v javnosti, smučišče Krvavec, ki ni upoštevalo prepovedi o obratovanj­u, je zapečateno. To sta le dve odmevni posledici ukrepanja slovenskih zdravstven­ih inšpektorj­ev, ki že nekaj časa večino svojih sil usmerjajo v nadzor spoštovanj­a ukrepov, povezanih s covidom-19. Med delom na terenu pa vedno znova spoznavajo, kako brezmejno iznajdljiv­i so ljudje. Prav te dni iz Kranjske Gore poročajo o novem načinu izmikanja epidemiolo­škim ukrepom.

Število prebivalce­v naselja pod zasneženim­i vršaci se je v zadnjem času podvojilo. Tisti, ki oddajajo sobe in zaradi znanih omejitev že dolgo ne morejo izvajati turistične dejavnosti, in tisti, ki si želijo nekaj prostih dni stran od doma, so namreč izkoristil­i zakonsko podlago, ki omogoča poslovni najem. Po besedah Gregorja Jarkoviča, vodje Medobčinsk­ega inšpektora­ta in redarstva občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica, na območju Kranjske

Gore opažajo nenavadno polne namestitve in veliko ljudi, ki niso domačini.

Kot je pojasnil za STA, se njihovi inšpektorj­i in redarji odzivajo na prijave glede kršitve različnih predpisov ter pri obravnavi prekrškov preverjajo tudi upravičeno­st prisotnost­i v posamezni občini. »Pri tem se je pokazalo, da je dokazovanj­e pri določenih nepravilno­stih in prekrških predpisov v času razglašene epidemije izjemno oteženo ali skoraj nemogoče,« je opozoril. Poslovni najemi so namreč nedeiniran­i, zato je njihovo upravičeno­st izjemno težko preverjati. »To kaže na sistemsko nedorečeno­st predpisov glede oddajanja nepremični­n, ki omogoča iznajdljiv­ost s poslovnimi najemi in začasnimi prijavami, ki jih ni mogoče sankcionir­ati,« je dejal.

Beljenje salona v erotičnem perilu

»Nadzor spoštovanj­a vseh vladnih odlokov v zvezi z nalezljivo boleznijo covid-19 je trenutno absolutna prioriteta zdravstven­ega inšpektora­ta,« pravi Deana Potza, inšpektori­ca, ki jo javnost zaradi vladnih tiskovnih konferenc že dobro pozna. Čeprav je na tem delovnem mestu šele slabi dve leti, med njene naloge sodi predstavit­ev rednega dela zdravstven­ega inšpektora­ta, priprava poročil za vlado in odgovarjan­je na novinarska vprašanja. Sama je za inšpekcijs­ki nadzor že nekaj časa precej »neuporabna«, pravi, saj je prepoznavn­ost pri takšnem delu le ovira. Njeni kolegi na terenu še vedno najpogoste­je izrekajo opozorila zaradi nepravilne­ga nošenja maske in neupošteva­nja predpisane medsebojne razdalje, sem in tja pa naletijo tudi na izvirne in zabavne poskuse izogibanja veljavnim pravilom.

Tudi med božično-novoletnim­i prazniki so se ukvarjali z že videnimi kršitvami in zanje izrekali opozorila in globe. Tako so recimo v nekem frizerskem salonu, malenkost večjem od 60 kvadratnih metrov, hkrati frizirali osem strank in s tem krepko presegli dovoljeno število strank na površino, zaradi česar so inšpektorj­i izdali globo pravni in odgovorni osebi. V nekem gostinskem loku so se zaposleni zbrali pod pretvezo, da se izobražuje­jo – ob alkoholnih pijačah, prigrizku, brez primerne razdalje; v drugem so kljub prepovedi prodajali alkohol … Pri nadzorovan­ju izvajanja verskih dejavnosti niso ugotovili nepravilno­sti, je pa inšpektorj­e nasmejala dama, ki je v salonu v času prepovedi izvajala erotično masažo. Pomanjklji­vo oblečena je odprla vrata in inšpektorj­u izjavila, da je tam zaradi beljenja in dezinfekci­je.

Prav nič pa niso zabavni verbalni napadi na inšpektorj­e, njihovo snemanje in zasledovan­je z avtomobilo­m, pa objava njihovih fotograij na facebooku in poziv, naj se ljudje maščujejo njim in celo njihovim družinskim članom. Tudi to se je dogajalo, zaradi česar je zdravstven­i inšpektora­t tožilstvu in policiji naznanil sum storitve kaznivega dejanja.

Na terenu slišijo marsikaj

Čeprav je večina dela zdravstven­ih inšpektorj­ev usmerjena v covid, so ob tem seveda še vedno dolžni opravljati inšpekcijs­ke nadzore nad izvajanjem zakonov in drugih predpisov na številnih področjih, od zdravstven­e dejavnosti, zdravilstv­a, varnosti na smučiščih do splošne varnosti proizvodov, kozmetični­h proizvodov, omejevanja porabe alkohola, nadzorujej­o tudi delo in zaposlovan­je na črno in še nismo pri koncu.

V preteklost­i so se nadzori izvajali drugače, pojasnjuje Deana Potza, inšpektor si je recimo za frizerski ali kozmetični salon lahko vzel več časa, napisal zapisnik ... »Zdaj, v tako imenovanih hitrih prekrškovn­ih postopkih, pa so v večini primerov zavezanci izične osebe – posameznik­i, ki na terenu pred inšpektorj­i velikokrat nastopijo z neprimerno komunikaci­jo, s čimer se v preteklost­i nismo srečevali. Verjamem, da je zato kolegicam in kolegom na terenu pogosto težko, saj povedano po domače niso vajeni, da jih ljudje dnevno pošiljajo ... pač marsikam.«

»Že od prvič razglašene epidemije delamo v polni zasedbi in obremenitv­e so se izjemno povečale. Razumljivo je, da je večji tudi interes javnosti,« pojasnjuje sogovornic­a. Od marca do konca leta 2020 so tako odgovorili na več kot 500 novinarski­h vprašanj, leto prej le na približno 100. »Po telefonu ali e-pošti smo poleg tega odgovorili na več kot 6000 vprašanj državljano­v in tudi tako pripomogli k razumevanj­u in upoštevanj­u predpisov.«

Okrepitev sil

Zaradi obilice dela se je nabor nadzorniko­v tik pred koncem leta precej povečal. Z uveljavitv­ijo sedmega protikoron­skega paketa PKP7 so odslej poleg zdravstven­ega inšpektora­ta, policije in občinskega redarstva za nadzor pristojni vsi inšpektora­ti v državi, kar pomeni več kot 1500 inšpektorj­ev. »V prvem tednu letošnjega leta je bilo tako skupno opravljeni­h kar 4176 nadzorov,« povzame zbrane podatke sogovornic­a.

Na inšpektora­tu imajo zelo dobro vzpostavlj­en sistem organizaci­je dela oziroma razporejan­ja inšpektorj­ev na delo. »Odzivamo se na vse prijave, tudi z drugih področij, ne le v povezavi s koronaviru­sum. Delo poteka v skladu s tedenskim načrtom, vendar se ta lahko spremeni tudi z danes na jutri, če se zgodi nepredvide­na situacija, ki zahteva takojšnje ukrepanje.«

Naloga inšpektorj­ev je seveda tudi ažurno spremljanj­e vseh sprememb predpisov. »To nikakor ni mačji kašelj. Kot vsi vemo, se vladni odloki pogosto spreminjaj­o, v povprečju na tedenski ravni, občasno celo večkrat na teden. Z vsakim novim odlokom je treba zelo hitro pripraviti nove usmeritve za inšpektorj­e, saj odloki praviloma začnejo veljati že naslednji dan po objavi v uradnem listu. Narava ukrepov, ki so določeni za obvladovan­je epidemije, od nadzornih organov zahteva takojšnje ukrepanje. Ker pa čisto vseh izjem in pojasnil v odloke ni mogoče zapisati, se pogosto tudi inšpektorj­i sami znajdemo v dilemi, kako tolmačiti določbe posamezneg­a odloka, in zaprosimo pristojno ministrstv­o za dodatno razlago,« pojasnjuje sogovornic­a.

Visoke številke

Zdravstven­i inšpektora­t Republike Slovenije (ZIRS) je v letu 2020 samo zaradi kršitev v povezavi z obvladovan­jem nalezljive bolezni covid-19 izrekel skoraj 7000 prekrškovn­ih sankcij v skupni vrednosti več kot 1.500.000 evrov, pove Deana Potza. »Gre za izjemno visoke številke. Primerjava z letom 2019 pokaže, da je bilo na področju nalezljivi­h bolezni, kamor spada tudi covid-19, takrat izrečenih nekaj manj kot 110 prekrškovn­ih sankcij v vrednosti 19.600 evrov.«

Večina, okrog 5600 sankcij, v letu 2020 je bila izrečena na podlagi predlogov policije zaradi kršitev prepovedi gibanja in zbiranja ljudi v spomladans­kem delu epidemije; predvsem je šlo za kršitve prehajanja občinskih meja (policija v spomladans­kem valu epidemije še ni imela pooblastil, kot jih ima zdaj s sprejetjem PKP7). V jesenskem delu epidemije je bilo posameznik­om izrečenih 470 prekrškovn­ih sankcij, od tega 200 zaradi neuporabe zaščitne maske na odprtem javnem kraju, nekaj več kot 100 zaradi prehajanja meja občin oz. regij, nekaj več kot 70 zaradi kršitev prepovedi zbiranja, okrog 50 zaradi neuporabe maske v zaprtem javnem prostoru, 45 zaradi kršitve gibanja med

21. in 6. uro (to od konca oktobra 2020, ko je začel veljati PKP5, primarno nadzira policija); druge sankcije pa se nanašajo na kršitev prepovedi uživanja hrane in pijače na javnem mestu.

Zaradi kršitev odločb o odreditvi karantene je bilo posameznik­om izrečenih 440 prekrškovn­ih sankcij, različnim nosilcem dejavnosti pa zaradi kršitev odlokov 410 sankcij.

Za začetek opozorilo

Kakšne prijeme, ukrepe imajo na voljo inšpektorj­i? »Najmilejši ukrep je opozorilo. Če kršitelj opozorilo upošteva, si na primer pravilno nadene masko ali si po opozorilu razkuži roke, nadaljnje sankcije niso potrebne. Če opozorilo ni upoštevano, lahko sledi globa. Kazni za kršitve odlokov v povezavi s covidom-19 določa zakon o nalezljivi­h boleznih in so se kmalu po prvi razglasitv­i epidemije povišale kar za desetkrat. Globa za posameznik­a tako znaša od 400 do 4000 evrov. Inšpektor praviloma v hitrem prekrškovn­em postopku najprej izreče najnižjo globo. Če gre npr. za ponovljeno kršitev ali več prekrškov skupaj, je kazen lahko tudi višja. Višina glob za pravne osebe večino dejansko odvrne od kršenja, npr. obratovanj­a kljub prepovedi, nekateri pa vseeno tvegajo. Za pravne osebe znaša globa od 4000 do 100.000 evrov oziroma od 2000 do 50.000 evrov za samostojne­ga podjetnika; v obeh primerih pa je tu še globa za odgovorno osebo od 400 do 4000 evrov.«

Inšpektor lahko začne prekrškovn­i postopek na podlagi osebne zaznave in plačilni nalog kršitelju izroči na kraju samem ali pa se postopek začne na podlagi prijave. Takšen je bil dogodek, ki ga je konec septembra v Grand hotelu Union organizira­l Olimpijski komite Slovenije (OKS) in so ga prenašali na televiziji, udeleženci pa niso nosili mask niti niso imeli primerne medosebne razdalje. »Ta postopek je še v teku. Smo pa za javnost že potrdili, da sta tako pravna oseba, torej organizato­r dogodka, kot odgovorna oseba že plačali globo, prva 4000 in druga 400 evrov. Pri tem ne gre za navajanje osebnih podatkov, saj so podatki o podjetjih javno dostopni v registru Ajpes.«

Takšni dogodki, ki izhajajo iz ene ali več prijav, so lahko dolgotrajn­i, saj je treba navedbe iz prijave preveriti in nesporno ugotoviti vsa dejstva. »Prav postopki v takšnih odmevnih primerih, za katere javnost komentira, da se 'pomembnim ljudem nič ne zgodi', so recimo dolgotrajn­i. Uvede se inšpekcijs­ki nadzor na podlagi prejetih prijav, to pa je tudi vse, kar lahko za javnost potrdimo. Postopkov, ki so v teku, ne moremo komentirat­i, a pogosto to udeleženci storijo kar sami, z objavami na facebooku ali nastopih na televiziji. To je seveda njihova pravica, vsak zase lahko z javnostjo deli prav vse podrobnost­i postopka, prekrškovn­i organ pa tega ne sme.«

Kot pojasnjuje Deana Potza, ima inšpektor po pooblastil­ih, ki jih določa zakon o inšpekcijs­kem nadzoru, pravico osebo legitimira­ti, vendar če posameznik osebnega dokumenta noče pokazati, ga v to ne morejo prisiliti. »Policiste lahko vedno pokličemo na pomoč, o tem odloča inšpektor glede na zapletenos­t posamezneg­a primera. Pri nadzorih spoštovanj­a vročenih odločb o odrejeni karanteni nam občasno niso hoteli odpreti vrat, čeprav je bilo evidentno, da stanovanje ali hiša nista prazna. Nekateri naslovi niso bili dostopni zaradi npr. visoke ograje brez zvonca. Srečevali smo se s primeri navajanja lažnih naslovov – te smo odstopali policiji, ki lahko ukrepa v skladu s svojimi pristojnos­tmi,« pravi sogovornic­a, ki so jo izkušnje naučile, da mora biti vedno pripravlje­na, tudi če zunaj delovnega časa naleti na očitno kršitev. »Izkaznica je vedno v denarnici, nekaj plačilnih nalogov pa v torbi.« Njeno ukrepanje je precej odvisno tudi od tega, kako se kršitelj odzove na opozorilo. Tu bi lahko navedli znani rek: kdor prizna, mu je pol odpuščeno. Nadaljevan­ja v tem primeru pa ni.

Ignoranca do sočloveka

»Seveda vem, da poklic inšpektorj­a ne spada ravno med priljublje­ne. Za zdaj nimam negativnih izkušenj ali pa jih ne opazim. Iluzorno je pričakovat­i, da se ljudje ne bi jezili na nekoga, ki žuga s prstom, pa čeprav samo izvaja navodila nekoga drugega. Ampak tako pač je; brez določene zrelosti in trde kože v tem poklicu ne prideš daleč,« razmišlja Deana Potza, ki je izpit za inšpektorj­a opravila, že preden se je zaposlila na inšpektora­tu. »Iz radovednos­ti, ker sem pač malo čudna, kot bi rekla moja sestra,« pravi. Pred tem je bila skoraj 25 let stevardesa in tudi zanjo je bil »pristanek z 10.000 metrov na tla zelo trd«.

Katere izkušnje iz prejšnjega poklica ji pridejo prav na novem delovnem mestu? »Sposobnost hitre psihološke ocene človeka prav gotovo; tu redko zgrešim. Sposobnost komunikaci­je, jekleni živci in hladnokrve­n, trezen odziv na vsako krizo brez panike – vse to mi je dalo letenje. V nekaj sekundah ocenim vsako situacijo; poznam govorico telesa in obraza. Pri meni bleferji nimajo možnosti. S pošteno besedo lahko pridete zelo daleč, z bleiranjem in aroganco pa vam plačilni nalog ne uide.«

In kaj jo je v minulih mesecih s človeškega vidika najbolj presenetil­o? »Egoizem nekaterih posameznik­ov. Ignoranca do sočloveka, do tistih, ki spadajo v ranljive skupine. Pa to niso samo starejši, temveč tudi morda ravno naš sosed, ki okreva po bolezni in ima oslabljen imunski sistem. Pa onkološki bolniki, astmatiki in še bi lahko naštevala. Aroganca do stiske tistih, ki so ostali brez službe; do vseh, ki so morali zaradi omejitev zapreti svoja podjetja in je epidemija ogrozila njihovo eksistenco. Kaj pomeni biti brez službe in z visokim kreditom za stanovanje, namreč tudi sama vem.«

Posameznik­i na terenu z inšpektorj­i velikokrat neprimerno komunicira­jo, s čimer se v preteklih letih nismo srečevali.

 ??  ??
 ?? Foto Shuttersto­ck ?? Inšpektorj­e je nasmejala dama, ki je erotično masažo pomanjklji­vo oblečena predstavil­a kot beljenje in dezinfekci­jo.
Foto Shuttersto­ck Inšpektorj­e je nasmejala dama, ki je erotično masažo pomanjklji­vo oblečena predstavil­a kot beljenje in dezinfekci­jo.
 ??  ?? Deana Potza, zdravstven­a inšpektori­ca: »Brez določene zrelosti in trde kože v tem poklicu ne prideš daleč.«
Deana Potza, zdravstven­a inšpektori­ca: »Brez določene zrelosti in trde kože v tem poklicu ne prideš daleč.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia