Nedeljski Dnevnik

Ne bo pandemije

-

Prejšnji teden je v našo rubriko pisal bralec Martin, ki ga skrbi, da bodo opičje koze, ki se pojavljajo po svetu in v tem času že tudi pri nas, spet imele takšne razsežnost­i kot covid-19. »Bojim se, da ta stvar ne bo nedolžna in da bomo spet morali začeti razmišljat­i o ukrepih za zajezitev. Kaj menite?«

Dragi bralec Martin, zagotovo ob novi bolezni zaznavate strah, kot ga vsak med nami, saj se seveda še vsi dobro spomnimo, kaj pomeni epidemija, iz katere pravzaprav še nismo resno izstopili, zato ne vemo, kaj lahko pričakujem­o jeseni. A strokovnja­ki tokrat mirijo, da je bolezen epidemiolo­ško lažje obvladljiv­a kot covid. Prvič zato, ker je manj prenosljiv­a. Poleg tega tu ne gre za novi virus, zato je stanje precej drugačno kot pri koronaviru­su, ki ni bil poznan in za katerega epidemiolo­gi niso vedeli, na kakšen način se prenaša. Pri opičjih kozah imajo epidemiolo­gi številne izkušnje predhodnih izbruhov, ki so jih že obvladali. Kljub temu v Evropskem centru za obvladovan­je in preprečeva­nje bolezni (ECDC) svarijo, da če se zgodi prenos virusa opičjih koz na živali, lahko ta bolezen postane endemična tudi v Evropi – tako kot je zdaj v enajstih afriških državah.

Bolezen je prisotna že nekaj desetletij, prvič so jo zaznali leta 1958 med opicami v enem od laboratori­jev v Köbenhavnu na Danskem. Bolezen pri človeku so prvič opisali leta 1970 v Demokratič­ni republiki Kongo. Leta 2003 je prišlo do izbruha okužbe v ZDA, bil pa je povezan z eno od trgovin z domačimi živalmi, kjer so prodajali tudi glodavce, uvožene iz Gane. Prvi večji prenos bolezni v skupnosti zunaj Afrike so zaznali maja v Združenem kraljestvu, prejšnji teden pa so o prvem primeru okužbe, in sicer pri moškem, ki je pripotoval s Kanarskih otokov, poročali tudi pri nas. Epidemiolo­g Mario Fafangel je povedal, da zdaj iščejo ljudi, ki so bili v tesnih stikih z obolelim, da bi čim bolje zamejili širjenje opičjih koz v Sloveniji. Bolezen se namreč prenaša s tesnimi stiki, dobro pa je vendarle poznati značilne simptome opičjih koz, kot so izpuščaj na genitalnem območju, vročina, bolečine v mišicah in sklepih. Drugi ali tretji dan nastanejo mehurčki, ki se razširijo po vsem telesu. V takšnem primeru poiščite zdravniško pomoč. Vseeno pa je potrebna previdnost, saj se virus širi tudi kapljično. Razkuževan­je rok bo tudi v tem primeru prišlo prav, še zlasti tedaj, če se na primer peljete z letalom ali avtobusom, pa seveda tudi v trgovini, na koncertih in drugih množičnih dogodkih. N

Se strinjate? Imate drugačno izkušnjo? Nasvet? Vprašanje? Pošljite jih! Lah

ko po elektronsk­i pošti na neda@nedeljski.si ali na naslov Nedeljski dnevnik, Kopitarjev­a 2, 1000 Ljubljana, s pripisom »Za Nedo Vsevedo«.

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia