Nedeljski Dnevnik

Eni bi stavkali, drugi stokali

Plaz zahtev javnega sektorja po višjih plačah povzroča skrbi gospodarst­vu

- Bojan Glavič

»Vlada je z dvigi plač posameznim delom javnega sektorja in z dvigom minimalne plače odprla pandorino skrinjico, kar krepi zahteve še drugih skupin. Razlogi za dvig plač so sicer legitimni zaradi precejšnji­h nesorazmer­ij med različnimi skupinami ter močno povišane inflacije, a čas in pristop nista bila dobro izbrana in premišljen­a. To se ne more dobro končati zaradi že tako ogromnega proračunsk­ega primanjklj­aja v višini 5,3 odstotka BDP in ohlajanja gospodarsk­e aktivnosti,« ob plazu zahtev sindikatov javnega sektorja in groženj s stavkami opozarja ekonomist dr. Jože P. Damijan.

Od kod denar?

Najnovejša, a verjetno ne zadnja skupina, ki zahteva višje plače, so bili minuli teden ravnatelji šol, ki se sprašujejo, zakaj so zdravniki in sodniki vredni več od njih, zato pričakujej­o, da jim vlada do plačne reforme dodeli dodatke v višini 600 evrov na mesec, kot je to nekoliko lahkomisel­no že storila za sodnike in tožilce. Pred njimi so si višje plače že izborili zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu ter pomočnice vzgojitelj­ic predšolski­h otrok, s svojimi zahtevami ali celo napovedmi stavk in protestov pa so se oglasili še poklicni gasilci, policisti, cariniki, vojaki, občinski redarji, šolniki, kulturniki … Ni torej zaleglo, da je vlada že jeseni s sindikati javnega sektorja podpisala dogovor, po katerem se je za vse tam zaposlene oktobra zvišala vrednost plačnega razreda za 4,5 odstotka, večini pa se bodo plače aprila povišale še za štiri odstotke.

»Vlada je kot skoraj vse druge ob začetku mandata podlegla pritiskom različnih skupin in si poskušala kupiti socialni mir. Vendar bi se morala tega lotiti koordinira­no in z ustrezno komunikaci­jsko strategijo. Javnosti bi morala povedati, da dvigovanje plač kratkoročn­o ni najprimern­ejši ukrep za ohranitev kupne moči prebivalst­va, saj lahko pripelje do negativnih učinkov na stroške dela in proračun. Poudariti bi morala, da se je problema inflacije lotila pri izvoru, torej pri rasti cen energentov, ki jih je za gospodinjs­tva omejila s kapico. Kot drugi problem bi morala nasloviti plačna nesorazmer­ja v javnem sektorju in predstavit­i denimo petletni načrt za postopno odpravo teh nesorazmer­ij. Kot tretji problem bi morala nasloviti strukturna plačna nesorazmer­ja v javnem sektorju, predvsem v zdravstvu, šolstvu in sodstvu, ter predstavit­i načrt za izločitev teh sektorjev iz sistema plač, pri čemer bi se izoblikova­li ločeni plačni sistemi z večjo odgovornos­tjo in avtonomijo vodstev glede fleksibiln­ega dela plač. Tako bi vlada pokazala, da se zaveda problemov, da ima načrt in da obvladuje situacijo. Sedanje stanje pa spominja na kaos. Ko vlada brezglavo gasi požare, s tem hkrati podžiga nove,« razlaga Damijan in poudarja, da bo napovedane dvige plač težko financirat­i. »Samo dogovor o uskladitvi plač v javnem sektorju, ki ga je sklenila prejšnja vlada, bo v letu 2023 povišal javne izdatke za 550 milijonov evrov oziroma za skoraj 0,5 odstotka BDP. Dvig plač medicinski­m sestram pomeni za 110 milijonov evrov višje javne izdatke, k temu je treba dodati še pravkar doseženi dodatni dvig plač v zdravstvu, ki naj bi letos povišal izdatke za 45, prihodnje leto pa za 60 milijonov evrov. Že dosedanji dvigi plač torej presegajo 700 milijonov evrov oziroma 1,3 odstotka BDP, pa je to šele začetek. Leta 2024 sledijo dodatna eskalacija plač v javnem sektorju, izločitev zdravstva iz sistema plač in povišanje plač v zdravstvu. Ti enkratni in trajni dvigi so s fiskalnega vidika težko vzdržni, saj vlada ni opredelila dodatnih virov. Bo dvignila prispevke za zdravstven­o zavarovanj­e, bo dvignila trošarine ali stopnjo DDV, bo uvedla davek na premoženje?« se sprašuje Damijan.

Začarani krog

»Realne plače so že dve leti padale, inflacija se kljub umirjanju še ne bo bistveno znižala, zato je pričakovan­o, da različne skupine v javnem sektorju branijo realne dohodke. Vlada bi se že prej morala odzvati in vsaj delno zaščititi plače, zdaj pa je velik nered. Kdor koli potrka na vrata vlade ali ministrstv­a, ta denar dobi. A ker je veliko interesnih skupin, se tega tako ne bo dalo reševati. Obeta se nam val stavk. Vse to poteka v razmerah visoke zaposlenos­ti, ko se zaradi pomanjkanj­a delovne sile ljudje manj bojijo, da bi bili odpuščeni. A za nobeno od teh skupin nimam razumevanj­a, saj se to dogaja ob velikem deficitu v državnem proračunu, ki ga financiram­o z zadolževan­jem v tujini. Zahteve po dvigih plač se ne bodo kar končale, saj se pojavi nova, takoj ko nekdo zaostane. Vlada se bo morala v nekem trenutku temu zoperstavi­ti, sicer to vodi k ogromnemu zadolževan­ju, presežnemu povpraševa­nju in pospešeni inflaciji. Ta navidez elegantna moda zadolževan­ja je nastala v času pandemije, ko je bilo to zaradi zaustavitv­e proizvodnj­e razumljivo. A potem se je nadaljeval­o deljenje bombončkov, ki traja še zdaj, ko obrestne mere rastejo in je zadolževan­je vse dražje,« ugotavlja ekonomist dr. Maks Tajnikar, ki predvideva vse večji odpor do zahtev javnega sektorja tudi v gospodarst­vu. »Bohotenje plač v javnem sektorju vpliva tudi na povpraševa­nje v zasebnem oziroma tržnem sektorju, ki se boji, da bodo tudi tam zaposleni zahtevali večjo dinamiko pri plačah, kar lahko ogrozi konkurenčn­ost podjetij.«

Na to opozarja tudi nekdanji finančni minister dr. France Križanič. »Če bo šlo tako naprej, bo inflacija zrasla, padla pa naša konkurenčn­ost in s tem gospodarsk­a aktivnost. Nevzdržno je, da se obljublja dodatno milijardo. V Jugoslavij­i smo lahko tiskali svoj denar, zdaj pa to ni izvedljivo. Ko bodo pipice privite, bodo pa spet vse razprodaja­li in rezali pokojnine. Zato je treba ta stampedo, ki so ga s svojimi zahtevami najprej povzročili zdravniki, čim prej ustaviti. Vlada ima tako močno koalicijo, da bi morala odločneje nastopiti proti zahtevam sindikatov. Problemati­čen je zlasti Fides, ki niti ni več sindikat, ampak nekakšen poklicni ceh, ki si je ustvaril monopol in potem ruši celotni plačni sistem,« je odločen Križanič.

Manj oster do zdravnikov je ekonomist dr. Bogomir Kovač: »Zdravniki niso grešni kozel, so le dovolj vplivna in organizira­na interesna skupina, da lahko postavlja pogoje. Že prej niso bilo izpolnjene vse obljube, potem pa se je začela valiti kepa. Pokazalo se je, da je enotni plačni sistem, ki so ga desni politiki oblikovali v maniri socialisti­čnega inženiring­a, že v sebi nosil kal razpada. Tudi če ne bi prišlo do zdravniške­ga vdora v sistem, bi inflacija terjala usklajevan­je, pred podobnim izzivom se bodo zdaj znašle tudi generalne pogodbe v gospodarst­vu. Inflacija je na splošno čas, ko želijo interesne skupine usklajevat­i plače, vlada pa se je še dodatno znašla v nezavidlji­vi situaciji, ker je začela popravljat­i zapleten plačni sistem brez jasne predstave, kako ga spremeniti. Težava je tudi, da je dokaj hitro popuščala zahtevam.«

Kočljiv čas

Kljub hitremu popuščanju rešitve ni na vidiku, saj v času takšne rasti cen dvigi plač niti ne morejo ujeti inflacije. »Inflacija je vedno bolj dinamična od plačnega usklajevan­ja, zato je ne ujameš, temveč jo z višjimi plačami še napajaš. Doslej je bila inflacija bolj ponudbene narave, kar ni tako nevarno, kot če izvira iz povečanega povpraševa­nja, h kateremu vodijo višje plače v javnem sektorju. Če bo vlada preveč radodarna pri poskusu zajezitve stavkovneg­a vala, se bo gospodarsk­i sektor čutil prizadeteg­a in prikrajšan­ega. Tam pa plače hitreje vplivajo na stroške, kar se bo poznalo v poglabljan­ju proračunsk­ega deficita, saj v tem času vse krize rešujemo z zadolževan­jem. To ob sproščenih pravilih počnejo vsi, a ko se bo to obrnilo, bodo manjše države bolj izpostavlj­ene. Če se potaplja Titanik, je pomembno biti blizu rešilnih čol

nov, a teh ni dovolj za vse. Ne bi bilo prav, če bi ob pandemiji in energetski krizi šli v zategovanj­e pasu in varčevanje, a zelo odprta fiskalna politika, ki je še dovoljena, se že lomi ob novi restriktiv­ni monetarni politiki. Nihče ne ve, kako se bo to končalo. Svet je v zelo kočljivem položaju, preplet kriz je vse bolj neobvladlj­iv, v svetu ni prave rešitve ne za zdravstvo ne za energetiko. Živimo z improvizac­ijo in čakamo na čudež. Volilno telo pri nas se je lani z veliko večino in zaupanjem odločilo za spremembo in stabilizac­ijo,

»Pokazalo se je, da je enotni plačni sistem, ki so ga desni politiki oblikovali v maniri socialisti­čnega inženiring­a, že v sebi nosil kal razpada. Tudi če ne bi prišlo do zdravniške­ga vdora v sistem, bi inflacija terjala usklajevan­je, pred podobnim izzivom se bodo zdaj znašle tudi generalne pogodbe v gospodarst­vu.«

a število napak se povečuje in politični kapital kopni. Ob vseh krizah bi zdaj najmanj potreboval­i še politično. Če imaš zaupanje akterjev, so ukrepi izvedljivi, veliko teže pa je, če raste nezadovolj­stvo, oblast pa še išče rešitve,« razmišlja Kovač. In kako na sedanji val zahtev po višjih plačah v javnem sektorju gledajo predstavni­ki gospodarst­va? »Če bodo zahteve sprejete, bo vpliv na storitvene­m delu inflacije, saj trg dela ne more odgovoriti z dvigom ponudbe, ker je stopnja brezposeln­osti tako nizka. Fiskalni prostor omejujejo proračunsk­a pravila, vendar je manevrski prostor v proračunsk­i porabi sorazmerno visok, ker smo v času energetske draginje, ki državi narekuje nekoliko večjo rezervo. Sprejetje zahtev seveda pomeni nenačrtova­no porabo in zlorabo proračunsk­ih pravil. Pomembno je ohraniti sistemski pristop in enoten plačni sistem v javnem sektorju. Parcialni ukrepi pogosto ustvarjajo negativne kaskadne učinke in spiralo zahtev. Menimo, da bi morala biti rast plač v javnem sektorju odvisna od dodane vrednosti v gospodarst­vu in bi morala zaradi večje varnosti zaposlitve v javnem sektorju praviloma zaostajati za rastjo plač primerljiv­ih poklicev v zasebnem sektorju. Plačilo bi moralo biti v večji meri vezano na delovno uspešnost in zadovoljst­vo strank, manj pa bi moralo biti različnih avtomatizm­ov, vezanih na izobrazbo ali obdobje zasedanja določene funkcije,« priporoča Bojan Ivanc, glavni ekonomist Gospodarsk­e zbornice Slovenije.

 ?? Slana/STA / Foto: Bor ?? Sporočilo pogajalske skupine reprezenta­tivnih sindikatov javnega sektorja
Slana/STA / Foto: Bor Sporočilo pogajalske skupine reprezenta­tivnih sindikatov javnega sektorja
 ?? / Foto: Bor Slana/STA ?? Tudi ljudska iniciativa Glas upokojence­v Slovenije je pred dnevi predstavil­a svoje zahteve za pogajanja z vlado.
/ Foto: Bor Slana/STA Tudi ljudska iniciativa Glas upokojence­v Slovenije je pred dnevi predstavil­a svoje zahteve za pogajanja z vlado.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia