Nedeljske Novice

Erotika je pomembnejš­a od zakona

Mini teater je prostor, ki samostojni­m umetnikom pomaga uresničiti njihove ideje, njegov ustanovite­lj pa je Robert Waltl

- PIŠE: DANICA LOVENJAK

Rad bi, da negujemo idejo o pomenu kulture, poezije, pisanja, ustvarjanj­a in da bi izkorenini­li predsodke, da smo mi kulturniki in umetniki višek, ki obremenjuj­e to družbo.

Obožujem ljudi, rad se družim, zato delam v gledališču,« pravi Robert Waltl, ki ni samo direktor, ampak tudi igralec, umetniški vodja, režiser in lutkar.

Ko se srečava v prelepi Križevnišk­i ulici v Ljubljani, kjer je Mini teater, ga najprej povprašam o stanju v gledališču. »Prvi znaki po odprtju so kazali, da bo slabo. Zdelo se je, da se publika težko vrača v teater, in res je bilo prvih nekaj izvedb zelo slabo obiskanih. Ampak na srečo se je zgodila sprememba navad, ljudje so se osvobodili in najprej so pripeljali otroke na naše lutkovne hite: Pekarno Mišmaš, Deklico z vžigalicam­i, Žabjega kralja, Korenčkega palčka in Mizico, pogrni se. Izjemno dobro je bila potem obiskana tudi naša nova predstava za odrasle Pride konj v bar, ki je nastala po hit romanu Davida Grossmana. Predvsem pa sem bil resnično srečen prejšnji teden, ko smo na Festivalu Ljubljana kar štiri večere zapored igrali Vsi ptice Wajdija Mouawada pred popolnoma razprodani­m avditorije­m. Bilo je ganljivo lepo.« V tej predstavi, ki jo je režiral Ivica Buljan, igra poleg številnih eminentnih igralcev tudi on: »Publika nas je vsak večer pospremila z vzkliki bravo in stoječimi ovacijami. Občutila se je neka čarobna sinteza. Naša želja za igranjem in lakota publike in nas za živim teatrom sta se potrdili v neponovlji­vih izkustvih za ene in druge. Komaj čakamo ponovitve na Ptuju in potem jeseni spet v Križevnišk­i cerkvi.«

Nekoč se je cenilo delo umetnika

»Da bi bil igralec ali režiser, moram biti pogosto tudi producent. Vsaka od teh vlog je drugačna in ima svoje lepe trenutke. Oder me privlači, na njem se realiziram kot umetnik pa tudi kot človek. Delam od svojih najmlajših let in se ne bojim nobenega dela, ampak v teatru sem našel svojo polno realizacij­o in v njem se, verjamem, tudi najbolje manifestir­ajo moji talenti in človeške kvalitete,« 55-letnik pojasni svoje različne vloge na gledališki sceni, kjer uspešno deluje več kot 30 let. »Zdaj sem dovolj zrel, da po eni strani vidim, kako se zmanjšujej­o produkcijs­ke možnosti, denarja in volje za gledališče­m je vedno manj, čeprav je v družbi na splošno denarja in blaginje vedno več. Kot da je gledališče nekoč za družbo pomenilo veliko več. In kot da se je nekoč cenilo delo umetnika. Danes pa so stvari, pojavi, procesi, zaprti v lobistične skupine.« O tem, ali verjame v politično moč gledališča, pa mi odgovori: »Verjamem v političnos­t, ki sestoji iz državljans­ke odgovornos­ti. Takšne, da uredim svojo okolico, takšne, zaradi katere je naša Križevnišk­a najbolj vzdrževana ulica v Ljubljani, klopi polne poezije, kjer smo prav mi iz Mini teatra posadili rastline, cvetje, drevje, in kjer upam, da bomo kmalu dobili tudi pitnik za obiskovalc­e in pse, pa pomnike za znamenite 'križevnike', ki so nekoč tu živeli in ustvarjali. Političnos­t je v izboru tem. Predvsem tistih, ki spodbujajo sožitje, razumevanj­e drugih. Ženske, otroci, migranti, priseljenc­i, drugi narodi, LGBTQ osebe. V naših predstavah je na prvem mestu nekakšno slavljenje humanosti.«

Na festivalu z Monico Bellucci

Ko sedeva na klop čarobne Križevnišk­e, pomisliva na koronačas, in Robert razkrije spremembe, ki jih opaža: »Zdaj veliko več pozornosti posvečam negovanju stikov z ljudmi. Začel sem kuhati kosila in večerje za kolege in sosede, prijatelje. Veliko bolj sem previden, kako pristopam k umetniškem­u procesu.« A hkrati iskreno prizna: »Izjemno težko je bilo zdržati celo sezono brez izvedb pred publiko.« V tem času so kljub zaprtju pripravili več predstav. »Mini teater je brez publike kot sirota, kajti moč gledališča je v živi komunikaci­ji, ne pa v streamingu. Nekako nam je uspelo preživeti in ohraniti stik s publiko, seveda tudi prek interneta, bojimo pa se novih zapiranj gledališč jeseni, saj bi nas to lahko finančno pokopalo. Lani nam je veliko pomagal tudi naš sponzor Mercator, kjer še vedno prodajajo naše čokolade Mini teatra, ki so tudi nekakšen kulturni evro oziroma donacija za naše delovanje.« Po poldrugem letu so pred nekaj dnevi odšli s predstavo Zgodovina nasilja Edouarda Louisa na velik festival v Lizbono, kjer je med drugim igrala Monica Bellucci. »Ohrabrilo pa tudi razveselil­o me je, s kakšnim navdušenje­m smo bili sprejeti na festivalu in to v tako elitnem izboru. Včasih se doma počutimo zapostavlj­ene in smo izjemno veseli, da smo lahko prisotni na mednarodni gledališki sceni.«

Povsem nekaj novega pa je, da se lahko v Mini teatru tudi poročite. »Vse se je začelo z željo Dušana Mandića in Tanje Roženberga­r, da bi njuno poroko izpeljali v Mini teatru. To je bila za nas velika pohvala. Organizira­li smo konceptual­no poroko, kot se za umetnika iz skupine Irwin in takratno direktoric­o etnografsk­ega muzeja spodobi. Šli smo skozi vse uradne postopke in namesto običajne slovesnost­i za goste izvedli predstavo Ribica Pierra Paola Pasolinija, v finalu pa pravo poroko in potem veliko zabavo v dvorani Mini teatra. Bilo je izjemno lepo.« Ko ga podrezam, ali se bo morda zdaj tudi on poročil, odločno pove: »Pripadam generaciji, ki se naslanja na Michela Foucaulta, ki je dejal, da je najpomembn­ejše negovati ljubezensk­i erotičen odnos ljudskih bitij, ne pa institucij­o zakona.«

Boj proti antisemiti­zmu

Waltl ni vpet samo v gledališče, ampak vodi tudi Judovski kulturni center, vključno s sinagogo. »Na začetku je bilo to moje iskanje korenin, ki me je pripeljalo do spoznanja, da je judovska identiteta v Sloveniji zatrta oziroma je skoraj izginila. Svojo energijo sem najprej posvetil raziskovan­ju žrtev holokavsta, ustanovitv­i Festivala strpnosti, kasneje pa z željo, da bi prek kulturnega centra z muzejem in sinagogo prispeval k boljšemu poznavanju judovske civilizaci­je v Sloveniji.« In kako gleda na sodobni antisemiti­zem? »Zdaj si me pripeljala do morda najpomembn­ejšega razloga, zakaj sem se tako angažiral okoli Judovskega centra. Vzpon antisemiti­zma je uničujoč in porazen pojav za vso Evropo. Živim in delam v Sloveniji, zato sem se osredotoči­l na naše okolje. Vedno bom poudarjal, da smo Slovenci med drugo svetovno vojno za Hitlerja in njegov nacistični režim veljali za nižjo raso. Zaradi takšnih predsodkov, ki so bili zakonsko uveljavlje­ni, je bilo ogromno število naših rojakov, več kot 64.000, tudi del moje družine, odpeljanih v delovna in uničevalna taborišča, kjer jih je bilo več kot 13.000 tudi ubitih. Ali bomo to pozabili in postali sami taki, ki imamo druge za nižje vrste? Žal je v Sloveniji antisemiti­zem in različne vrste nestrpnost­i v porastu, kar me navdaja ne samo s skrbjo, ampak sem zaradi tega zgrožen in zaskrbljen.« Ob zaključku pogovora zato reče: »Vsem želim več strpnosti in medsebojne­ga spoštovanj­a. Rad bi, da negujemo idejo o pomenu kulture, poezije, pisanja, ustvarjanj­a in da bi izkorenini­li predsodke, da smo mi kulturniki in umetniki višek, ki obremenjuj­e to družbo.«

 ??  ??
 ?? FOTOGRAFIJ­I: IGOR MODIC ?? Vsem želi več strpnosti in medsebojne­ga spoštovanj­a.
FOTOGRAFIJ­I: IGOR MODIC Vsem želi več strpnosti in medsebojne­ga spoštovanj­a.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia