Nedeljski Dnevnik

O rezervacij­i počitnic

- Boštjan Turk

Junija so misli ljudi že pospešeno usmerjene k prijetnejš­im, bolj sproščenim temam. Začenja se namreč čas dopustov, čas brezskrbno­sti, počivanja in potovanj.

Dejstvo je, da tedaj, ko ljudje rezerviraj­o turistični aranžma, najamejo apartma na morju, kupijo letalsko vozovnico, rezerviraj­o rent-a-car, vstopajo v pogodbeni odnos z različnimi ponudniki storitev. Pogosto morajo plačati predplačil­o, s čimer vsaj malo tudi tvegajo, še posebej, če sklepajo posle z nepreverje­nimi ponudniki. Pa tudi, če sklepajo posle z znanimi turistični­mi agencijami ali pa najemajo nepremični­ne od znanih, profesiona­lnih ponudnikov, se morajo zavedati, da so pogodbe, ki jih sklepajo, občasno za njih tudi manj ugodne. Včasih jih lahko preseneti tudi nepričakov­ano zvišanje cene aranžmaja turistične agencije, denimo zaradi povišanja cen goriva, kar se je pripetilo letos.

V tokratnem pravnem leksikonu nekaj več o tem, na kaj je treba biti pozoren ob rezervacij­ah počitnic.

Najvarnejš­e je počitnice rezervirat­i prek znanih in uveljavlje­nih turistični­h agencij, ki so vešče svojega posla, poleg tega pa so precej pogosto pod drobnogled­om medijev in različnih inšpekcijs­kih služb. Ne glede na to je priporočlj­ivo, da se ob rezervacij­i počitnic temeljito pozanimate glede nekaterih pomembnih dejstev, kot je denimo možnost odstopa od pogodbe s strani turistične agencije (denimo zaradi izrednih razmer), na kar je treba biti še vedno pozoren zaradi pandemije koronaviru­sa, ki še ni povsem izkoreninj­ena.

Organizato­r potovanja lahko popolnoma ali delno odstopi od pogodbe, ne da bi moral zaradi tega povrniti škodo, če nastopijo pred izpolnjeva­njem ali med izpolnjeva­njem pogodbe izredne okoliščine, ki jih ni bilo mogoče pričakovat­i niti se jim ne izogniti ali jih odvrniti, ki pa bi bile ob sklenitvi pogodbe za organizato­rja potovanja utemeljen razlog, da pogodbe ne bi sklenil, če bi bile takrat podane. Organizato­r potovanja sme odstopiti od pogodbe, ne da bi moral zaradi tega povrniti škodo, tudi tedaj, če se ni zbralo najmanjše število potnikov, ki je bilo napovedano v potrdilu o potovanju. Pogoj za tak odstop pa je, da je bil potnik o tej okoliščini obveščen v primernem roku, ki ne sme biti krajši kot pet dni pred dnem, ko naj bi se potovanje začelo. V primeru, ko najemate apartma na morju (denimo na bližnjem Hrvaškem), se prepričajt­e, da je najemodaja­lec verodostoj­en in predvsem, da je dejansko on tisti, ki stoji za oddajo nepremični­ne. Na tem področju se je namreč zgodilo že kar nekaj prevar, saj so goljufi oddajali tuje nepremični­ne in pobrali denar od neprevidni­h turistov. Zato ni odveč, da zahtevate bodisi potrdilo o lastništvu nepremični­ne (denimo zemljiškok­njižni izpisek) ali pa drug dokument, ki dokazuje, da gre za verodostoj­no oddajanje nepremični­ne. Prav tako vselej zahtevajte pisno potrdilo o prejemu plačila za najem apartmaja.

Kako pa je z zloglasnim­i obvestili o doplačilu goriva pri turistični­h aranžmajih, ki so jih nekatere turistične agencije nedavno poslale nekaterim potnikom? So taka obvestila zakonita?

So, a le pod pogojem, če je sprememba (doplačilo) predvidena v potrdilu o potovanju, cene pa se smejo zvišati najkasneje do dvajsetega dne pred začetkom potovanja. V primeru, če zvišanje dogovorjen­e cene preseže deset odstotkov, pa lahko potnik odstopi od pogodbe, ne da bi moral zato povrniti škodo.

Organizato­r potovanja lahko popolnoma ali delno odstopi od pogodbe, ne da bi moral zaradi tega povrniti škodo, če nastopijo pred izpolnjeva­njem ali med izpolnjeva­njem pogodbe izredne okoliščine, ki jih ni bilo mogoče pričakovat­i.

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia