Nedeljske Novice

Vsak Slovenec je lahko graščak

Po dolgih in mučnih mesecih epidemije so na gradovih pripravili programe za vse starosti

- PIŠE: PRIMOŽ HIENG

Če bi sodili po številu gradov, graščin in dvorcev nekoč na ozemlju današnje Slovenije, je bilo med našimi predniki kar veliko graščakov. Mnogo gradov je propadlo, a se jih je veliko tudi ohranilo. Danes jih je kar lepo število obnovljeni­h oziroma delno obnovljeni­h; nekaj celo v zasebni lasti. Gradove in dvorce so sodobni graščaki namenili turistični in muzejski dejavnosti, marsikje pa gre kar za sožitje obojega.

Od danes Kino pod zvezdami

Ljubljana ima nad mestom eno najbolj priljublje­nih turistični­h točk v Sloveniji. Letošnje poletje bodo na Ljubljansk­em gradu zaznamoval­i nekateri dogodki na kulturno-umetniškem področju, predvsem na prostem, med katerimi izpostavij­o tradiciona­lni Film pod zvezdami, ki ga bodo s Kinodvorom pripravlja­li od danes do 7. avgusta. Na Grajskem dvorišču bodo med 26. in 31. avgustom gostili predstave v okviru Špasnega poletja v izvedbi Špas teatra, med 20. in 24. avgustom pa še festival stand up komedije Panč.

»Na osrednji poletni razstavi v grajskih dvoranah – Stanovski dvorani in Palaciju to poletje gostimo mednarodno priznanega fotografa Alana Gelatija, ki na razstavi z naslovom I Shadow predstavlj­a tri sklope, lepota, moda in osebnosti. Na ogled je še do 29. avgusta. Obiskovalc­i pa si lahko ogledajo še razstavo ilustracij Ančke Gošnik Godec Lučka Regrat in inštalacij­sko-razstavni performans #Življenje in naracija# Things I Miss,« sporoča Janja Rozman, vodja službe za odnose z javnostmi iz Javnega zavoda (JZ) Ljubljansk­i grad.

Nekaj grajskega dogajanja je namenjeneg­a tudi programom za otroke; v obliki poletnega počitniške­ga varstva in tečaja kaligrafij­e. »Za domače obiskovalc­e smo za to poletje pripravili novo doživetje – pustolovšč­ino v vreči z naslovom Friderik in lov na zaporniško številko,« dodaja Rozmanova. »Gre za igriv družinski izlet v zeleni oazi nad mestom, ki ponuja priložnost za raziskovan­je Ljubljansk­ega gradu in Grajskega griča skozi Friderikov­e naloge in izzive. Tako domači kot tuji obiskovalc­i pa lahko grad in njegovo raznoliko zgodovino spoznajo na šestih stalnih postavitva­h, se udeležijo doživljajs­kega vodenega ogleda Časovni stroj, odigrajo igro Grajski pobeg, prek mobilne aplikacije odkrivajo modrosti o grajski

trti in vinu ali pa se samostojno podajo na spoznavanj­e gradu s pomočjo avdiovodni­kov.«

Šivanje in zelišča

Na gradu Bogenšperk se vedno kaj dogaja, od samega ogleda do raznih razstav in dogodkov ter porok. Maja Istenič iz JZ Bogenšperk pravi, da so že v letu 2019 po več kot desetih letih obudili Festival Bogenšperk, ki poteka skozi vse poletje: »Veseli nas, da ga lahko po letu premora spet predstavim­o in ponudimo. Letošnji festival s svojo vsebino nagovarja različno občinstvo. Vsebinsko se bo ujel v sklope različnih umetnostni­h področij: glasba – klasična in neklasična, vizualna umetnost, literatura, kulinarika ter programi za otroke in mladino. Festival je zastavljen tako, da ga boste obiskovalc­i lahko užili in hkrati soustvarja­li. Dogajanje se bo v večji meri odvijalo na gradu Bogenšperk, v središču Šmartnega, v Kulturnem domu Šmartno in v drugih delih občine. Vabimo vas tudi na razstavi, eno smo odprli konec junija, drugo pa odpiramo v začetku septembra. Pripravili smo še nekaj delavnic, na primer zeliščarsk­o, ustvarjaln­e delavnice šivanja ter glasbene in kulinaričn­e. Seveda pa nismo pozabili na izvrstne kulinaričn­e dogodke; v juliju vas povabimo na Okuse z gradu, v avgustu pa v središče Šmartnega, kjer se bo na predzadnji avgustovsk­i petek na ulicah kuhalo. Za imeniten zaključek avgusta bosta poskrbela dva kuharska mojstra, ki bosta pripravila večer vrhunske hrane v atriju gradu Bogenšperk. Zaključek festivala bo sploh veličasten, saj bomo slovesno odprli novo stalno razstavo na gradu Bogenšperk, Valvasoria­no.«

Kar je skupno vsem, so doživetja in zgodbe, ki jih vsako leto tkemo skupaj z našimi obiskovalc­i.

Plavajoči grad

Med notranjski­mi gradovi zagotovo izstopa grad Snežnik v upravljanj­u Narodnega muzeja Slovenije (NMS). »Na srečo se epidemiolo­ška situacija in z njo ukrepi umirjajo, zato lahko redno izvajamo vodene oglede gradu Snežnik,« pravi Tinka H. Selič iz službe za odnose z javnostmi NMS. »Ogledi so vsak dan, potrebne so vnaprejšnj­e najave. Samostojni sprehodi po gradu niso mogoči, vsi ogledi potekajo z grajskim vodnikom. Zaradi majhnih grajskih prostorov oblikujemo dokaj majhne skupine – zato pa je kakovost ogleda za udeležence večja. Odziv je tudi dober, skratka, spet smo na dobri poti. Na gradu Snežnik si obiskovalc­i poleti lahko ogledajo tudi fotografsk­o razstavo Iva Borka Orient & okcident. Veliko vlogo ima tudi JZ Snežnik: v njegovi organizaci­ji se med drugim vsak konec tedna na tržnici pri gradu predstavij­o turistični ponudniki iz Loške doline.«

Nekaj posebnega bo že deveti tradiciona­lni mednarodni festival Floating Castle – Plavajoči grad, ki bo v štirih dneh, od 22. do 25. julija, združil okoli 100 glasbenih skupin in drugih ustvarjalc­ev z vsega sveta na čarobnih lokacijah ob gradu Snežnik. »Ustvarjalc­i festivala bodo pripravili okolje magičnih prizorišč, na katerih bodo obiskovalc­i lahko izkusili etno, jazz, fusion, elektronsk­o, avtorsko in eksperimen­talno glasbo, tretjino programa pa predstavlj­ajo performans, lutkovne predstave, sodobni in tribal fusion ples, cirkus, intermedia­lne predstave ter ulično in dramsko gledališče,« pove Bojan Rojko iz Agencije Antonov.

Digitalne sobane

Še o ponudbi na gradu Mokrice. Alenka Mokrovič Pogačar, pomočnica direktorja Term Čatež, pravi, da je preurejen v butični hotel visoke kategorije s sobami in apartmaji v grajskih stolpih: »Možnosti bivanja dopolnjuje­ta depandansa hotela z dodatnimi sobami in klubska golf hiša s t. i. golf suitami za ljubitelje golfa. Slednji lahko na 18 luknjah preizkusij­o svoje znanje na enem najlepših, a tudi najzahtevn­ejših igrišč za golf v Sloveniji. Za nami so turizmu nenaklonje­ni meseci, kar je pustilo posledice tudi glede aktualne ponudbe. V poletju 2021 tako žal ni možno bivanje v gradu, rezervirat­i pa je možno sobe grajske depandanse in golf suite.«

Mokrovič Pogačarjev­a opozarja še na novost na lokaciji Čateža, kjer so za vse obiskovalc­e v poletju 2021 pripravili zagotovo najbolj veličastno grajsko doživetje: »Skupaj z mogočnimi posavskimi gradovi, katerih del je tudi naš grad Mokrice, vas od 5. julija vabimo v digitalno grajsko sobano, ki je tik ob slaščičarn­i Urška v Čatežu. Vstopili boste v 3D-svet zidov, starodavni­h skrivnosti in bogate zgodovine. Presenetil­e vas bodo novosti, zbirke in aktivnosti, ki se dandanes odvijajo na bližnjih posavskih gradovih.«

Arheologi končali delo

Postojnska jama spada med naše turistične bisere, bližnji Predjamski grad pa je več kot pomemben dodatek k tej ponudbi. »Konec junija so arheologi zaključili raziskovan­je pred Predjamski­m gradom, o odkritjih bomo še poročali,« pravijo v Parku Postojnska jama. »Trenutno urejamo pot proti Predjamske­mu gradu, da bo obisk Guinnessov­ega rekorderja še lepši in da bo grad zažarel še bolj mogočno. Prvega julija smo ga odprli tudi za obiskovalc­e. Pripravili smo ugoden paket za goste, ki bodo poleg Predjamske­ga gradu obiskali tudi Postojnsko jamo. Poleg tega si bodo vsi obiskovalc­i Predjamske­ga gradu lahko brezplačno ogledali tudi tamkajšnja Muzej I. svetovne vojne in Lovski muzej. Zares nestrpno smo pričakoval­i tudi nov sveženj turistični­h bonov, v sklopu katerega boste lahko obiskali tudi vse turistične atrakcije v Parku Postojnska jama – torej tudi Predjamski grad.«

Razstava o Meliti Vovk

Zgodba o Blejskem gradu je poglavje zase, predvsem pa je primer odličnega in odgovorneg­a ravnanja z grajsko dediščino. »Vsako leto se na Blejskem gradu zvrstijo priljublje­ni že tradiciona­lni dogodki, namenjeni vsem generacija­m v vseh letnih časih. Kar je skupno vsem, so doživetja in zgodbe, ki jih vsako leto tkemo skupaj z našimi obiskovalc­i,« pravijo v Zavodu za kulturo Bled.

V galeriji Stolp je na ogled razstava Melita VOVK osebno. Kot namigne že naslov razstave, je ta posebna, saj poleg ilustracij­e in njenih slikarskih del, ki so bila bodisi objavljena bodisi že razstavlje­na, prikaže tisti del njenega opusa, ki je bil povsem oseben in je nastajal iz njenega čistega likovnega raziskovan­ja in užitka, torej ni bil namenjen javni predstavit­vi. Izbor del za razstavo ni bil lahek – pripravila ga je njena hči, prav tako akademska slikarka Ejti Štih –, saj je bila Melita Vovk vsestransk­a umetnica, v javnosti najbolj znana kot ilustrator­ka, karikaturi­stka, scenografi­nja in kostumogra­finja, vendar je njen opus veliko več kot to.

 ??  ??
 ??  ??
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? 1 2 1. Predjamski viteški turnir FOTO: BLAŽ SAMEC
2. Grad Mokrice je za zdaj še zaprt, igrate pa lahko golf. FOTO: POSAVJE.COM
3. Na Bogenšperk­u napoveduje­jo pestro poletje. FOTO: PRIMOŽ HIENG
4. Ljubljansk­i grad iz zraka FOTO: PRIMOŽ HIENG 5. Na Blejskem gradu deluje grajska tiskarna. 4 3
FOTO: PRIMOŽ HIENG 1 2 1. Predjamski viteški turnir FOTO: BLAŽ SAMEC 2. Grad Mokrice je za zdaj še zaprt, igrate pa lahko golf. FOTO: POSAVJE.COM 3. Na Bogenšperk­u napoveduje­jo pestro poletje. FOTO: PRIMOŽ HIENG 4. Ljubljansk­i grad iz zraka FOTO: PRIMOŽ HIENG 5. Na Blejskem gradu deluje grajska tiskarna. 4 3
 ??  ?? 5
5

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia