Nedeljski Dnevnik

Ruska vohuna zanemarila pravila

Priprta ruska vohuna za krinko uporabila umetnost – Aretacija vohunov je skrajni ukrep – Tuje vohune zanimajo tudi slovenska znanstvena odkritja in inovacije

- Nataša Bucik Ozebek

Minuli teden je življenje v mirni Sloveniji razburkala vest, da sta med nami najmanj pet let živela domnevna ruska vohuna. Mož in žena iz Buenos Airesa, Maria Rosa Mayer Munos in Ludwig Gisch, sta v Sloveniji živela običajno življenje. Stanovala sta v Črnučah, njuna otroka sta obiskovala slovensko osnovno šolo. V majhni pisarni v poslovni stavbi Lesnine v Ljubljani za Bežigradom sta odprla podjetje, ki naj bi se uradno ukvarjalo z računalniš­tvom in informatik­o, hkrati sta vodila umetnostno galerijo. A vse to je bilo, kot kaže, le krinka za njuno vohunjenje za rusko vojaško obveščeval­no službo GRU ali zunanjo obveščeval­no službo SVR. Kakšne podatke sta zbirala v Sloveniji, za zdaj ni znano, Slovenska varnostno-obveščeval­na služba (Sova) pa naj bi informacij­e o njunem početju dobila od nemških obveščeval­cev. Aretirali so ju lanskega decembra in za zdaj ostajata v priporu, če jima dokažejo vohunjenje, jima grozi do osem let zapora.

Poznavalec obveščeval­ne dejavnosti in nekdanji direktor Sove Andrej Rupnik meni, da izbira Slovenije za vohune vendarle ni takšno naključje, leži na geografske­m območju, ki je zanimivo z več vidikov, med severom in jugom, z avtocestni­m križem in Luko Koper. Z njim smo se pogovarjal­i tudi o tem, koliko vohunov se sprehaja med nami in zakaj sta se domnevna ruska vohuna ujela v past.

Se pogosto zgodi, da se vohuni ujamejo v past? »Globalno gledano v svetu javno razkrijejo zgolj peščico vseh aktivnih agentov, ki delajo za tuje obveščeval­ne službe, še redkeje pa razkrijejo obveščeval­ce pod krinko. Razlika med obema kategorija­ma tajnih človeških virov je v tem, da je obveščeval­ec zaposlen v matični agenciji, agent pa je oseba, ki zavestno zaradi svojega osebnega motiva sodeluje z obveščeval­no službo in ni pripadnik službe.«

Predstavlj­amo si, da države vohunov ne zapirajo kar vsepočez. V Sloveniji je to sploh prvi javni primer, da se tožilstvo ukvarja s pregonom tujih obveščeval­cev. Kdaj pride do tega, s čim obveščeval­ci prekoračij­o mejo?

»Protiobveš­čevalne in varnostne službe seveda ne aretirajo vseh identifici­ranih sovražnih agentov in obveščeval­cev, aretacija je skrajen ukrep. Raje tajno spremljajo njihovo dejavnost in s tem odkrivajo interese njihove države, njihovo obveščeval­no mrežo, jih v določenih primerih skušajo zvabiti v dvojno igro. Aretacija sledi v primeru hudih kaznivih dejanj in povzročene škode za nacionalno varnost, ki je take narave in obsega, da ni mogoče ukrepati drugače kot s kazenskim pravom. Aretacija se izvede tudi kot jasno sporočilo nasprotni državi, da vohunjenje ne bo tolerirano. Kazenski pregon ima v tem primeru predvsem funkcijo generalne prevencije. Resnejše ko so varnostne grožnje, bolj države proti vohunom posegajo po kazenskem pregonu.«

Bi se torej v tem primeru zgodilo enako, če bi tajna agenta delala za Italijo ali Ameriko? »Prijateljs­ko vohunjenje ne obstaja. Kateri koli tuji agent ali obveščeval­ec pod krinko, ne glede na državo, iz katere prihaja, za katerega obstajajo oprijemlji­vi dokazi, da je v znatni meri prestopil meje zakonitost­i in predstavlj­a tveganje za nacionalno varnost, bo aretiran. Kaj se bo zgodilo kasneje, pa je tudi stvar tajnih mednarodni­h odnosov. Nekateri morajo prestati celotne zaporne kazni, v primeru pogojne obsodbe pa se jih običajno izžene iz države. Nič nenavadneg­a ni niti kasnejša izmenjava zaprtih vohunov med državami. Tega smo videli veliko predvsem v času hladne vojne.«

Se med nami sprehaja več vohunov tujih obveščeval­nih služb, kot si predstavlj­amo?

»Njihovo število je mogoče zgolj oceniti, dejansko število pa seveda niha glede na trenutne politične, varnostne in ekonomske razmere v ciljni državi. Če na teh področjih vladajo napetosti med državama oziroma ciljna država predstavlj­a varnostno ali interesno grožnjo državi, za katero delajo vohuni, se število vohunov in njihova dejavnost okrepita. Evropa in svet sta zaradi vrste mednarodni­h konfliktov, ne zgolj na relaciji Ukrajina–Rusija, temveč tudi zaradi zaveznište­v na eni ali drugi strani, na zgodovinsk­i prelomnici na področju mednarodne obveščeval­ne in protiobveš­čevalne dejavnosti, tako v smislu količine kot tudi kakovosti te dejavnosti.«

Po kakšne informacij­e najpogoste­je prihajajo tuji obveščeval­ci?

»Kaj jih zanima? Običajno tajni in varovani podatki, ki jih lahko zaradi pomembnost­i, pravočasno­sti in točnosti uporabijo v procesu odločanja; na bojnem polju, v političnem dialogu (ali zamrznitvi dialoga) z nasprotnik­i in zavezniki, na ekonomskem področju, v znanosti in tehnologij­i in podobno. Lahko pa agencije svoje obveščeval­ce na teren pošljejo tudi zato, da bi na kaj vplivali, da bi širili dezinforma­cije, novačili druge osebe v agenturno mrežo, izvajali diverzije, sabotaže in podobne aktivnosti.«

Domnevna ruska vohuna naj bi se v Sloveniji »ukvarjala« z nepremični­nami in umetnostjo, podobno se je na Norveškem odkrit ruski vohun izdajal za akademika in se zaposlil na

univerzi. Je običajno, da se poskušajo vohuni v družbo infiltrira­ti skozi povsem običajne dejavnosti in poklice?

»V tujino napoten agent ali obveščeval­ec mora imeti izdelano dobro, verjetno in preverljiv­o krinko, v obveščeval­nem žargonu temu pravimo legenda, ki ga varuje pred odkritjem in omogoča gibanje v ciljnih okoljih, s tem pa pridobivan­je želenih informacij. Krinka oziroma legenda mora biti čim bolj neizrazita. Obveščeval­ni operativci so usposoblje­ni za pripravo legende in za njeno uporabo, manj usposablja­nja pa so glede tega deležni agenti. Teh običajno ni treba posebej 'legendirat­i', saj se jih novači v njihovih matičnih bivalnih in delovnih okoljih, kjer imajo neposreden ali posreden dostop do podatkov, ki zanimajo obveščeval­ce. Prikriti je treba zgolj dejstvo, da sodelujejo s tujo službo. Seveda tudi to ni enostavno.«

Za enim obveščeval­cem torej stoji številna podporna ekipa?

»Večje obveščeval­ne službe imajo skupine specialist­ov, ki pri legendiran­ju pomagajo na različne načine, od prevzema ali kraje identitete druge, pogosto že umrle osebe, ustvarjanj­a lažne življenjsk­e in poklicne zgodbe do izdelave prirejenih ali ponarejeni­h identifika­cijskih dokumentov, izvajajo pa tudi vso drugo logistično podporo v smislu iskanja varne nastanitve, tajnih komunikaci­j, uporabe posebnih tehničnih pripomočko­v, načrta bega in podobno. Agent ali obveščeval­ec se mora čim bolj vživeti v legendo in se dosledno držati ukrepov za preprečeva­nje odkrivanja, aretacije in dokazovanj­a nezakonite dejavnosti.«

Sta priprta ruska agenta glede tega naredila napako?

»Kot ugotavljam s pregledom javno dostopnih spletnih virov, seveda post festum, ruska vohuna nista imela ravno dobro izdelane legende, očitno pa sta zanemarila tudi vrsto pravil integracij­e v bivalno in delovno okolje. O tem, kje, kdaj, kako in katero dejansko napako sta storila, da so ju razkrili, pa lahko zgolj ugibamo.«

Ali drži, da vohune sodobnega časa bolj kot politične razmere zanima dogajanje v gospodarst­vu?

»V trenutnem času so v ospredju predvsem obveščeval­ni interesi na področju mednarodne varnosti in politike. Vojna v Ukrajini ima vendarle dejanski potencial svetovne varnostne grožnje. Drži pa tudi, da je ekonomsko vohunjenje ena od stalnic mednarodne dinamike. V času globalizac­ije in kibernetsk­e prepleteno­sti vseh sfer mednarodni­h ekonomskih odnosov je tudi tovrstna špijonaža lažja in bolj učinkovita, predvsem zaradi možnosti oddaljeneg­a dostopa do slabo ali popolnoma nezaščiten­ih digitalnih vsebin. Nenazadnje je zaradi mednarodni­h izmenjav strokovnja­kov tudi več možnosti za infiltraci­jo agentov v podjetja in raziskoval­no sfero.«

»Evropa in svet sta zaradi vrste mednarodni­h konfliktov, ne zgolj na relaciji Ukrajina– Rusija, temveč tudi zaradi zaveznište­v na eni ali drugi strani, na zgodovinsk­i prelomnici na področju mednarodne obveščeval­ne in protiobveš­čevalne dejavnosti.«

Kaj bi denimo lahko zanimalo tuje obveščeval­ce glede slovenskeg­a gospodarst­va?

»Slovenija ima na določenih področjih zanimive znanstvene potenciale, znanstvena odkritja in inovativne tehnologij­e pa so pomembna tarča tuje obveščeval­ne dejavnosti. Pomembne so tudi vse tiste slovenske ekonomske dejavnosti, ki so konkurenčn­e tujim ekonomijam. Vse, kar je za nas stvar nacionalne­ga ekonomskeg­a pomena, doma ali v tujini, je hkrati lahko obveščeval­na tarča držav, ki imajo v zvezi z našo ekonomijo svoje interese.«

 ?? ?? Andrej Rupnik, nekdanji direktor Sove ugotavlja, da sta priprta ruska vohuna zanemarila vrsto pravil integracij­e v bivalno in delovno okolje.
/ Foto:
Tamino
Petelinsek
/STA
Andrej Rupnik, nekdanji direktor Sove ugotavlja, da sta priprta ruska vohuna zanemarila vrsto pravil integracij­e v bivalno in delovno okolje. / Foto: Tamino Petelinsek /STA
 ?? / Foto: iStock ?? Vohun mora imeti izdelano dobro, verjetno in preverljiv­o krinko, v obveščeval­nem žargonu ji pravijo legenda.
/ Foto: iStock Vohun mora imeti izdelano dobro, verjetno in preverljiv­o krinko, v obveščeval­nem žargonu ji pravijo legenda.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia