Ne Delo

Videti lepo in slišati, kar želimo

- Gorazd Nejedly

Evropsko prvenstvo v nogometu je znova aktualizir­alo vprašanje, kako sposobni so slovenski kupci televizijs­kih pravic gledalcem ponuditi dodano vrednost v obliki zanimivega, zabavno-sproščujoč­ega in izobraževa­lnega programa. Javno mnenje se je o letošnjem euru bolj ali manj že opredelilo. Pregovorno slovensko nezadovolj­stvo z vsem, pa če se še tako trudiš in si dober, tudi komercialn­i televiziji, ki je lastnica televizijs­kih pravic za Euro 2020, ni bilo prihranjen­o.

O slovenski televizijs­ki športni produkciji je, žal, res mogoče le govoriti za šankom. Pa tudi o spletni ali časopisni vsebini. To je moj edini resnejši očitek, ko gre za poskus kolikor toliko uravnoteže­ne polemike brez čustev in strahu pred kritikami o tem, kako in kaj bi radi videli, slišali ali prebrali športni eksperti ter laični gledalci, poslušalci ali bralci. Drugi očitki so povezani z okusi in predvsem z najbolj realnim spodbujeva­lcem kakovosti, denarnimi zmožnostmi.

Preboj komercialn­ih televizij v športni svet in s tem širitev ponudbe je množico slovenskih športnih navdušence­v samo še povečal in jo hkrati izobrazil. V tem pogledu ni debate, komerciali­zacija je prinesla dodano vrednost. V veliki večini je krepko izboljšala tudi splošno raven, a je hkrati razgalila selekcijsk­o omejenost. Ki pa ni nič drugačna, kot je v športnih panogah in na drugih življenjsk­ih področjih. Vsi morajo iz manj izvleči največ.

Klic znanca, nogometneg­a strokovnja­ka, me je spodbudil k odpiranju neprijetne tekme. Zato se bom osredotoči­l na nogometno področje, ki ga nadzoruje največ poznavalce­v, med njimi pa so najglasnej­ši »komentator­ji« spremljeva­lci hrvaških ali drugih športnih oddaj z istega govornega območja. Pogosto so njihove kritike neutemelje­ne, saj toliko neumnosti, kot jih lahko tam slišiš, naši fantje ne morejo izgovoriti. Se pa prevečkrat zgodi, da jih poskušajo posnemati v vsem drugem. In se jim ponesreči. Preden se je nacionalna televizija soočila s konkurenco, sem bil skeptičen do tega, koliko ustreznih kandidatov za mikrofon ali zaslon naša omejena selekcija sploh lahko izvrže. Zdaj vem, veliko. Kljub vsem kritikam, ki so jih deležni, so se slovenski komentator­ji kar uspešno selekcioni­rali in jih je vsaj za velike dogodke dovolj. Ne vselej za vse športne panoge, toda v seštevku so nadpovpreč­ni in prav nič ne zaostajajo za slogovno šolanim kadrom z nacionalke, ki se konkurence še kar ni navadila oziroma je ta ni naredila boljše, kot naj bi jo. Če me kaj jezi, je izrazita slepota odgovornih (namerna ali pa le lenoba), da bi prepoznali tiste, ki res ne smejo imeti pred seboj mikrofona in kamere.

Zdaj pa še k bolj konkretnim kritikam. Slovenski televizijc­i še vedno ne razumejo, da je televizija vizualni medij, ki najprej pokaže, potem se šele sliši. Komercialk­e z več produkcijs­kega denarja so v zabavno-razvedriln­em programu, kamor uvrščam tudi šport, že blizu ideala takšnega vrstnega reda, ne bi bilo pa nič narobe, če bi bilo tako tudi v resnejših programih in še posebno vsebinsko izzivalnih oddajah. Žal je ena takšnih, a nič slabša od predhodnih, tudi zdajšnja euronogome­tna. Ima potencial, a je brez soli, čustev, zabave. Že videno in v slogu kolikor denarja, toliko muzike.

Tudi za televizijs­ke športne programe velja, kolikor denarja, toliko muzike.

 ?? Foto Jure Eržen ?? Televizijs­ka produkcija brez zadostnih denarnih sredstev je za neposredne izvajalce programov hud izziv.
Foto Jure Eržen Televizijs­ka produkcija brez zadostnih denarnih sredstev je za neposredne izvajalce programov hud izziv.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia