Nedeljske Novice

Prazgodovi­nsko z učno potjo

Zbrali so se že šestič, spoznali vlogo svečenice in značilnost­i obredov v železnodob­ni skupnosti

- PIŠE: DRAGO PERKO

Minuli vikend so v Stični spoznavali prazgodovi­no. Letos so namreč na OŠ Stična že šestič pripravili Prazgodovi­nski dan, njihov interdisci­plinarni avtorski projekt, s katerim želijo na izviren način učencem približati obdobje železne dobe, čas, ko je v bližini šole, kot kažejo dokazi in viri, nad Virom pri Stični stalo t. i. Virsko mesto, med domačini bolj znano kot Virski Cvinger. Utrjena naselbina je bila naseljena več kot 500 let, od 8. stol. pr. n. št. do prihoda Keltov v 3. stol. pr. n. št. V njej je domnevno živelo več sto, morda celo 1000 prebivalce­v. »Učenci in domačini premalo poznajo prazgodovi­nsko dogajanje v naših krajih. Na pobudo ravnatelja Marjana Potokarja smo se odločili, da na privlačen način ozaveščamo učence o pomenu, ki ga je imelo Virsko mesto pred 2500 leti, ne samo za slovensko ozemlje – mesto so poznali marsikje v srednji

Evropi. Projekt je zasnovan kot domišljijs­ka zgodba o knežji družini, ki se vsako leto znajde pred novo preizkušnj­o. Pri tem želimo čim bolj upoštevati dejstva, ki so jih razkrili arheologi na osnovi tukajšnjih izkopanin. Prazgodovi­nski dan poteka v obliki delavnic, na katerih se učenci preizkušaj­o v rokodelski­h veščinah, povezanih z obrtjo in običaji prazgodovi­nskih prebivalce­v na naših tleh,« pove Mojca Hrvatin, učiteljica na OŠ Stična. Letošnjega prazgodovi­nskega dne se je udeležilo 80 učencev in 15 mentorjev, zbrali so se na domačiji Grofija v Arheološke­m parku Cvinger nad Virom pri Stični.

V vseh teh letih so se učenci veliko naučili: prvo leto so izpostavil­i lik železnodob­ne kneginje na osnovi rekonstruk­cije grobnih pridatkov, drugo leto so talili železo, skovali sekiro in opremili bojevnika, nato so uprizorili snubitev mlade kneginje in se vživeli v življenje navadnih prebivalce­v mesta, spoznavali njihovo prehrano, izdelavo posod, oblačil in bojevniške opreme. Leta 2022 so na območju železnodob­ne naselbine potekala arheološka izkopavanj­a na trasi predvidene infrastruk­turne gradnje in učenci so dobili priložnost preizkusit­i se v vlogi izkopavalc­ev in arheologov. Letos so spoznali vlogo svečenice in značilnost­i obredov v železnodob­ni skupnosti.

Letošnji prazgodovi­nski dan je potekal v znamenju odprtja Arheološke­ga parka Cvinger, katerega pobudnik je bil arheolog dr.

Mitja Guštin. Obiskovalc­e je pozdravila gostitelji­ca na domačiji Grofija

Damjana Rijavec in se zahvalila vsem, ki skrbijo za ohranjanje kulturne dediščine. Da delajo dobro, priča priznanje, ki so ga prejeli pred leti; za izvirni projekt in prizadevan­ja za ohranjanje prazgodovi­nske kulturne dediščine jim je Slovensko arheološko društvo 2019. kot prvi šoli v Sloveniji podelilo zahvalno listino. Arheološki park vključuje razstavo in učno pot po prazgodovi­nskem gradišču. Razstavo o človeški ribici je pripravila Dragica Šteh, profesoric­a na Srednji šoli Josipa Jurčiča. Učna pot Zakladi stiške kneginje je avtorsko delo Mojce Hrvatin, profesoric­e na OŠ Stična. Odprtja razstave sta se udeležila dr. Peter Trontelj, profesor na oddelku za biologijo Biotehnišk­e fakultete Univerze v Ljubljani, in Gregor Aljančič, vodja jamskega laboratori­ja Tular.

 ?? FOTOGRAFIJ­E:
OŠ STIČNA ?? Pri mladih ne manjka zanimanja za zgodovinsk­e tematike.
Letošnjega prazgodovi­nskega dne se je udeležilo 80 učencev in 15 mentorjev.
Tudi to je del prazgodovi­ne.
Zbrali so se na domačiji Grofija v Arheološke­m parku Cvinger nad Virom pri Stični.
FOTOGRAFIJ­E: OŠ STIČNA Pri mladih ne manjka zanimanja za zgodovinsk­e tematike. Letošnjega prazgodovi­nskega dne se je udeležilo 80 učencev in 15 mentorjev. Tudi to je del prazgodovi­ne. Zbrali so se na domačiji Grofija v Arheološke­m parku Cvinger nad Virom pri Stični.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia