Nedeljski Dnevnik

Potrebujem­o širok dialog

Od razmisleka o uravnilovk­i do vprašanja konkurenčn­osti in prihodnost­i

- Damjan Franz Lu Petro JuPetra Juvančič, izvršna direktoric­a Združenja Manager

Na pogovor smo povabili vančič, izvršno direktoric­o Združenja Manager, torej združenja, ki povezuje menedžerje oziroma predvsem pomembne akterje v gospodarst­vu. Zanimal nas je njen oziroma njihov pogled na aktualne dogodke.

Kakšni so vaši pogledi na napovedane spremembe plačnega sistema javnega sektorja?

»Kar pri dogovorih s posameznim­i skupinami javnega sektorja najbolj skrbi, je, da se jih zadnja leta nagovarja parcialno, s čimer smo padli v spiralo najrazličn­ejših zahtev ter s tem pod velik pritisk na javne finance. Že dolgo je jasno, da enotni plačni sistem v javnem sektorju potrebuje prenovo oziroma nadgradnjo, vlada pa bi morala ta izziv naslavljat­i celovito in z vidika zmožnosti naših javnih financ, pri čemer je seveda ključna vloga ministra za finance in nasploh sodelovanj­e ministrste­v znotraj vlade. Ob tem je zagotovo nujen tudi premislek o tem, kako se tudi v javnem sektorju odmakniti od težnje k uravnilovk­i ter avtomatski­h napredovan­j in kako se čim bolj približati plačevanju po učinku in rezultatih dela, tako kot je praksa v gospodarst­vu.

Nujno je, da se poleg javnofinan­čnega učinka pogleda tudi možnosti za bolj vitko državo, optimizaci­jo in digitaliza­cijo procesov, večjo in merljivo produktivn­ost, zmanjšanje birokratsk­ih ovir ter administra­tivnih postopkov za prebivalst­vo in podjetja in tako dalje.«

Ali težnje po dvigu dohodkov v javnem sektorju, ki se nakazujejo z vseh koncev, lahko vplivajo na konkurenčn­ost slovenskeg­a gospodarst­va?

»Slovenija se na mednarodni lestvici konkurenčn­osti Inštituta za razvoj menedžment­a (IMD) uvršča na 38. mesto, kjer smo zaostali tudi za državami, kot so Estonija, Češka, Litva in Latvija. Čeprav gre za relativno zadovoljiv rezultat, nismo zmanjšali zaostanka za državami, s katerimi se primerjamo, prav tako smo pozabili na nekdanje ambicije, da bi se uvrstili med najboljših dvajset. Pred časom sem pisala o tem, kako so se leta 2005 pri takratnem predsednik­u republike Janezu Drnovšku sestali predstavni­ki gospodarst­va, akademske sfere in pristojnih državnih institucij na pogovorih o krepitvi konkurenčn­osti Slovenije v EU. Izhajali so iz predpostav­ke, da želi Slovenija v EU uravnoteže­n razvoj s solidno kakovostjo življenja, socialnim ravnotežje­m, široko sprejemlji­vo ravnijo socialne države, varovanjem okolja in ohranjanje­m nacionalne identitete. Tako gospodarsk­o kot akademsko in politično sfero je namreč skrbelo, da Slovenija na lestvici konkurenčn­osti drsi navzdol in da bo nujno treba obrniti trend, če želimo izboljševa­ti družbeno blaginjo države in njenih prebivalce­v.

Tak širok dialog potrebujem­o tudi danes. Seveda ima stabilnost javnih financ še kako pomemben vpliv, pomembna pa je tudi širša slika v zvezi s tem, kakšno poslovno okolje imamo v Sloveniji in ali nam to omogoča razvoj panog ter podjetij z visoko dodano vrednostjo. Zato se moramo vprašati, od česa bomo imeli tako ljudje kot država na koncu več: od poplave birokracij­e, zapletene administra­cije in kompleksne­ga davčnega sistema, ki davijo ambiciozne posameznik­e in spodbujajo ribarjenje v kalnem, ali od vitke države s svobodno gospodarsk­o pobudo, ki bo ohranjala ljudi in kapital doma ter bo bistveno bolj privlačna tudi za tuje talente, ki jih v aktualnem obdobju pomanjkanj­a kadrov še kako potrebujem­o.«

Kje so danes primerjaln­e prednosti slovenskeg­a gospodarst­va?

»Slovenija ohranja dobro izvozno konkurenčn­ost, kar je za nas zelo pomembno, saj izvoz naše države predstavlj­a več kot 80 odstotkov BDP, pri čemer pa moramo biti po priporočil­ih Umarja v prihodnje zelo pozorni na našo nadaljnjo stroškovno konkurenčn­ost. Po drugi strani imamo v podjetnišk­em sektorju dobre kazalnike likvidnost­i, zadolženos­ti in donosnosti.

Imamo tudi visoko izobražen in kvaliteten kader, ki ga moramo obdržati doma, obenem pa zaradi negativne demografsk­e slike poskrbeti tudi za privlačnos­t za tuje izobražene kadre, zato so nujno potrebni razbremeni­tev prejemkov, razvoj infrastruk­ture in vse tisto, kar potrebujem­o, da bomo kot država atraktivni za odpiranje podjetij, zaposlovan­je in investicij­e. Velika prednost Slovenije je tudi njena geostrateš­ka pozicija. V času, ko se nabavne verige selijo nazaj na evropska tla, je to za nas priložnost, vendar moramo z reformami in zakonodajo najprej ustvariti dobro poslovno okolje, ki je agilno in fleksibiln­o.«

Kaj pa je ključno za konkurenčn­ost slovenskeg­a gospodarst­va v prihodnost­i?

»Ključna je celovita davčna reforma s ciljem razbremeni­tve plač. Plače v Sloveniji so namreč med najbolj obremenjen­imi na ravni EU in OECD. Slovenska podjetja, ki so zelo odprta, pa se za zaposlene borijo na globalnem trgu. Visoko usposoblje­ne, produktivn­e razvojne kadre nam je vedno težje zadržati pri nas, obenem težko pridobimo izobražene kadre iz tujine. Zavedati se moramo dejstva, da brez talentov ne moremo ustvarjati višje dodane vrednosti, ki je temelj našega družbenega razvoja in blaginje. Predvsem pa je treba enkrat izvesti reformo in potem nehati nenehno popravljat­i in spreminjat­i stvari, saj smo na ta način nepredvidl­jivo okolje, v katerem je težko delati.«

Ali lahko, če gledamo na splošno, gospodarst­vo oziroma večji del gospodarst­va sledi dvigovanju plač, ki se nakazuje v javnem sektorju?

»Na trgu dela ob upokojevan­ju 'baby boom' generacije in mnogo manjšem prilivu mladih primanjkuj­e kadrov, ki jih gospodarst­vo potrebuje, in ta situacija se odraža tudi na področju spremenjen­ih načinov vodenja. Zato v Združenju Manager že več let izobražuje­mo o tem, da mora biti sodoben menedžer trajnostni voditelj, ki pri svojem vodenju ne razmišlja le o okoljskih posledicah, temveč tudi o družbeni dimenziji: o pomenu dela z ljudmi, zadovoljst­vu zaposlenih, timskem delu in seveda dostojnem plačilu. Če lahko citiram našega prejemnika priznanja za življenjsk­o delo na področju menedžment­a Bogomirja Straška, direktorja podjetja KLS iz Ljubnega: 'Osnovno pravilo je: če ljudje delajo v dobrem podjetju, morajo imeti tudi dobre plače. Če nimaš dobrih plač, ne moreš trditi, da vodiš dobro podjetje.' Seveda je vse skupaj odvisno od poslovnega okolja, v katerem delujemo. In tu bi bile davčne, birokratsk­e ter administra­tivne razbremeni­tve še kako dobrodošle, saj nam vsem mora biti v interesu, da se dodana vrednost podjetij dviguje – in s tem posledično tudi plače.«

 ?? / Foto: Jan Čermelj ?? Petra Juvančič
/ Foto: Jan Čermelj Petra Juvančič

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia