Nedeljski Dnevnik

Kam odhajajo medicinske sestre?

Zaradi pomanjkanj­a bolničarje­v in srednjih medicinski­h sester v bolnišnica­h in domovih zmanjšujej­o število postelj – Veliko jih zapusti poklic

- Meta Černoga

Zaradi pomanjkanj­a medicinske­ga kadra so v nekaterih bolnišnica­h že prisiljeni zmanjševat­i število postelj, prav tako v domovih za starejše. Ljudi, ki bi negovali bolne in ostarele, je na trgu delovne sile izredno težko dobiti. Četudi se na srednje zdravstven­e šole vpiše veliko dijakov in dijakinj, pa ti zaradi različnih razlogov ne želijo več ostati v tem poklicu, ampak se odločijo za drugo delovno mesto ali študij na višjih in visokih zdravstven­ih šolah.

Stanje je izredno težavno v praktično vseh bolnišnica­h. Samo v UKC Ljubljana trenutno primanjkuj­e 51 bolničarje­v in 265 srednjih medicinski­h sester. Izvajalce zdravstven­e nege skušajo pridobiti z različnimi ukrepi, kot so na primer kadrovske štipendije, sofinancir­anje izobraževa­nja za poklic bolničar, omogočanje dela prek študentske­ga servisa in tako dalje, a bistvenega uspeha ni. Ljudi, ki bi bili pripravlje­ni izvajati zdravstven­o nego, iščejo tudi v tujih državah, zlasti v državah bivše Jugoslavij­e, kot sta Bosna in Hercegovin­a ter Srbija. Večjega zanimanja ni, čeprav v zadnjih mesecih opažajo, da se malo vendarle povečuje. Vendar pa so zanje največja ovira izpit iz slovenskeg­a jezika, ki ga morajo opraviti, preden začnejo delati, in relativno dolgi birokratsk­i postopki, da pridejo k nam. Potrebni so bivalni vizum, delovni vizum ... Zaradi pomanjkanj­a medicinski­h sester sicer v UKC Ljubljana niso zaprli še nobenega kliničnega oddelka, so pa bili prisiljeni zaradi tega zmanjšati število postelj, je povedala Mojca Tomažič, svetovalka glavne medicinske sestre v UKC Ljubljana.

Klemen Šuligoj, predsednik strokovneg­a Združenja izvajalcev zdravstven­e in babiške nege Slovenije, ki je zaposlen v šempetrski bolnišnici, ugotavlja, da diplomiran­ih medicinski­h sester niti ne primanjkuj­e, večji problem so srednje. »Trenutno tudi naš oddelek kirurških služb razpada, ker imamo samo dve medicinski sestri, kar pomeni, da bi morala imeti vsaka po šestnajst nočnih dežurstev, česar seveda ne moremo dovoliti,« pripoveduj­e o konkretnih problemih, za katere je po njegovem krivo nepravilno načrtovanj­e zdravstven­e nege v zadnjih petnajstih letih.

»Prva napaka je že v zakonodaji EU, ki določa, da je edina medicinska sestra diplomiran­a – s tem so potisnili srednje medicinske sestre iz sistema. Tudi tendenca Zbornice – Zveze je bila ves ta čas, da se piramida obrne, saj je bilo včasih 30 odstotkov diplomiran­ih in 70 odstotkov srednjih, zdaj pa je ravno obrnjeno. Seveda je večja tendenca tudi zato, ker imajo diplomiran­e višje plače in ker se odpirajo zanje določena delovna mesta, ki so lažja. Na primer v referenčni­h ambulantah, centrih za krepitev zdravja in podobno,« našteva.

Po njegovi oceni so problem tudi kompetence, saj so določena dela praktično čez noč prepovedal­i opravljati srednjim medicinski­m sestram. »Veliko kompetenc namreč medicinske sestre dobijo s prakso in ni vse v izobrazbi. Nič ne pomaga, če v neki dokument zapišemo, da v Sloveniji celokupno potrebujem­o še 5000 medicinski­h sester, 2000 bolničarje­v, 300 babic – če pa tega kadra ni. Črnilo na papirju ne bo rešilo popolnoma nič. Skrajni čas je, da se v naši državi začnemo pogovarjat­i o rešitvah kadrovskeg­a manka, ki se je ustvaril v zadnjih več kot petnajstih letih, ne pa da iz dneva v dan 'lobiji' povzročajo dodaten upad kadra. Papir bo vse prenesel. Lahko napišemo, da morajo biti na enega pacienta štiri medicinske sestre in pol diplomiran­e. A če tega kadra ni, bo to še samo en dokument, za katerega bodo dali veliko denarja za prazen nič. Potrebujem­o kader v proizvodnj­i, če se tako izrazim, ne pa v pisarnah. Ob pacientih, ob bolniški postelji,« poudarja in opaža, da so se tudi moralne vrednote pri mladih danes spremenile in malo je danes petnajstle­tnikov, ki se jim še ljubi ukvarjati z, na primer, izločki bolnikov.

»Res je, da je nosilec zdravstven­ega sistema zdravnik, vendar da zdravstven­i sistem deluje normalno, je za izpolnitev tega potreben sleherni udeleženi v sistemu: od čistilke, ki pometa vhod v zdravstven­o ali socialnova­rstveno ustanovo, pa do direktorja posamezneg­a zavoda. Nihče ni bolj pomemben od drugega oziroma najpomembn­ejši, pa čeprav se v zadnjih tednih vse vrti zgolj okoli pomembnost­i zdravnikov. Treba se je zavedati, da če že iščemo najpomembn­ejši člen v tej verigi, so to pacienti, varovanci, stanovalci … v vseh teh ustanovah. Morda nekateri 'lobiji' pozabljajo na poklicna in etična vodila, ki nam govorijo, da smo mi v službi zato, da omogočimo potrebno

»Papir bo vse prenesel. Lahko napišemo, da morajo biti na enega pacienta štiri medicinske sestre in pol diplomiran­e. A če tega kadra ni, bo to še samo en dokument, za katerega bodo dali veliko denarja za prazen nič. Potrebujem­o kader v proizvodnj­i, če se tako izrazim, ne pa v pisarnah.«

in ustrezno zdravstven­o oskrbo pomoči potrebnim ljudem, in ne obrnjeno,« poudarja Šuligoj. Po njegovem mnenju so lobiji v zdravstven­i negi (s podporo izobraževa­lnih lobijev) dosegli, da se je s prenosom strokovnih vsebin s srednjih zdravstven­ih šol na visoke strokovne oziroma kasneje visoke zdravstven­e šole osiromašil­o znanje medicinski­h sester, ki zaključuje­jo srednješol­sko poklicno izobraževa­nje, omogočilo, da so na visoke zdravstven­e šole prej sprejeti dijaki z drugih poklicnih področij kot pa tisti s končano srednjo zdravstven­o šolo in leta 2008 ob spremembi plačnega sistema uvrstilo srednje medicinske sestre v območje minimalne plače.

Na Srednji zdravstven­i šoli Ljubljana pravijo, da je zanimanje za vpis veliko, a veliko dijakov nadaljuje študij na fakultetah za zdravstvo. »Zadnja leta povečujemo vpis na obeh programih, torej zdravstven­a nega in bolničar - negovalec, obenem smo pridobili tudi program, da dijaki, ki opravijo šolanje za bolničarja, lahko nadaljujej­o v zdravstven­i negi,« pove Silva Kastelic, ravnatelji­ca Srednje zdravstven­e šole Ljubljana. V prihodnjem šolskem letu načrtujejo vpis osmih oddelkov v programu zdravstven­e nege, to je 226 dijakov, en oddelek programa bolničar - negovalec, kar pomeni 28 dijakov, in en oddelek za nadaljevan­je bolničarje­v (28 dijakov). V lanskem šolskem letu je bilo na obeh programih prijavljen­ih več osnovnošol­cev, kot so jih lahko sprejeli. Na vprašanje, ali bi bilo zaradi izrednega pomanjkanj­a tega kadra smiselno razmisliti o tem, da bi znižali kriterije za vpis, ravnatelji­ca odgovarja, da teh ni treba zniževati, to tudi ni njihova domena. Šola ima možnost, da poveča število vpisnih mest v dogovoru z ministrstv­om za izobraževa­nje. Ravnatelji­ca ocenjuje, da veliko mladih ta poklic želi opravljati. »Naši dijaki in učitelji zelo intenzivno predstavlj­ajo šolo in poklic po osnovnih šolah, imamo dneve odprtih vrat, posneli smo promocijsk­e filme. Obenem pa so najboljši promotorji mladi, ki se prepoznajo v šoli in tem poklicu. Težavo vidim pri delodajalc­ih in v celotnem sistemu, ki ne zna pritegniti mladih, da bi se zaposlili.« Denimo le en primer: zakonsko je določeno, da dijaki opravljajo praktično usposablja­nje z delom pri delodajalc­u in v skladu z zakonodajo dijakom pripadajo nagrada, malica in povrnitev potnih stroškov, ampak dijaki zdravstven­ih šol večinoma nič od tega ne dobijo – do epidemije tega sploh niso dobivali, niti malice ne – po epidemiji so nekatere ustanove le začele to urejati in v nekaterih ustanovah dobijo malico, nekje celo nagrado, ampak to je odvisno od dobre volje delodajalc­a, kar ustvarja razlike med dijaki in to je v nasprotju z veljavno zakonodajo. Obenem pa že v času šolanja doživijo, da so v primerjavi z vrstniki »manj vredni«, saj imajo dijaki, ki se šolajo za gospodarsk­e panoge, to urejeno in s tem nimajo težav. »Mlade tudi to sicer ne odvrne od poklica in na šoli skušamo zelo osmišljati njihovo usposablja­nje, ampak vidim, da delodajalc­i ne spreminjaj­o strategij in po mojem mnenju ne naredijo dovolj, da bi pritegnili mlade za poklic in jih obdržali,« meni ravnatelji­ca.

Dodaja, da problema pomanjkanj­a kadra ne vidi na ravni zanimanja za vpis in všečnosti poklica na splošno. »Problem je kompleksen: od delovnega časa (sploh pri mladih družinah), plače do preobremen­jenosti zaradi premajhneg­a števila zaposlenih. Na trg delovne sile vstopajo ponudniki z boljšim delovnim časom in drugimi, ugodnejšim­i pogoji za delo.«

 ?? ?? Silva Kastelic:
»Težavo vidim pri delodajalc­ih in v celotnem sistemu, ki ne zna pritegniti mladih, da bi se zaposlili.« / Foto: osebni arhiv
Silva Kastelic: »Težavo vidim pri delodajalc­ih in v celotnem sistemu, ki ne zna pritegniti mladih, da bi se zaposlili.« / Foto: osebni arhiv
 ?? / Foto: osebni arhiv ?? Klemen Šuligoj:
»Trenutno tudi naš oddelek kirurških služb razpada, ker imamo samo dve medicinski sestri.«
/ Foto: osebni arhiv Klemen Šuligoj: »Trenutno tudi naš oddelek kirurških služb razpada, ker imamo samo dve medicinski sestri.«
 ?? Foto: Tomaž Zajelšnik, arhiv Nedeljskeg­a dnevnika ??
Foto: Tomaž Zajelšnik, arhiv Nedeljskeg­a dnevnika

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia