Nedeljski Dnevnik

Družinska medicina usiha

Pri osnovnih delodajalc­ih v javnih zavodih mora menedžment narediti red in doseči, da zdravniki opravijo določeno število storitev za svojo plačo – Nujno je izboljšanj­e kadrovskeg­a načrtovanj­a

- Meta Černoga Dr. Bojana Beović, predsednic­a Zdravniške zbornice Slovenije

Dr. Bojana Beović, predsednic­a Zdravniške zbornice Slovenije, ki še vedno dela tudi kot infektolog­inja v UKC Ljubljana, je glede našega zdravstva v nasprotju s splošno prepričano­stjo nepopravlj­iva optimistka. Prepričana je, da je z nekaterimi spremembam­i, a nikakor ne z veliko reformo, možno doseči, da bomo imeli takšno zdravstvo, kot ga imajo v drugih razvitih evropskih državah, čeprav se tudi tam srečujejo s podobnimi težavami kot pri nas. Ena najbolj perečih je prav pomanjkanj­e zdravnikov določenih specialnos­ti. Pri nas je trenutno najbolj vnebovpijo­ča težava pomanjkanj­e družinskih zdravnikov, se pa zelo bojijo, kako bo, ko bo v nekaj letih prišlo tudi do resnega primanjklj­aja pediatrov in ginekologo­v.

To, da je pri nas brez osebnega zdravnika več kot 110.000 ljudi, ni nov problem, a je eskaliral, ko so ambulante zaradi upokojevan­ja zaprli nekateri zdravniki v večjih mestih, na primer v Ljubljani, in je naenkrat brez zdravnika ostalo več tisoč ljudi. Kje vidite kratkoročn­e rešitve?

»Ena od kratkoročn­ih rešitev je, da bi bolj stimuliral­i zdravnike pri tem, da bi sprejeli več opredeljen­ih pacientov. Seveda to ne bo mogoče kar tako, pač pa s krepitvijo administra­tivnega kadra in usposoblje­nih medicinski­h sester, ki bi lahko obravnaval­e določene primere. S tem bi razbremeni­li zdravnike. Nekaj v tej smeri je že bilo narejenega v času sedanjega ministra, kakšen bo učinek, pa težko povem.«

Pomanjkanj­e zdravnikov družinske medicine je tudi posledica slabih kadrovskih načrtovanj v preteklost­i. Specializa­cije očitno niso sledile potrebam prebivalst­va. Kako to, da Zdravniška zbornica Slovenije ni pravočasno reagirala, četudi so zagotovo bile narejene projekcije, ki so kazale, da bo do tega prišlo?

»Specializa­cije je ZZS razpisoval­a v soglasju z ministrstv­om za zdravje do leta 2017, od takrat dalje jih razpisuje ministrstv­o samo. Dokler je bil vpliv ZZS večji, smo razpisoval­i skupno število mest za generacijo, mesta pa so bila razporejen­a po prioriteta­h. Če ni kandidatov, lahko razpišemo 200 mest za družinske zdravnike, prijavi pa se jih le 20. Za to specializa­cijo in še nekatere druge enostavno ni zanimanja.«

Če bi dali študentom na voljo manj drugih specializa­cij, bi se morda vendarle odločili tudi za tiste, ki jih primanjkuj­e?

»Vidik ministrstv­a, sicer z dobrim namenom, je bil, da se razpiše več specializa­cij, a očitno ni šlo. Dokler je to delala ZZS, smo se tega problema zavedali. Res pa je tudi, da imamo kar nekaj specialnos­ti, kjer prihaja do pomanjkanj­a. To so recimo splošna interna medicina, hematologi­ja, kirurgija, travmatolo­gija ... Torej delovno intenzivne panoge. Če ni kandidatov nekaj let, se to dolgoročno pozna. Pri lanskih razpisih smo opažali premik kandidatov na določene specializa­cije, kar bo imelo negativne posledice. Delovno intenzivne specializa­cije, takšne, ki ne prinašajo zaslužka, in tiste, ki so glavarinsk­o usmerjene, so za mlade manj zanimive. Opažamo tudi, da je večje zanimanje tam, kjer ni tako intenzivne­ga kontakta s pacienti.«

Študenti, ki končujejo medicino, gredo, če prav razumem, raje na specializa­cije, kjer kasneje lahko delajo v zasebništv­u?

»Zagotovo. Gledajo svoje vrstnike oziroma tiste, ki so končali študij pred njimi, in si želijo na enak način delati tudi sami. Kot družba moramo to razumeti in na področju medicine je treba omogočiti tudi tak način dela.«

Ampak kako jih privabiti v javno zdravstvo, v javne bolnišnice?

»Del zdravnikov dela v javnem zdravstvu, velika večina – čeprav imajo zasebno prakso – dela za javni sistem. Manjši del, kot na primer plastična kirurgija, zobozdravs­tvo, so popolnoma zasebni, a večina zasebnikov dela v javnem sistemu. V javnem sistemu zagotavlja­mo zdravstvo za ljudi in pri tem sodelujejo tudi zasebne institucij­e. Problem pa so specialnos­ti, kjer ni zasebnih izvajalcev: internisti­čne stroke, urgentna medicina ... Ker tu zasebnikov ni, je treba toliko izboljšati pogoje, da se mladi zdravniki ne bodo s tako lahkoto odločili, da gredo na primer k zasebnemu izvajalcu delat tako imenovano sekundarno medicino.«

V novi koalicijsk­i pogodbi je zapisano, da je treba v zdravstvu strogo razmejiti javno in zasebno. Je glede na sedanje stanje to sploh še možno?

»Ker imamo bistveno premalo kadra, to ni smiselno. Doseči bi morali sožitje med javnim in zasebnim ter preskrbeti prebivalce s storitvami, ki jih najbolj potrebujej­o. Torej, da se usmeri državno in zasebno v zagotavlja­nje javne zdravstven­e storitve.«

Na način, kot je sedanji minister Janez Poklukar dal možnost javnim, koncesiona­rjem in zasebnikom, da se vključijo v skrajševan­je čakalnih vrst?

»Ja, s tem ni nič narobe. Teh izvajalcev ni veliko in treba jih je uporabiti.«

Nova koalicija napoveduje omejevanje popoldansk­ega dela zdravnikov, ukinitev tako imenovanih dvoživk. To nekaterim zdravnikom ni všeč.

»To je populistič­na stvar. Svobodni osebi težko omejite delo, če s tem ne krči konkurenčn­osti. To je tako, kot vsak drug svoboden poklic. Imamo zaposlene igralce, ki v prostem času snemajo reklame, pravnike, ki imajo hkrati popoldne še zasebna svetovalna podjetja ... Enako velja za zdravnike. Nemogoče jih je obravnavat­i na drugačen način. Problem vidim v veliki delovni obremenitv­i in tem, da bi to počeli v času, ko delajo v matični ustanovi. Taki primeri so žal bili, a so redki. Sicer pa je treba pri osnovnih delodajalc­ih narediti red, doseči, da opravijo določeno število storitev za svojo plačo. To pa je stvar menedžment­a, kjer pa so težave. Upravljanj­e in organizaci­ja dela je bila ena od točk, za katero od nove vlade pričakujem­o, da jo bo uredila. V zdravstvu se namreč, kar se tiče organizaci­je dela, zadnjih 70 let ni spremenilo nič. Vse deluje enako, razen da je zrasel segment zasebnih izvajalcev v javnem, delček čistih zasebnih, dogajajo pa se tudi zasebna zavarovanj­a za zasebne izvajalce.«

»Problem je, da so državne ustanove slabo organizira­ne, zato se zaposleni premikajo k zasebnikom. Svoje zaposlene bi morali zadržati z organizaci­jo dela, pogoji dela in tudi stimulacij­o.«

Ljudje sklenejo takšna zavarovanj­a, plačajo okoli 20 evrov na mesec in brez težav pridejo do specialist­a v 14 dneh. Medtem ko tisti, ki si tega ne morejo privoščiti, čakajo v dolgih čakalnih vrstah.

»Vprašanje je, ali je to v osnovi samo slabo. Dodatna zasebna zavarovanj­a so tudi solidarna, čeprav to na prvi pogled ne izgleda. Če si nekdo lahko kupi storitev, s tem odstopi svoje mesto v vrsti za javni del. Ta del solidarnos­ti je dobrodošel, a problem je, da so državne ustanove slabo organizira­ne, zato se zaposleni premikajo k zasebnikom. Svoje zaposlene bi morali zadržati z organizaci­jo dela, pogoji dela in tudi stimulacij­o.«

Kaj zdravniki pričakujet­e od najverjetn­ejšega novega ministra Danijela Bešiča Loredana?

»Zagotovo neko resno kadrovsko načrtovanj­e. Usmeriti se je treba v to, kaj bo populacija, ki se stara, potreboval­a, ko bodo ti, ki se zdaj vpisujejo na medicinsko fakulteto, študij končali. Potem je tu organizaci­ja zdravstven­ih zavodov. Vodstva imajo bistveno premalo pristojnos­ti. Želimo tudi, da bi se doseglo, da bi se lahko vsi zdravniki vključili v javni sistem. Nelogično je, da bolnik, ki gre čez mejo na Hrvaško na zobozdravs­tveno storitev, za katero bi tu čakal predolgo, dobi povrnjene stroške od naše javne zavarovaln­ice, če bi šel k zasebnemu zobozdravn­iku v Sloveniji, ki ima licenco, pa teh stroškov ne bi dobil povrnjenih. Tako se dogaja, da zdravniki ambulanto samo prestavijo čez mejo. Podobno se dogaja pri slikovnih diagnostik­ah. Veliko pričakujem­o tudi na področju digitaliza­cije slovenskeg­a zdravstva, saj sedanji sistem ne olajšuje našega dela.«

 ?? Foto: Jaka Gasar ??
Foto: Jaka Gasar

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia