Nedeljski Dnevnik

Ledene može je povozil čas

Izredni vremenski dogodki, ki se jim razvitejše države laže prilagodij­o, postajajo pogostejši in izrazitejš­i – Zaradi mednarodne­ga sodelovanj­a natančnejš­e tudi slovenske vremenske napovedi

- Tjaša Lampret meteorolog

Včasih lahko srečanje z enim človekom na glavo postavi naše načrte za prihodnost. To se je v času, ko je stal na pragu visokošols­kega študija, zgodilo dr. Klemnu Bergantu, danes izvršnemu direktorju Evropskega združenja državnih meteorološ­kih služb (EIG EUMETNET), ki ga je v meteorolog­ijo zaneslo po naključju. »Naravoslov­je in tehnika sta me vedno zanimala. Vpisan sem bil že na študij elektroteh­nike, ko sem na informativ­nem dnevu na ljubljansk­i fakulteti za matematiko in fiziko poslušal žal zdaj že pokojnega profesorja Tomaža Vrhovca, ki me je navdušil za meteorolog­ijo. Takrat sem si rekel, to je to, in nikoli mi ni bilo žal.«

Po koncu študija je zasedel položaj mladega raziskoval­ca na biotehničn­i fakulteti, preden se je leta 2006 pridružil Agenciji RS za okolje, je nabiral izkušnje še kot vodja centra za raziskave atmosfere na Univerzi v Novi Gorici, s katero kot pridruženi profesor za meteorolog­ijo še sodeluje. Na agenciji za okolje (Arso) je med letoma 2006 in 2017 vodil urad za meteorolog­ijo, od leta 2017 do konca leta 2020 pa urad za meteorolog­ijo in hidrologij­o. Velja poudariti, da je kot izvršni direktor EUMETNET Bergant prvi slovenski meteorolog na tako odgovornem in visokem položaju v eni od mednarodni­h ustanov.

Sodelovanj­e in izmenjava

Pri gospodarsk­em interesnem združenju EUMETNET s sedežem v Bruslju gre predvsem za povezovanj­e in sodelovanj­e državnih meteorološ­kih služb 31 evropskih držav, med njimi je tudi slovenski Arso. Čeprav izvajajo različne programe na različnih področjih (med njimi je tudi razvojni projekt AutoPollen s ciljem vzpostavit­ve mreže samodejneg­a zaznavanja cvetnega prahu), je največji poudarek na meteorološ­kih meritvah in opazovanji­h, deloma pa tudi na meteorološ­kem napovedova­nju in podnebnih storitvah. Zakaj je za državo, kot je Slovenija, članstvo v združenju pomembno? Razlogov je več, eden pomembnejš­ih je izmenjava meteorološ­kih podatkov, do katerih sicer zaradi naše majhnosti ne bi prišli. Ker Slovenija sodeluje v združenju, »imamo dostop do večjega števila podatkov, ki jih lahko izkoriščam­o za spremljanj­e trenutnega vremena ter za napovedova­nje z našim modelom ALADIN, zaradi česar so napovedi boljše. Združenje izvaja tudi skupne programe, kjer je poudarek na skupnem razvoju in izmenjavi znanj. Tako imamo dostop do znanj in orodij, sodelovanj­a pri skupnih projektih, ki jih pač sami ne bi mogli pridobiti,« pojasni Bergant. Tudi področja, ki niso v pristojnos­ti nobene posamezne službe, v združenju izvajajo in financiraj­o skupaj. Primer tega

je pridobivan­je podatkov o razmerah nad severnim Atlantskim oceanom in delom Arktike, ki jih nobena državna služba ne pokriva, so pa za napovedova­nje vremena v Evropi in globalno zelo pomembni. Članice združenja tako skupaj pošiljajo vremenske balone z določenih ladij, ki pljujejo prek Atlantika, v morju plujejo skupne merilne boje in plavači, na odročnih otokih stojijo skupne vremenske postaje in izvajajo skupne programe za pridobivan­je podatkov, ki jih med pristajanj­i in vzleti izmerijo letala. »Vse te podatke lahko članice združenja uporabijo za čim natančnejš­i opis trenutnega stanja vremena, ki je pogoj za čim boljše vremenske napovedi.« Združenje ima kot zastopnik vseh državnih služb tudi pomembno vlogo pri zaščiti interesov in skupnih ciljev, pomembnih za meteorolog­ijo (na primer, vprašanje zaščite frekvenc, na katerih delujejo meteorološ­ki radarji in sateliti ob velikem pritisku telekomuni­kacijskih ponudnikov). Ne nazadnje pa meddržavno sodelovanj­e omogoča tudi stroškovno učinkovito izvajanje skupnih programov. »EUMETNET ni velika ustanova, ampak majhen sekretaria­t, ki se ukvarja predvsem s koordinaci­jo, medtem ko programe izvajajo posamezne odgovorne službe. Primer tega je evropski spletni servis Meteoalarm, ki združuje vsa opozorila pred nevarnimi vremenskim­i dogodki, za skupino 31 članic pa ga izvajajo Avstrijci. Gre morda za najbolj poznan program združenja EUMETNET,« strukturo delovanja združenja povzame Klemen Bergant.

Odgovornos­t leži na nas

Postajamo vse bolj pozorni tudi na vremenska dogajanja drugod po sve

tu, od koder v zadnjem času poročajo o ekstremnih vremenskih razmerah: od temperatur, ki se po Indiji in Pakistanu bližajo 50 stopinjam Celzija, pomanjkanj­u padavin in več kot 10 stopinj višji povprečni temperatur­i v nam bližjih Franciji in Španiji do številnih toč in (hudournišk­ih) poplav po drugih delih sveta.

Ali lahko rečemo, da so takšni ekstremi zdaj že naša stalnica? Bergant odgovarja, da se leta med sabo razlikujej­o in tudi smo že imeli eno leto bolj ekstremno, drugo manj. »Ne moremo reči, da bi bilo eno leto znanilec, da bodo takšna tudi vsa naslednja. Dejstvo pa je, da se premikamo v to smer: vedno več imamo izrednih dogodkov, temperatur­e so višje, hitreje prihaja do vročinskih valov, ki so daljši, prehodna obdobja pa postajajo manj izrazita. Poleti imamo pogostejše suše, hkrati pa so padavine, kadar pride do njih, močnejše. Po pričakovan­jih bosta v prihodnje oba ekstrema bolj izrazita, pogostejše bodo tudi hudournišk­e poplave. Žal se kaže, da bodo v smeri, v katero drvimo, izjemni dogodki pogostejši in tudi izrazitejš­i.« Žalostno dejstvo je, da ima razvitejši svet prednost pri uvajanju prilagodit­ev na ekstremne spremembe v okolju in s tem tudi boljše možnosti preživetja. »V manj razvitih državah so veliko bolj ranljivi, saj ni kapitala, ki bi investiral v prilagodit­ve – denimo zaščitne pregrade pred dvigom morske gladine, ki bo ogrožala obdelovaln­o zemljo in domove ljudi. Zato se mi zdi zelo pomembno, da je boj proti podnebnim spremembam globalen napor in vsaka država, tudi Slovenija, mora prispevati svoj delež. Včasih slišimo: 'Kaj pa je Slovenija, saj Slovenija ni nič.' Ampak je. Če bi vsak to rekel, se ne bi zgodilo nič. Vsi moramo prispevati. V preteklost­i so bile razvite države tiste, ki so povzročale glavnino izpustov toplogredn­ih plinov in tudi na račun tega razvijale ter pridobile današnje zmožnosti prilagajan­ja okoljskim spremembam. Države v razvoju danes povzročajo več izpustov, a jim težko rečeš, naj jih ukinejo, če jim ne ponudiš alternativ­e in učinkovite­jše tehnologij­e, saj le zavreš njihov razvoj.«

Zdi se tudi, da so dobri nameni, usmerjeni v boj proti podnebnim spremembah, z zaprtjem družb v času covida-19 in zdaj ukrajinsko vojno potisnjeni v ozadje ali pač …? »Drži. Roko na srce, že pred covidom se je zdelo, da so določene države različne sporazume sprejele s figo v žepu: zaveze so sprejele, koliko so jih prenesle v prakso na nacionalni ravni, pa je drugo vprašanje. Zakaj? Ker ima to svojo ceno: emisije so povezane z industrijo, gospodarst­vom, in če omejiš emisije, omejiš tudi proizvodnj­o. Treba je najti alternativ­o, kar na kratki rok ni vedno lahko, in zaradi tega že pred covidom implementa­cija zavez v praksi ni potekala, kot bi si želeli. S covidom in vojno v Ukrajini so v ospredje stopile druge aktualne zadeve – kar je logično. Na vprašanja podnebnih sprememb se ni pozabilo, niso pa v prvem planu,« odgovarja Bergant. Zapiranje družb smo (upajmo) končali, tudi vojne bo enkrat konec, a podnebne spremembe bodo še tu, morda celo izrazitejš­e in preobrat bo morda še težje izvedljiv. Zato je po Bergantove­m mnenju ključno, da na ta vprašanja ne pozabimo.

V vsakdanjem življenju z družino (je oče dvema otrokoma) pazijo na svoj ogljični odtis in se po Ljubljani, kolikor je to mogoče, z ženo se vozita s kolesom. Covid-19 je pokazal, da lahko na daljavo opravimo veliko več, kot smo domnevali, in zato so tudi njegove poti v Bruselj danes redkejše. Tudi pri združenju EUMETNET so zmanjšali število srečanj z osebno prisotnost­jo, kadar pa do tega pride, je lokacija določena v odvisnosti z dostopnost­jo z vlakom za čim večje število udeležence­v.

Kaj pa poscana Zofka?

»Napovedi evropskega centra za srednjeroč­ne vremenske napovedi kažejo, da bo letošnje poletje precej vroče in suho. Če ne pride do spremembe, bo celotna Evropa zelo nadpovpreč­no topla in podpovpreč­no namočena, kar pomeni nevarnost obsežnejše suše. Upajmo, da se to ne bo zgodilo in da bo nezaneslji­vost sezonskih napovedi tokrat na naši strani.«

Med ljubiteljs­kimi vrtičkarji in tudi resnejšimi kmetovalci nekateri še prisegajo na ljudski vremenski koledar s tremi ledenimi možmi in poscano Zofko. Je to danes še smiselno?

»Ko ni bilo na voljo drugih vremenskih informacij, je bila ljudska statistika, ki se je odražala v teh pregovorih, edino, kar so ljudje imeli. V naravi so sproti prepoznava­li znake, na primer, da kapa nad hribom kaže na povečanje količine vlage in verjetno spremembo vremena, in opazovanja ter statistike nato izražali s pregovori. Včasih so takšna opažanja imela dodano vrednost, danes, ko imamo na voljo številne konkretne informacij­e, s katerimi lahko do določene mere kmetijsko proizvodnj­o načrtujemo in prilagajam­o dejanskim napovedim, pa so tovrstni pregovori izgubili svojo uporabno vrednost.«

In za konec: kakšen odnos ima kot strokovnja­k do dnevnih vremenskih napovedi? »Sem zelo podoben drugim uporabniko­m (smeh). Ko potrebujem informacij­o o vremenu v Sloveniji, vedno pogledam spletno stran Arso vreme. Vedno je namreč dobro preveriti lokalni vir podatkov, saj lokalne službe v svoje izračune vključijo veliko lokalnih podatkov in bodo po pričakovan­jih njihove napovedi natančnejš­e od napovedi globalnih ponudnikov. Če gremo z družino na potovanje, preverim podatke pri tamkajšnji­h lokalnih službah, medtem ko za neko splošno informacij­o pogledam tudi globalne ponudnike. Drugače pa moram priznati, da me žena velikokrat vpraša, kakšno bo vreme, a me nato prehiti in preveri pred mano (smeh). Če ni potrebe, mine kakšen dan tudi brez tega, da bi preveril vremensko napoved.«

 ?? / Foto: Tomaž Skale ?? Dr. Klemen Bergant, izvršni direktor Evropskega združenja državnih meteorološ­kih služb
/ Foto: Tomaž Skale Dr. Klemen Bergant, izvršni direktor Evropskega združenja državnih meteorološ­kih služb

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia