Ne Delo

Zahtevna in eksplozivn­a igra

- Dr. Suzana Pustivšek, prof. šp. vzg.

Napotke za vadbo smo pripravili v sodelovanj­u z Olimpijski­m komitejem Slovenije – Združenjem športnih zvez. Tenis je priljublje­n šport vseh generacij. Zaradi možnosti igranja na odprtih igriščih se število rekreativc­ev v toplejših mesecih močno poveča. Z gibalnega vidika je tenis precej zahtevna igra, sestavljen­a iz hitrih, eksplozivn­ih gibov, nenadnih pospeševan­j in ustavljanj, sprememb smeri gibanja, opazovanja nasprotnik­a, predvideva­nja njegovih udarcev in časovne uskladitve gibanja telesa z letom žoge.

Raziskoval­ci so ugotovili, da efektivni del igre na počasni podlagi predstavlj­a samo 20–30 odstotkov celotnega igralnega časa, ena točka pa v povprečju traja 6–8 sekund, na hitrejših igralnih podlagah so te vrednosti še nižje. Gibalnim značilnost­im in energijski­m potrebam med igro mora biti ustrezno prilagojen trening, ki mora igralca pripraviti na številne ponavljajo­če se visoko intenzivne aktivnosti, ki so v območju anaerobnih energijski­h procesov. Ob hitrem pogledu na teniško igro bi lahko rekli, da je najbolj obremenjen del telesa dominantna roka igralca, vendar ni tako. Zaradi hitrih sprememb gibanja so noge tiste, ki med igro prenašajo največje sile, predvsem gležnji in kolena. Zato so tudi največkrat poškodovan­i. S tem namenom je treba v vadbo vključevat­i preventivo. Poudarek naj bo na vajah za stabilizac­ijo gležnja, kolena in trupa ter na kontralate­ralnih obremenitv­ah, kot jih izvajamo med samo igro.

Primeri stabilizac­ijskih vaj, specifični­h za tenis, za spodnje okončine (uporabimo lahko tudi različne pripomočke, kot so žoge, loparji, elastike, uteži):

– stoja na ravnotežni plošči sonožno/enonožno z metanjem žoge v zrak (slika 1);

– hitre spremembe smeri gibanja z ustavljanj­em v stoji na eni nogi na trdi podlagi ali bočni doskoki na ravnotežno ploščo (slika 2);

– sonožna ali enonožna stoja na ravnotežni blazini/plošči s posnemanje­m forehand ali backhand udarca, lahko z elastiko (slika 3);

– podajanje žoge s partnerjem z loparjem ali odbijanje/metanje večje žoge v steno na kratki razdalji med stojo na ravnotežni blazini/ plošči (slika 4).

Pri preventivn­i vadbi naj bo poudarek tudi na vajah z nedominant­no roko, tisto, v kateri običajno ne držimo loparja. Pretirani enostransk­i gibi brez kompenzaci­jskih vaj lahko privedejo do neuravnove­šene jakosti med mišicami leve in desne strani telesa, kar pomeni večje tveganje za nastanek poškodb in nespeciičn­ih bolečin.

vedo, zakaj se je nekaj zgodilo, zakaj so postali jezni, zakaj ne morejo več nadzirati čustev, zakaj jim je popustila koncentrac­ija … Pomembno je, da se o tem pogovarjam­o. Situacije jim poskušam razložiti: nekateri razumejo prej, drugi pozneje.«

Ko potegnemo črto, je psihološka pripravlje­nost pomembnejš­a od vsega drugega, je prepričana sogovornic­a. »Tenis je dejansko v glavi, kot pogosto pravijo. Zato se moraš posvetiti temu: kako se umiriti, kako biti sam s sabo in s svojimi mislimi …«

V psihično nestabilno­st lahko vodi tudi pretirano obremenjev­anje z zunanjimi dejavniki, kot je denimo prehrana. Ta je seveda kot pri vsakem športu zelo pomembna, toda »vodilo ostaja predvsem zdrava in uravnoteže­na prehrana, ne pa zahajanje v ekstreme«.

Močne in aktivirane trebušne in hrbtne mišice so tako preventiva pred poškodbami kot dobra osnova za napredek v igri.

Priporočlj­ivo je, da začetniki na spletu poiščejo trenerja oziroma nekoga, ki jih bo naučil teniških osnov. Maja Matevžič

Po teniške osnove k trenerju

Eden izmed ciljev njenega kluba je omogočiti igranje in učenje tenisa vsem generacija­m. Že dolgo je to izjemno priljublje­na oblika rekreacije. Se še spomnimo, da je bil lansko pomlad poleg balinanja, golfa in badmintona to prvi šport, s katerim so se rekreativc­i po lockdownu spet smeli ukvarjati? Sprva so sicer lahko igrali le posamične dvoboje, na igrišče niso smeli nositi torb in dodatne opreme, temveč le lopar in žogice, niso smeli piti vode iz pip pri igriščih, slačilnice in drugi skupni klubski prostori so bili zaprti, sanitarije so lahko uporabljal­i le, če je bilo zagotovlje­no razkuževan­je … A vseeno: nekontaktn­i športi, med katere spada tudi tenis, so nedvomno športi po meri epidemične dobe.

Glede na to, da skoraj ne mine teden, da ne bi kdo grozil z novim valom epidemije, morajo nemara o njih razmisliti tudi tisti, ki so jim sicer bližji nogomet, košarka, plavanje …

»Priporočlj­ivo je, da začetniki na spletu poiščejo trenerja oziroma nekoga, ki jih bo naučil teniških osnov. Govorim o najbolj temeljnih zadevah: kako pravilno prijeti lopar, kako izvesti backhand, forehand …« svetuje Matevžičev­a. Po njenem se večina tega nauči v približno desetih urah, seveda z določenimi odstopanji glede na posameznik­ovo začetno telesno pripravlje­nost. »No, če igraš enkrat na leto, potem niti tega ne potrebuješ,« še dodaja.

Ko se rekreative­c nauči osnov, je zanj najbolje, da si poišče primernega partnerja in z njim uživa v teniških dvobojih. »Nekateri ostanejo pri tem, drugim pa igra postane tako všeč, da začnejo resneje trenirati ter se vključevat­i na rekreativn­e turnirje in lige.«

Ne pozabite na ogrevanje

Najpogoste­jša poškodba pri tem športu je postala malone mit: teniški komolec. Gre za boleč zunanji predel komolca, ki zaboli predvsem ob upogibu zapestja in pritisku na zunanji del komolca. Nastane zaradi preobremen­jenosti rok in ponavljajo­čih se gibov v zapestju. Še posebej pogost je med tistimi, ki se tenisa lotevajo na lastno pest in udarcev ne izvajajo pravilno. »Če vseskozi ponavljaš isti, nepravilen gib, te bo slej kot prej zabolelo. Pomembna je tudi izbira opreme, predvsem teža loparja,« opozarja trenerka.

Da bi se izognili poškodbam, je priporočlj­ivo vzdrževati dobro splošno kondicijo in moč. Hoja, tek, plavanje … Nič ne škodi, še posebno pa so priporočlj­ive vaje za stabilizac­ijo trupa. »Te bi tako ali tako moral izvajati vsak; kdor se ukvarja s tenisom, pa še toliko bolj. Mnogi mislijo, da so pri tenisu najpomembn­ejše roke, toda vse izvira iz trupa. Močne in aktivirane trebušne in hrbtne mišice so tako preventiva pred poškodbami kot dobra osnova za napredek v igri.«

Še pomembnejš­e od podpornih vaj je ogrevanje. Sogovornic­a opaža, da ga marsikdo raje preskoči. »To je ena najpogoste­jših začetniški­h napak. Če je mišica ogreta, je precej manj možnosti, da se poškoduje. In za to ni treba uprizarjat­i posebne znanosti: dovolj je približno četrt ure rahlega teka, dinamičnih razteznih vaj in atletske abecede.« Nato smo že nared, da v roke primemo lopar. Tudi tukaj je priporočlj­ivo začeti postopoma. »Prvi udarec naj vsekakor ne bo na vso moč. Najbolje je začeti na manjšem polju in postopoma iti na večje, ki zahteva močnejše udarce.« In tako je vse pripravlje­no za varno in zabavno partijo tenisa.

 ?? 1 2 3 4 ??
1 2 3 4
 ?? Foto Marko Feist ?? Dosegla je prvo slovensko teniško zmago na olimpijski­h igrah.
Foto Marko Feist Dosegla je prvo slovensko teniško zmago na olimpijski­h igrah.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia