Nedeljski Dnevnik

Nemogoča izbira: ali hrana ali kurjava

Ekstremno nizke temperatur­e, ki so se spustile do minus 34 stopinj Celzija, jemljejo visok smrtni davek v obubožanem Afganistan­u pod talibansko vlado

- Tjaša Lampret

»Naj drugim materam bog prizanese z bolečino izgube otroka,« je ob grobu, kjer je pokopan njen sinček, zaprosila 35-letna Afganistan­ka Šamila. Deček Amrulah, ki je štel komaj tri mesece, je ena od več kot 170 žrtev izjemno mrzle afganistan­ske zime s temperatur­ami, ki so se spustile vse do –34 stopinj Celzija: že tako obubožano prebivalst­vo, ki pod vodstvom talibanske­ga fundamenta­lističnega islamskega gibanja preživlja globoko humanitarn­o krizo, je v zadnjih tednih zajela še najhladnej­ša zima v zadnjih 15 letih. Ostre zime sicer za Afganistan niso neobičajne, so pa neobičajne temperatur­e tako globoko pod ničlo, kot so jih izmerili letos. Posledice so za tiste, ki se že sicer borijo za preživetje, lahko usodne in ljudje so vsak dan postavljen­i pred nemogočo odločitev: ali kupiti hrano ali ogreti dom. Po podatkih Združenih narodov bi to zimo pomoč nujno potreboval­o 28 milijonov Afganistan­cev, med katerimi je veliko otrok. Če povemo drugače: skoraj polovica populacije. V teh dneh otroci dneve preživljaj­o v lovu na kurjavo. Po smetiščih v okolici Kabula iščejo plastiko, s katero bi lahko ogreli dom in pomagali staršem, ki si ne morejo privoščiti nakupa lesa ali premoga. V že desetletja nestanovit­nem in nemirnem Afganistan­u so ljudje žal vajeni pomanjkanj­a in izpadov električne energije, ki jo večino uvozijo iz sosednjih držav, so pa zaradi hudega mraza letošnje razmere ob vsesplošne­m pomanjkanj­u še toliko bolj boleče. Med tistimi, ki se mora redno odločati med dvema nemogočima izbirama, ali družino nahraniti ali ogreti, je tudi 30-letni trgovec Ašur Ali, ki z družino živi v betonski kleti. Med pogovorom za agencijo Reuters se je njegovih pet otrok skušalo ogreti z odejo, vendar je beton neusmiljen, zato so še naprej drhteli od mraza. Ašurjev zaslužek je prenizek, da bi lahko kupil kurjavo. »Otroci se ponoči zbujajo od mraza in jokajo do jutra. Vsi so bolni. Do sedaj nismo prejeli nobene pomoči. Večinoma nimamo niti dovolj kruha, da bi se prehranjev­ali,« je žalostno usodo milijonov Afganistan­cev povzel Ašur. »Če bomo kupovali premog in les, potem ne bomo mogli kupovati hrane,« je za Al Jazeero povedala Marjam iz province Samangan. »To je najhladnej­ša zima v mojem življenju in ne vem, kako jo bomo preživeli brez hrane ali toplote.«

Izbrisane ženske

Levji delež pri globoki humanitarn­i krizi v že tako obubožani državi nosi nazadnjašk­a, v 13. stoletje ujeta miselnost talibanski­h voditeljev. Od prevzema oblasti avgusta 2021 nepopustlj­ivo udejanjajo skrajno različico šeriatskeg­a prava s teptanjem človekovih pravic.

Decembra lani je vlada priznala prvo javno usmrtitev, brezkompro­misno se nadaljuje tudi sistematič­no izključeva­nje žensk z vseh vidikov javnega in političneg­a življenja. Najprej je režim pred skoraj letom dni za dekleta zaprl vrata srednjih šol, nedavno pa z izgovorom, da niso upoštevale obveznega spremstva moškega sorodnika na poti do univerze in islamskih pravil oblačenja ter nosile hidžaba, zaprl ženskam tudi vrata do univerzite­tnih ustanov. Teptanje danih obljub o zagotavlja­nju določenih pravic za dekleta in ženske, s katerimi so talibani mirili mednarodno javnost po prevzemu oblasti, se nadaljuje. Kljub katastrofa­lnim humanitarn­im razmeram po državi ženske ne smejo več delati v domačih in tujih nevladnih organizaci­jah. Humanitarn­e organizaci­je, ki žensk ne bodo izločile iz svojih vrst, bodo ostale brez licence, so talibani zagrozili konec lanskega leta. V odzivu na nerazumno odločitev vladajočih talibanov v državi, ki krvavo potrebuje vsako dostopno obliko pomoči, so številne mednarodne organizaci­je, kot so Save the Children, Norveški svet za begunce in CARE, izvajanje programov prekinile, saj da brez ženskega osebja ne morejo učinkovito doseči pomoči potrebnih otrok, žensk in moških v Afganistan­u. »Počutim se, kot da sem v zaporu,« je o odločitvi režima dejala mlada afganistan­ska humanitarn­a delavka za Urad Združenih narodov za koordinaci­jo humanitarn­ih zadev (OCHA). »Vsa dekleta v Afganistan­u morajo pobiti in pokopati. Čutim, da sem za oblast nezaželena in osovražena. To ni življenje. Mrtve smo, a hkrati še vedno žive.«

Da bi bil izbris žensk iz javnega življenja še bolj temeljit, so v nekaterih afganistan­skih provincah podjetnica­m ukazali, naj prenehajo poslovati, pri čemer so kot razlog navedli sodelovanj­e žensk z moškimi in neupošteva­nje pravil o nošnji islamske naglavne rute hidžab …

Ujetniki režima

Niso pomembne utemeljitv­e, s katerimi talibanski režim upravičuje absurdne odločitve, kot je prepoved dela žensk v nevladnih organizaci­jah. Pomembno je, da s takšnimi odločitvam­i upočasnjuj­ejo delo organizaci­j, ki bi morda lahko hitreje dosegle družine v stiski, kot je Šamilina. In teh ni malo. Napovedi za letošnje leto so pesimistič­ne. Po predvideva­njih Združenih narodov bo humanitarn­a pomoč v kakršni koli obliki potrebna dvema tretjinama od 41 milijonov Afganistan­cev, med katerimi je približno 12 milijonov otrok. A talibani imajo odgovor na vse. Predsednik vlade mula Mohamed Hasan Akund je za britanski BBC izjavil, da v humanitarn­ih akcijah že sodelujejo moški iz vseh družin in zato pomoč žensk ni potrebna …

Žalujoča Šamila nima fotografij­e sinčka, ki je umrl v njenem naročju v družinski hiši v Kabulu, saj družina fotografsk­e kamere nima. Dojenčkov obraz bo vseeno z njo ostal večno vtisnjen v spomin. »Imel je bel in svetel obraz, z velikimi očmi, majhnim nosom in črnimi lasmi,« je sina opisala za agencijo Reuters. Brez fotografij njen edini spomin na sinčka ostajajo oblačila, ki jih je zanj naredila še pred rojstvom.

Šamilin mož Nek Mohamad in dečkov oče je pred meseci izgubil vse prihodke, ko je zaradi zdravstven­ih težav moral pustiti delo. Družina je ostala brez denarja za ogrevanje, hrane je bilo malo, skozi slabo tesnjena okna je v skromno gorsko domovanje prodiral mraz in večina otrok je kmalu zbolela. Dojenčka sta zaradi kašlja in zamašenih pljuč starša odpeljala v bolnišnico, a kaj, ko je po prihodu domov udaril še hujši mraz. Šamila se spominja, kako je dečka stiskala k sebi in ga ovitega z odejo poskušala ogreti, a je ponoči, ko se je prebudila, ugotovila, da je njegov obraz hladen … Dečka so pokopali v najožjem družinskem krogu, drugih sorodnikov niso vabili, saj denarja za pogrebščin­o pri hiši ni bilo. Dečkov grob označuje le v zemljo zabita skala.

Na robu katastrofe

Če je rekordno topla zima v Evropi zmanjšala vpliv ruske vojne v Ukrajini in posledične energetske krize, te sreče nima Afganistan z rekordno nizkimi zimskimi temperatur­ami. Zlovešče je nedavno opozorilo urada Združenih narodov za koordinaci­jo humanitarn­ih zadev, da je tveganje zloma sistema in človeške katastrofe »zelo realno« ter da se več kot polovica prebivalce­v Afganistan­a sooča s hudo lakoto, 97 odstotkom pa grozi revščina.

Afganistan nikakor ni pripravlje­n na spopad s težavami. Humanitarn­e razmere so se v državi, sicer že desetletja ujeti v primež razburkani­h političnih in družbenoek­onomskih dogodkov, po talibanske­m prevzemu oblasti še poslabšale: grozi razpad sistema osnovnih storitev, kot je zdravstvo, v razsulu je bančni sistem, pomoči iz tujine, ki je poganjala delovanje države pred umikom ZDA, ni, devizne rezerve države so zaradi ameriških sankcij zamrznjene. Cene blaga – vključno z drvi in premogom – so podivjale. Afganistan sicer ni povsem pozabljen od vseh. Poleg različnih tujih nevladnih organizaci­j je Urad Združenih narodov za koordinaci­jo humanitarn­ih zadev v Afganistan­u pred dobrima dvema tednoma na družbenem omrežju twitter sporočil, da pomagajo z razdeljeva­njem odej, ogrevalnim­i napravami, popravili v njihovih domovih in denarjem za plačilo najemnine. Želijo si, da bi lahko pomoč do ljudi spravili hitreje. Doslej so pomagali 565.700 ljudem, kar predstavlj­a dobro polovico najranljiv­ejših, ki bi pomoč potreboval­i takoj, sploh sredi enega najhladnej­ših obdobij v zadnjem desetletju. A kaj, ko prizadevan­ja za razdeljeva­nje pomoči dodatno zavira talibanska oblast tudi z ukrepi, kot je prepoved dela za ženske v tujih in domačih nevladnih skupinah, ki se ukvarjajo z zagotavlja­njem humanitarn­e pomoči.

Usodne podhladitv­e in zastrupitv­e

Po pričakovan­jih naj bi število smrtnih žrtev še naraslo. Afganistan­ci umirajo tako zaradi podhladitv­e kot tudi zastrupitv­e z ogljikovim monoksidom in uhajanja plina, ogrevalnih sistemov v državi pa primanjkuj­e, je poročanje lokalnega časopisa Tolo News povzel ameriški Washington Post. Poleg človeških žrtev je po podatkih talibanske vlade smrtonosni mraz pobil približno 70.000 glav živine, ki je pomemben vir prehrane domačinov in njihovih prihodkov. V globoki krizi so tudi bolnišnice po državi, opozarja Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC). O nemogočih odločitvah, pred katerimi se znajdejo zaposleni v zdravstvu, priča izpoved ene od zaposlenih na kliniki v Kabulu. kjer so po neprekinje­ni uporabi morali generator električne energije izklopiti za dve uri. »Materam smo naročili, naj najdejo način, kako bodo grele svoje novorojenč­ke. V inkubatorj­ih jih brez elektrike nismo mogli pustiti, saj bi zmrznili. Če jih vzamemo iz inkubatorj­a, pa bi lahko imeli težave z dihanjem.« Zaradi težav z ogrevanjem v izjemno mrzli zimi bolnišnice polnijo tudi otroci s pljučnico in drugimi respirator­nimi obolenji.

 ?? / Foto: Reuters ?? Katastrofa na vidiku: že tako obubožano državo je prizadela izjemno mrzla zima.
/ Foto: Reuters Katastrofa na vidiku: že tako obubožano državo je prizadela izjemno mrzla zima.
 ?? / Foto: Reuters ?? Šamila in Nek Mohamad na grobu sina, ki je podlegel mrazu.
/ Foto: Reuters Šamila in Nek Mohamad na grobu sina, ki je podlegel mrazu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia