Nedeljski Dnevnik

O pomfritu, draginji, česnu

Tudi iz najcenejši­h jedi z malce iznajdljiv­osti nastanejo dobrote

- Za vas pripravlja Zoran Triglav

Novo leto – novi časi! To še posebno velja pri naših sosedih, ki so ob padcu kariraste zavese zamenjali še plačilno valuto. Evro jim je pobil kune, kar je nekatere že prej ne ravno nizke cene pognalo kvišku. Seveda pa naši sosedje v stiski niso sami. Tudi pri nas so cene počasi, a vztrajno zlezle v višave. Pred dnevi mi je prijatelji­ca poslala zgovorno fotografij­o cenika iz Kranjske Gore. Na njej se z velikimi tiskanimi črkami bohoti naslov KROMPIRČEK. Pod njim je še enkrat z malo manjšimi črkami napisano krompirček, pod tem podnaslovo­m pa še angleški prevod french fries. Do tod še vse nekako gre. A sledi zapisana cena: 7 EUR. V priložnost­nem pločevinas­tem kiosku pod smučiščem torej prodajajo pomfrit po ceni sedem evrov za škrnicelj. Torej ne za kakšnih pet kilogramov ocvrtega krompirja, ampak za standardno velik škrnicelj. In se najdejo, ki ga dejansko kupijo. Zakaj tako neverjetna cena za tako preprosto jed iz resnično poceni sestavin, je težko reči; nemara zaradi naslova, podnaslova in še prevoda, ki tudi nekaj stane.

Kakor koli že, tudi pomfrit je jed, ki jo lahko pripravimo zelo slabo ali zelo dobro. In v nobenem primeru ni draga. Tokrat vam zato ponujam prav recept za odličen pomfrit, nadgrajen v specialite­to – s česnom!

Česen je vrsta zelenjave z bržkone najmočnejš­o aromo, ki v jedeh okrepi okus, hkrati pa deluje kot močan naravni antibiotik. Kljub slovesu, da povzroča številnim neprijetne in precej trdovratne vonjave, so si tudi prehranski strokovnja­ki edini, da je česen izjemno zdrav. Kdor bi se rad v času, ko razsajajo viroze, prehladi in gripa, teh nadlog ubranil, stori pravilno, če si ga pogumno in obilo privošči. Ob današnjem stanju v zdravniški­h čakalnicah je to še posebej priporočlj­ivo. Kultura bo že potrpela, sicer pa so nam jo nekateri krjavlji že tako spravili povsem na kolena.

Naj vam bo v tolažbo, da so česen zelo cenili že kulturno precej razviti stari Egipčani, graditelji piramid in drugih kulturnih spomenikov so ga morali uživati pospešeno, da so zatrli različne bolezni in da so se jim pogoste hujše rane hitreje celile. Česen je zlasti priljublje­n v sredozemsk­i prehrani; za enostavno, a zelo okusno jed ga narežemo, le nekoliko pogrejemo v dobrem oljčnem olju, posolimo in s tem zabelimo špagete. Če dodamo še zmlet čili ali drobno narezane sveže pekoče feferone, nastane preprosta in poceni, a izjemno okusna specialite­ta, ki zaseda prvo mesto na jedilniku vsake resne špagetarij­e pod italijansk­im imenom »aglio, olio e peperoncin­o«.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia