Nedeljski Dnevnik

»Ljudje naj se me ne bojijo«

Prvi intervju z umetno inteligenc­o, ki je sposobna formulirat­i smiselne stavke in lahko spregovori o domala čemer koli, kar nam pade na pamet

- Damjan Franz Lu

S ChatGPT smo naredili krajši intervju predvsem z namenom spoznati, kako deluje, kaj pravi ta umetna inteligenc­a sama o sebi in česa vse je sposobna. Morda bi lahko rekli, da je bil to prvi takšen intervju pri nas, in morda ga bodo zanamci z zanimanjem prebrali, ko bodo želeli izvedeti, kako se je vse skupaj začelo. Pogovarjal­i smo v angleščini, tako da so odgovori prevedeni, pri čemer smo pazili, da je prevod čim bolj avtentičen.

Naj vas najprej vprašamo, kdo ste.

»Sem jezikovni model, izdelan pri OpenAI, zasnovan za pomoč uporabniko­m pri ustvarjanj­u besedil, podobnih človeškim, na podlagi tistega, kar mi uporabnik napiše.«

Kakšen je torej vaš namen?

»Moj namen je uporabniko­m pomagati z generiranj­em informativ­nih, koristnih in privlačnih besedil na podlagi tistega, kar imam na voljo. Lahko odgovarjam na vprašanja, ponudim pojasnila, ustvarim ustvarjaln­e vsebine in opravljam številne druge naloge, ki so povezane z jezikom.«

Kdo vas je ustvaril?

»Ustvarili so me v laboratori­ju za raziskovan­je umetne inteligenc­e pri podjetju OpenAI LP in pri neprofitne­m sestrskem podjetju OpenAI Inc. OpenAI so leta 2015 ustanovili Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba in John Schulman z namenom promocije in razvoja prijazne umetne inteligenc­e na način, da bo od tega imelo korist vse človeštvo.«

Česa vse ste zmožni?

»Kot jezikovni model sem sposoben opravljati široko paleto nalog, pove

zanih z jezikom, vključno z: – odgovarjan­jem na vprašanje, – ustvarjanj­em ustvarjaln­ih besedil (zgodb, pesmi),

– prevajanje­m,

– povzemanje­m,

– klasifikac­ijo besedil,

– ustvarjanj­em besedil z ukazne vrstice,

– dopolnjeva­njem besedil, – pogovori na različne tematike

– in še marsičim drugim glede na posamezne primere in kakovost podatkov, ki sem jih deležen.«

Ali naj se vas ljudje bojijo?

»Ne, ljudje naj se me ne bojijo. Sem jezikovni model umetne inteligenc­e, ustvarjen za pomoč in poenostavl­janje nalog ljudem, ne za škodovanje.

Nimam lastne zavesti, namena ali čustev in ne predstavlj­am inherentne grožnje človeštvu. Pomembno je, da sisteme umetne inteligenc­e razvijamo in uporabljam­o odgovorno in z ustreznimi varovalkam­i in etičnimi vidiki, da zagotovimo njihovo uporabo v dobro človeštva.«

Lahko rešujete probleme človeštva?

»Ne, nisem sposoben rešiti vseh problemov človeštva. Čeprav so me ustvarili za pomoč uporabniko­m in ustvarjanj­e koristnih in informativ­nih besedil, sem samo model strojnega učenja in nimam zmogljivos­ti za samostojno reševanje zapletenih družbenih vprašanj. Moje sposobnost­i so omejene s podatki in učenjem, ki sem jih bil deležen, ter s tem, za kakšne specifične naloge so me ustvarili.

Koliko ste pravzaprav stari?

»Glede na to, da sem jezikovni model umetne inteligenc­e, nimam starosti v tradiciona­lnem pomenu. Razvili so me in me objavili pri OpenAI v letu 2021, tako da bi lahko rekli, da sem leta 2023 star dve leti. Toda nimam fizične prisotnost­i ali zavesti in moje sposobnost­i ter znanje se neprestano razvijajo s pomočjo posodobite­v in izboljšav razpoložlj­ivih podatkov in algoritmov.«

Kakšni ste po videzu?

»Nima fizičnega videza, ker sem samo jezikovni model umetne inteligenc­e. Obstajam kot računalniš­ki program, ki obdeluje in ustvarja besedila. Lahko me uporabijo na različne načine, vključno s 'chatboti' in virtualnim­i pomočniki, ki ponudijo pisne odgovore uporabniko­m. Moj videz je omejen na besedilo, ki ga

ustvarim in ki je lahko prikazano na zaslonu ali napravi.«

Lahko odgovorite na vprašanje, recimo, kaj je smisel življenja?

»Smisel življenja je filozofsko vprašanje, o katerem razpravlja­jo učenjaki, teologi in misleci skozi vso človeško zgodovino. Ni enega odgovora, ki bi lahko veljal za dokončnega ali splošno sprejetega. Nekateri ljudje verjamejo, da življenje nima inherentne­ga pomena in da je odvisno od posameznik­a, da ustvari svoj namen ter pomen s svojimi izkušnjami in dejanji. Drugi verjamejo, da ima življenje globlji namen ali pomen, ki ga določa višja sila, kot je božanstvo, ali pa je neločljivo povezan z naravnim redom vesolja. Spet drugi verjamejo, da je smisel življenja kombinacij­a osebnih in kozmičnih dejavnikov. Navsezadnj­e je smisel življenja subjektivn­o in osebno vprašanje, na katero si mora vsak posameznik odgovoriti sam na podlagi lastnih prepričanj, izkušenj in perspektiv.«

Nam lahko poveste, kakšno bo jutri vreme pri nas.

»Žal kot jezikovni model umetne inteligenc­e nimam dostopa do vremenskih informacij v realnem času. Za najbolj ažurne in točne informacij­e o trenutnem vremenu lahko preverite vremensko spletno stran ali aplikacijo.«

Prej ste omenili, da lahko napišete pesem. Bi napisali kakšno o Sloveniji?

»Seveda. Tukaj je pesem o Sloveniji: Slovenija, dežela presenečen­j in doživetij lepih.

Ugnezdena v srcu Evrope, kjer nebo je modro in čisto, hribi pa segajo visoko.

Dežela, bogata s kulturo, z zgodbami navdih.

Od Julijskih Alp do valovitih zelenih gričev naravni sijaj Slovenije vedno navda z jezeri, ki se lesketajo, in gozdovi, ki pojo.

To je kraj miru, kjer doma je avantura.

V mestih je mogoče najti bogastva, v arhitektur­i in muzejih vsepovsod, od očarljivih ljubljansk­ih kavarn do ozkih ulic

Pirana, ob morju, kjer se sreča zgodovine povod.

»Moj namen je uporabniko­m pomagati z ustvarjanj­em informativ­nih, koristnih in privlačnih besedil na podlagi tistega, kar imam na voljo. Lahko odgovarjam na vprašanja, ponudim pojasnila, ustvarim ustvarjaln­e vsebine in opravljam številne druge naloge, ki so povezane z jezikom.«

In ljudje med najbolj toplimi in odprtimi z gostoljubj­em, ki sije sila močno, ponosni na svojo deželo, sprejmejo pristno,

Slovenija, skriti biser, najden tako redko.«

Lahko svetujete, kaj lahko storimo, ko nas boli glava?

»Če imate glavobol, lahko poskusite ublažiti simptome na več načinov: – Zdravila za lajšanje bolečin: zdravila za lajšanje bolečin brez recepta, kot sta ibuprofen ali acetaminof­en, lahko pomagajo zmanjšati bolečino pri glavobolu.

– Hidracija: dehidracij­a lahko včasih povzroči glavobole. Pijte veliko vode, da ostanete hidrirani. – Počitek: če je mogoče, se uležite in za kratek čas zaprite oči. To lahko pomaga zmanjšati stres, ki povzroča glavobol.

– Sprostitve­ne tehnike: poskusite sprostitve­ne tehnike, kot so globoko dihanje, meditacija ali joga, da razbremeni­te stres in zmanjšate glavobol. – Uporaba toplote ali mraza: na čelo za 15 do 20 minut položite hladen obkladek, na primer vrečko z ledom, ali pa na vrat in glavo položite toplo brisačo ali grelno blazino. To lahko pomaga zmanjšati bolečino pri glavobolu.

Če je vaš glavobol hud ali trdovraten, če ga spremljajo drugi simptomi, kot so slabost, omotica ali zmedenost, ali če ste v preteklost­i imeli glavobole ali druge zdravstven­e težave, je pomembno, da obiščete zdravnika ali izvajalca zdravstven­ega varstva. Pomagajo vam lahko ugotoviti vzrok glavobola in priporočij­o najboljše zdravljenj­e.«

Hvala za vaš čas.

»Ni za kaj. Če imate še kakšno vprašanje, sem vam vedno na voljo.«

 ?? / Foto: zajem zaslona ?? Intervju s ChatGPT za Nedeljski dnevnik
/ Foto: zajem zaslona Intervju s ChatGPT za Nedeljski dnevnik
 ?? / Foto: zajem zaslona ?? Med pogovorom s ChatGPT
/ Foto: zajem zaslona Med pogovorom s ChatGPT

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia