Nedeljske Novice

Ko gotovina ni več sveta vladar

Tudi v državi, kjer so bankovci in kovanci še vedno glavni, se kažejo zelo resne in dramatične spremembe

- PIŠE: VESO STOJANOV

Tisti, ki ste bili v Nemčiji in ste se ustavili v trgovini, gostilni, muzeju ali restavraci­ji, vam izraz »bar oder karte« (gotovina ali kartica), ki so vam ga ob plačilu zastavili trgovci ali natakarji, najbrž ni tuj. Še pred nekaj leti so Nemci na to vprašanje ponosno odgovarjal­i z »bar«, kar je popularna okrajšava za »bargeld« oz. gotovino, vlekli iz žepov denarnice in poravnali račun. Turisti, vsaj večina, so delovali kot nekakšni čudaki, ko so na dan potegnili plačilne kartice.

»Gotovina je sveta vladar« ali »gotovina je kralj« so bili ponarodeli izrazi v nemških deželah, kar se kaže tudi v lanski raziskavi Evropske centralne banke (ECB), ko so ugotovili, da je kar za 69 odstotkov Nemcev gotovina pomembno ali zelo pomembno sredstvo plačevanja, še zlasti med starejšimi ter tistimi z nižjo stopnjo izobrazbe. V Evropi so samo naši severni sosedje Avstrijci podobno naklonjeni gotovini. A kot je mogoče v zadnjih časih zaslediti, se nemška navezanost na šelestenje bankovcev med prsti dramatično spreminja. Elektronsk­o plačevanje s pospešenim­i koraki prodira tudi k njim.

Brezosebne kartice

»Od kod ste se pa vi vzeli, tujci, da mi za plačilo ponujate gotovino?« nas je pred nekaj tedni v najbolj znanem nemškem zimskošpor­tnem središču Garmisch-Partenkirc­hnu spraševala natakarica v restavraci­ji, ko smo hoteli tri kave plačati z gotovino. Vajena je, nam je razlagala, da domačini plačajo z gotovino, tujci pa s kartico. A še Nemci so se začeli po epidemiji covida-19 bolj obračati k brezosebni­m karticam, »nad porabo katerih nimaš nobenega nadzora in niso nič drugega kot hudičev izum«, kot nam je razlagala gospa, ki je po videzu sodeč že zakorakala v šesto desetletje življenja.

In gospa Frida (kot je pisalo na tablici na tradiciona­lnem bavarskem ženskem oblačilu) ni edina, ki se huduje, ker mora med gosti hoditi z napravo za branje kartic. V nemškem tisku je mogoče zaslediti več zapisov o tem, kako se ljudje, ki so še nedavno prisegali na gotovino, saj so se le z njo v žepu počutili svobodne in neodvisne, samo tako naj bi se sami odločali, koliko denarja bodo porabili, soočajo s pritiski moderne družbe.

Tednik Spiegel je objavil zanimivo zgodbo o starejšem gospodu iz Hamburga, ki je v prvih dneh letošnjega januarja v mrzlem jutru čakal na lokalni avtobus na progi X30. Ko je avtobus prišel, je tako kot po navadi pripravil nekaj kovancev za vozovnico, a ga je voznik zavrnil, češ da lahko sprejema le elektronsk­a plačila. Nekaj časa sta se prepirala, a na koncu je gospod potegnil kratko in ostal s svojim drobižem na postajališ­ču. Sistem hamburškeg­a javnega prevoza HVV je namreč letos uvedel izključno elektronsk­o plačevanje vozovnic na avtobusu. Podobno že nekaj časa velja v drugih mestih.

In to ne samo v javnem prevozu. V mnogih velikih nemških mestih lahko na posameznih trgovinah, bolj pogosto pa na vhodnih vratih gostiln in restavraci­j zasledite napise »No Cash« oziroma »Kein Bargeld«. Mnogi lastniki pravijo, da je poslovanje brez gotovine enostavnej­še, saj je bolj transparen­tno, poleg tega se ti ni treba bati, da te oropajo ali ogoljufajo lastni zaposleni. V nedavni raziskavi nemškega trgovinske­ga inštituta EHI iz Kölna naj bi kar 35 odstotkov nemških trgovcev uvedlo brezgotovi­nsko poslovanje. Na drugi strani skoraj petina trgovcev še vedno vidi prihodnost v gotovini. Na strani več kot tretjine trgovcev so tudi policisti oziroma organi pregona, ki pravijo, da elektronsk­o poslovanje bolj onemogoča pranje denarja. Z gotovino je lažje v legalni denarni tok spraviti dobičke iz, denimo, preprodaje mamil, ropov in podobnih nečednosti­h. Celo nekatere lokalne oblasti, na primer v zveznih državah Turingiji in na Bavarskem, prosilcem za azil in beguncem pomoč nakazuje izključno na bančno kartico, uporabno le v okolici mesta, kjer so zaprosili za azil.

Teorije zarote

Te tranzicije seveda ne sprejemajo vsi enako. V nasprotju z nami, ki smo bančne kartice sprejeli kot nekaj običajnega, del napredka, pa se v Nemčiji pojavljajo bolj ali manj popularne teorije zarote, ki v tem vidijo hudobno delo temnih sil, ki hočejo kukati v denarnice navadnih ljudi. In seveda je tu tudi politika. Najbolj populistič­na stranka, ki seveda sodi med skrajno

Avstrijski svobodnjak­i zahtevajo vpis gotovine v ustavo.

desne, Alternativ­e für Deutschlan­d (AfD), poskuša navezanost Nemcev na gotovino izkoristit­i v svoj prid; zahtevajo, naj vlada z zakonom predpiše, da mora biti gotovina sprejeta v vsaki trgovini. Politiki AfD na shodih pogosto vzbujajo ljudem strahove, kaj groznega se jim lahko zgodi, če ne bodo mogli več poslovati z gotovino. Če smo že pri politiki: tudi avstrijska svobodnjaš­ka stranka zahteva, da bi pravico do uporabe gotovine zapisali v ustavo.

Gre za populistič­ne izpade politikov, ki upajo, da jih bodo podprli starejši, manj izobraženi in slabo plačani ljudje. Vsekakor se v času, ko večina mladih razmišlja o vlaganju v bitcoine in druge oblike elektronsk­ega denarja, zavzemanje za pravice do uporabe gotovine zdi malce nenavadna. Še posebno pri denarju, pri katerem je pomembno predvsem, ali ga imaš ali ne. V gotovini ali na kartici. Drugo je brez pomena.

 ?? ??
 ?? FOTO: VORANC VOGEL ?? Elektronsk­i denar je na pohodu tudi v Nemčiji.
FOTO: VORANC VOGEL Elektronsk­i denar je na pohodu tudi v Nemčiji.
 ?? FOTO: GETTY IMAGES ?? Veliko Nemcev še vedno raje plačuje z gotovino.
FOTO: GETTY IMAGES Veliko Nemcev še vedno raje plačuje z gotovino.
 ?? FOTO: DEJAN JAVORNIK ?? Brez kovancev še ne gre.
FOTO: DEJAN JAVORNIK Brez kovancev še ne gre.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia