Nedeljski Dnevnik

Vatikan in izginotje male Emanuele

Vatikan je znova odprl preiskavo izginotja 15-letne Emanuele Orlandi – 40 let star primer meče temno senco na Sveti sedež

- Tamara Krivec

Bil je vroč junijski večer davnega leta 1983, ko se je petnajstle­tna Emanuela Orlandi kot že tolikokrat prej od doma odpravila proti glasbeni šoli v Rimu. Ker je bil njen oče visoki uslužbenec v Vatikanu, je družina živela znotraj njegovega obzidja. Po uri flavte se je sprehodila nazaj. A se domov ni več vrnila. Kaj se je zgodilo z najstnico, niso nikoli ugotovili, več kot dokazov je bilo le teorij. Po štirih desetletji­h so v Vatikanu primer, ki velja za enega najbolj skrivnostn­ih in nerešenih v Italiji, znova odprli. Oblasti naj bi se za to odločile zaradi tožb, ki jih je vložil najstničin starejši brat Pietro Orlandi. »Vse spise, dokumente, poročila, informacij­e in pričevanja, povezana s primerom, bomo znova preučili,« je potrdil vatikanski tožilec Alessandro Diddi.

Družina Orlandi je za to izvedela šele iz medijev. »Na papeža smo se obrnili že pred letom dni, saj smo se želeli sestati s tožilcem. Seveda smo ponovne preučitve primera veseli, upamo, da bomo dobili konkretne odgovore,« se je na novico v imenu družine odzvala odvetnica Laura Sgro. Morda jih je k ponovni preiskavi spodbudila tudi štiridelna dokumentar­na serija Vatikansko dekle (Vatican Girl),

ki so jo na Netflixu predvajali oktobra lani, morda izdaja knjige nadškofa Georga Gänsweina, dolgoletne­ga osebnega tajnika in tesnega zaupnika papeža Benedikta. V spominih z naslovom Nič drugega kot resnica,

ki so izšli ta mesec, se dotakne tudi tega misterija, govoric, ki jih je sprožil, in različnih teorij. V knjigi zanika obstoj vatikanski­h dokumentov o Orlandijev­i, a vseeno pristavi: »Prav mogoče je, da sta sočutje in skrb papeža Wojtyle, ki je v nagovoru le nekaj dni po njenem izginotju nagovoril ugrabitelj­e, privedla do umazanih manevrov kriminalce­v.«

Pobegnila od doma?

Čeprav je bilo pouka že konec, je Emanuela proti koncu junija tistega poletja trikrat na teden še vedno obiskovala glasbeno šolo. Običajno se je tja peljala z avtobusom, izstopila nekaj postaj prej in zadnji kos poti prepešačil­a. Ker je bila tistega dne pozna, bilo pa je tudi izredno vroče, je brata Pietra prosila, da jo pelje. Ni imel časa. »To sem že tisočkrat premlel v glavi. Sprašujem se, ali bi se to zgodilo, če bi jo takrat pospremil,« se je pred nekaj leti spraševal v intervjuju za Guardian. Nekaj ur kasneje je Emanuela poklicala domov in pojasnila, zakaj se še ni vrnila. Sestri je zaupala, da ji je predstavni­k podjetja

Avon, ki se ukvarja s prodajo kozmetike in dišav, ponudil službo. Sestanek naj bi bil pred uro flavte. Po njej se je Emanuela o tem pogovarjal­a s prijatelji­co, ki jo je nazadnje videla na avtobusni postaji s še enim dekletom. Nazadnje naj bi jo videli, ko je vstopala v temen BMW. Šele naslednji dan okoli treh popoldne so njeni starši poklicali direktorja glasbene šole in se pozanimali, ali ima katera od hčerinih sošolk kakšne informacij­e o njej. Policija jim je namreč svetovala, naj nikar ne delajo panike in naj malce počakajo, ker je dekle morda kje s prijatelji. Za pogrešano so jo uradno razglasili tisti dan, 23. junija 1983. V naslednjih nekaj dneh so obvestila o njenem izginotju objavili v treh časopisih. To je sprožilo plaz klicev in obvestil s potencialn­imi informacij­ami o izginotju. V soboto, ko Emanu

ele že štiri dni ni bilo domov, je družino poklical šestnajstl­etni Pierluigi, ki naj bi v družbi svojega dekleta tisto popoldne pogrešano srečal na trgu Navona sredi Rima. Omenil je njeno flavto, lase, očala, ki jih sicer ni prav rada nosila, pa tudi nekaj drugih podrobnost­i o dekletu. Pierluigi je povedal, da se je ostrigla in se jima predstavil­a kot Barbarella. Po njegovih navedbah jima je zaupala, da je pobegnila od doma in da sedaj prodaja izdelke znamke Avon. Dva dni kasneje se je oglasil še neki Mario, lastnik lokala, ki stoji na poti med Vatikanom in glasbeno šolo. Dekle, ki se mu je predstavil­a kot Barbara, mu je zaupala, da je pobegnila od doma, a da se bo vrnila na sestrino poroko. V roku tedna dni po izginotju je bil Rim polepljen s plakati s fotografij­o Emanuele.

Klobčič skrivnostn­osti se je kmalu začel še bolj zapletati. Papež Janez Pavel II. je v svojem nedeljskem nagovoru v začetku julija nagovoril odgovorne za najstničin­o izginotje, s čimer se je v javnosti prvič potrdila teorija o njeni ugrabitvi. Družina je začela prejemati ogromno anonimnih klicev, češ da jo je ugrabila teroristič­na skupina, ki jo bo izpustila v zameno za izpustitev turškega državljana Mehmeta Alija Ağce. Zaradi poskusa atentata na papeža so ga aretirali dve leti prej. Družini niso podali več informacij. Klical jih je tudi neki »Američan«, ki jim je predvajal posnetek glasu dekleta, v roku nekaj ur pa poklical še v Vatikan in zahteval izmenjavo »zapornikov«. Podobno je prek telefona kasneje zahteval še nekdo z naglasom z Bližnjega vzhoda, poročajo italijansk­i mediji, zahteval je neposredno linijo do vatikanske­ga državnega tajnika. Poklical je šestnajstk­rat, a očitno nista našla skupnega jezika. Najstnica se ni vrnila.

Mafija, spolne zlorabe, trgovina z belim blagom ...

Papež Frančišek je Emanueline­mu bratu Pietru pred leti dejal, da je njegova sestra v nebesih. »Ko je rekel, da je mrtva, mi je zaledenela kri,« je povedal v intervjuju in dodal, da jo bo iskal živo, dokler ne najdejo njenega trupla. Upal je, da bo Vatikan pomagal pri iskanju resnice, saj doslej ni sodeloval s preiskoval­ci ali družino. Sveti sedež je vztrajno zanikal vpletenost, obenem pa poudarjal, da ne skriva ničesar.

Teorij o tem, kaj se je zgodilo z njo, je ogromno. Eno od njih smo že omenili, da so dekle torej ugrabili pripadniki skrajnodes­ničarske turške ilegalne organizaci­je Sivi volkovi, katere član je bil papežev atentator. Ta je v intervjuju iz zapora pred leti potrdil, da je Emanuela živa, da ni v nevarnosti in da živi v nekem samostanu. Več kot dve desetletji zatem je cenjeni italijansk­i tožilec, ki pozna organizaci­jo in primer, podprl teorijo, da Emanuela, takrat že odrasla ženska, živi v muslimansk­i skupnosti v Parizu. Na osnovi česa je prišel do tega sklepa, ni znano. Na veliko se je govorilo tudi o tem, da je bila njena ugrabitev povezana s kriminalni­mi organizaci­jami. Te naj bi v preteklost­i »krvav denar« posodile Vatikanski banki, ki pa dolga dotlej ni poravnala. Leta 2012 so preiskali grob mafijca Enrica De Pedisa - Renatina, pokopanega v baziliki nedaleč od glasbene šole. Dokazov, ki bi ga povezali z Emanuelo, niso našli, so se pa odprla vprašanja, kako in zakaj je mafijec sploh lahko pokopan v eni pomembnejš­ih cerkev v Rimu. Po še eni od teorij, ki so jo med drugim predstavil­i v že omenjeni Netflixovi dokumentar­ni seriji, so Emanuelo odpeljali v London, kjer je več let živela v katoliški skupnosti, Vatikan pa je kril stroške njenega bivanja. Tam naj bi umrla, njeno truplo pa so pripeljali nazaj domov in jo pokopali v Vatikanu. Emanuelina družina je prejela anonimni namig, fotografij­o skulpture angela s pripisom, naj iščejo tam, kamor angel kaže s prstom. Leta 2019 so na majhnem tevtonskem pokopališč­u znotraj obzidja Vatikana izkopali dva grobova, a v nobenem niso našli njenih ostankov. Italijansk­i mediji so pisali tudi o tem, da naj bi bila Emanuela žrtev trgovine z belim blagom, ki da sta jo vodila vatikanska policija in kriminalno podzemlje Rima. Najbolj sočna teorija, ki je tudi dvignila največ prahu, pa je bila ta, da je Emanuelo ugrabil pripadnik vatikanske policije. Zlorabljal­i naj bi jo za spolne zabave, nato pa jo umorili. To je maja 2012 zatrjeval takrat 85 let star duhovnik Gabriele Amorth, sicer tudi izganjalec hudiča. V ugrabitev naj bi bilo vpleteno še eno od veleposlan­ištev, a ni nikoli razkril, katero. Zanimivo je, da spolno zlorabo omenjajo tudi v Netflixove­m dokumentar­nem filmu. Najstničin­a prijatelji­ca iz otroštva naj bi ustvarjalc­em serije namreč povedala, da jo je spolno zlorabljal nekdo, ki je bil blizu papežu Janezu Pavlu II. V Vatikanu so v zadnjih štirih desetletji­h večkrat zanikali tako kakršno koli vpletenost v izginotje najstnice kot obstoj dokumenta, ki naj bi to dokazoval. Za konec pa še to – preiskavo izginotja Emanuele bodo povezali s primerom 15-letne Mirelle Gregori, ki je v Rimu izginila le nekaj tednov prej. Policija in mediji že dolgo domnevajo, da sta zadevi povezani.

 ?? Wikipedia / Foto: ?? Papež Janez Pavel II. in atentator Mehmet Ali Ağca leta 1983, ko je papež turškemu teroristu odpustil, istega leta, ko je izginila 15-letna Emanuela. Po eni izmed teorij naj bi jo ugrabili atentatorj­evi sodelavci in jo poskušali zamenjati za Ağco.
Wikipedia / Foto: Papež Janez Pavel II. in atentator Mehmet Ali Ağca leta 1983, ko je papež turškemu teroristu odpustil, istega leta, ko je izginila 15-letna Emanuela. Po eni izmed teorij naj bi jo ugrabili atentatorj­evi sodelavci in jo poskušali zamenjati za Ağco.
 ?? / Foto: AP ?? Skoraj štirideset let po njenem izginotju še vedno ni znano, kaj se je zgodilo s 15-letno Emanuelo Orlandi.
/ Foto: AP Skoraj štirideset let po njenem izginotju še vedno ni znano, kaj se je zgodilo s 15-letno Emanuelo Orlandi.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia