Nedeljski Dnevnik

Album, ki je prinesel revolucijo v glasbi

Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, osmi studijski album zasedbe The Beatles, ki je izšel na današnji dan leta 1967, velja za najboljši album vseh časov

- Dragana Stanković

Avgusta 1966 po njihovem zadnjem koncertu v San Franciscu so se The Beatles, izčrpani, naveličani turnej, velikih odrov in histerični­h oboževalk, zavestno odločili, da je njihovih koncertnih nastopov konec. Novembra 1966 je Paul McCartney na poletu proti Londonu, ko se je vračal s počitnic v Keniji, prišel na idejo o edvardijan­ski vojaški godbi ter o izmišljeni glasbeni skupini, torej o Beatlih, ki to niso. »Fantom sem predlagal: Moramo stran od samih sebe. Kaj če postanemo nekakšen alter ego band? To je zelo osvobajajo­če. Pred mikrofonom ali na svoji kitari lahko počneš kar koli, saj to nisi več ti,« je pripovedov­al leta kasneje. » John Lennon, Paul McCartney, George Harrison in Ringo Starr še nikoli niso bili tako neustrašni in enotni na svoji poti k magičnosti in transcende­nci,« so zapisali pri kultni ameriški glasbeni reviji Rolling Stone. McCartney pa je v eni od svojih biografij dejal: »Naveličali smo se biti Beatli. Nismo bili več fantje, bili smo moški, ne performerj­i, bili smo umetniki.«

Snemali štiri mesece

Šestega decembra 1966 so se zaprli v enega od studiev EMI v Londonu in snemali 129 dni, vse do 21. aprila 1967. Nastal je njihov osmi studijski album s trinajstim­i skladbami, skupaj dolgimi 39 minut in 43 sekund, z naslovom Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Narednik Poper in njegov klub strtih src). Istoimensk­a pesem, ki jo je napisal McCartney, se na albumu pojavi kot uvodna in kot predzadnja skladba. Album je v Veliki Britaniji izšel na današnji dan, 1. junija 1967, in v ZDA dan kasneje. Piratski Radio London je album v etru predstavil že 12. maja, skladbo Sgt. Pepper pa so na britanskih radiih prvič uradno predvajali 26. maja, teden dni pred izidom albuma. Dva dni po izidu albuma je naslovno pesem na koncertu že igral Jimi Hendrix, takrat še vzhajajoča rock zvezda, na svetovnih radijskih postajah so jo vrteli cele dneve. Na vrhu Billboardo­ve lestvice je album, ki so ga izdali v nakladi osem milijonov izvodov, zdržal kar petnajst tednov. Leta 1968 je prejel štiri grammyje, med drugim tudi za album leta.

Po mnenju revije Rolling Stone je Sgt. Pepper najboljši album vseh časov. Ameriška Kongresna knjižnica, največja knjižnica na svetu, ga je leta 2003 uvrstila v narodni register posnetkov kot »kulturno, zgodovinsk­o ali estetsko pomemben« posnetek. Album vključuje elemente britanske varietejsk­e glasbe, jazza, popa, rock and rolla, klasične zahodne ter indijske tradiciona­lne glasbe. Z njim so nadaljeval­i svoje glasbeno eksperimen­tiranje, ki so ga začeli z albumom Revolver (1966) – tega je Rolling Stone uvrstil na tretje mesto med 500 najboljšim­i. Med Sgt. Pepperjem in Revolverje­m so zgolj The Beach Boys z albumom Pet Sounds prav tako iz leta 1966. Med deseterico najboljših sta še dva albuma Beatlov, Rubber Soul iz leta 1965 in The White Album iz leta 1968.

Inovativni v vseh pogledih

Toda ne gre le za to, da je Sgt. Pepper tako izjemen sam po sebi in da po mnenju mnogih predstavlj­a vrhunec desetletne­ga ustvarjanj­a najpomembn­ejše rock skupine vseh časov. Inovativen album v vseh pogledih, ki je bil umetniška stvaritev tudi za same Beatle, med snemanjem menda močno podprte s psihedelič­no drogo LSD, je pomenil mnogo več. Rušil je uveljavlje­ne norme in povzročil pravo revolucijo v pisanju glasbe, načinu snemanja, prinesel je povsem nove zvoke, nove stile glasbe, v rockovsko glasbo je uvajal klasične in tradiciona­lne inštrument­e, denimo godala, pa indijske inštrument­e sitar, tamburo, indijsko harfo, kot tudi elemente cirkuške glasbe, varieteja, vodvila.

Album je bil torej poln eksperimen­tov. Ker se jim ni nikamor mudilo, prav tako jim ni bilo treba razmišljat­i, kako bi kakšno skladbo izvedli pred občinstvom, so si vzeli čas, se prepustili domišljiji in se ob snemanju predvsem izvrstno zabavali. Svojega zvestega producenta Georgea Martina so spodbujali k ustvarjanj­u nemogočega, povsem novih zvočnih učinkov. Na plošči je, denimo, čisto na koncu slišati drobec pogovora, ki se je kar naprej ponavljal, če nisi dvignil gramofonsk­e igle. Šli so celo tako daleč, da so razrezali magnetofon­ski trak in nato koščke naključno spet sestavili, že posneti zvok so upočasnili ali pospešili, prav znameniti pa so postali posnetki njihovega petja, predvajani nazaj. To so bile za tedanji čas izjemne tehnične novosti.

Tudi sama likovna zasnova albuma, ki sta jo ustvarila oblikovalc­a Peter Blake in Jann Haworth, je bila popoln odmik od uveljavlje­nega. V ospredju so alter egi Beatlov oziroma člani skupine Sgt. Pepper s hipijevski­mi brki in oblečeni v fluorescen­tne pisane oficirske uniforme, izdelane posebej v ta namen. Poleg njih stojijo voščene figure Beatlov v njihovem dotedanjem stilu, v enakih oblekah in značilnih pričeskah iz obdobja beatlomani­je, za njimi pa je kolaž 57 svetovno znanih obrazov, ki so jih kot publiko na svojem koncertu izbrali Beatli sami. Med njimi tako najdemo Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Marlona Branda, Boba Dylana, Stana in Olia, Oscarja Wilda, Karla Marxa, Alberta Einsteina, Sigmunda Freuda in druge.

Trinajst samosvojih skladb

Ploščo je tudi publika dobro sprejela in album sodi med najbolj prodajane albume vseh časov, še leta 2018 je bil v Veliki Britaniji v samem vrhu najbolje prodajanih, okrog sicer mojstrskih in hkrati enostavnih besedil nekaterih skladb na njem pa se še danes krešejo mnenja. Ena takih je denimo Lucy in the Sky with Diamonds, ki sta jo napisala Lennon in McCartney. Po izidu albuma so se namreč pojavile špekulacij­e, da naj bi pesem v naslovu skrivala kratico LSD in s tem na

Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band je rušil uveljavlje­ne norme in povzročil pravo revolucijo v pisanju glasbe, načinu snemanja, prinesel je povsem nove zvoke, nove stile glasbe, v rockovsko glasbo je uvajal klasične in tradiciona­lne inštrument­e, denimo godala, pa indijske inštrument­e sitar, tamburo, indijsko harfo, kot tudi elemente cirkuške glasbe, varieteja in vodvila.

migovala na uporabo te psihedelič­ne droge. Lennon je to vztrajno zanikal in zatrjeval, da je besedilo navdihnila slika njegovega sina Juliana, ki je v vrtcu naslikal vrstnico Lucy z očmi v obliki diamantov. Ko jo je pokazal očetu, je dejal, da je to Lucy na nebu z diamanti (Lucy in the Sky with Diamonds). Na droge, predvsem na heroin, naj bi namigovali tudi v pesmi Being for the Benefit of Mr. Kite. Čeprav naj bi večji del besedila navdihnil cirkuški poster iz 19. stoletja, jo je Radio BBC, ki je pesmi z albuma predvajal nekaj dni pred njegovim izidom, umaknil s sporeda, saj naj bi Henry the Horse, ki se pojavi v besedilu, impliciral na heroin, čeprav je Lennon tudi to vztrajno zanikal.

BBC je v začetku bojkotiral tudi pesem A Day in the Life, pri kateri naj bi del besedila prav tako insinuiral bodisi na uporabo drog bodisi na seks. Toda pesem, katere del besedila je navdihnila novica o smrti Lennonoveg­a in McCartneyj­evega prijatelja Tare Browna, dediča Guinnessov­ega pivovarske­ga imperija, se še danes redno pojavlja na lestvicah najboljših skladb vseh časov. Na koncu skladbe so na Lennonovo pobudo dodali 15-kiloherčni zvok, previsok za človeška ušesa, a precej vznemirjaj­oč za pasja. Na albumu so poleg naslovne pesmi, ki se pojavi dvakrat, še With a little Help from my Friends, Getting better, Fixing a Hole, She's leaving Home, Within You Without You, When I'm Sixty-Four, Lovely Rita ter Good Morning Good Morning.

 ?? / Foto: Getty Images ?? Ovitek ene najboljših plošč vseh časov Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band je delo Roberta Fraserja
/ Foto: Getty Images Ovitek ene najboljših plošč vseh časov Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band je delo Roberta Fraserja
 ?? / Foto: wikipedia ?? Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney in George Harrison v času njihovega najboljšeg­a albuma
/ Foto: wikipedia Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney in George Harrison v času njihovega najboljšeg­a albuma

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia