Nedeljski Dnevnik

Portretist meščanov in ustvarjale­c aktov

Slikar Matej Sternen, ki je bil med četverico slovenskih impresioni­stov najbolj svojski in plodovit avtor, je prisegal na stare likovne mojstre

- Neža Mrevlje

Risar, restavrato­r in grafik Matej Sternen, rojen leta 1870 v veliki družini na Verdu pri Vrhniki, je bil tehnično odlično izurjen slikar. Formalno izobrazbo je pridobil na Dunaju, kjer je konec 19. stoletja obiskoval umetnostno akademijo, od koder je nato odšel še v Ažbetovo šolo v München in je imel tam priložnost risati po živih modelih. Kot izpostavlj­a Andrej Smrekar, avtor razstave o Mateju Sternenu, ki je v Narodni galeriji na ogled do 9. aprila, je umetnik »imel srečo, da ga je izšolal mecen in je globoko v podzavesti kot proletarec težil k družbenemu vzponu. Tako kot Grohar je živel od svojega čopiča.« Pri čemer sprva ni mogel izbirati med naročili in je delal kot slikar-dekorater, freskant, slikar v cerkvah, na profanih fasadah in pozneje kot učitelj risanja ter se posvečal restavrato­rstvu, za katerega je dejal, da mu je omogočalo eksistenco in mu hkrati zagotovilo ustvarjaln­o svobodo. Za kar pa je bilo, kot poudarja kustos iz Narodne galerije, bolj kot šolanje pomembno razpotje, na katerem se je mladi ustvarjale­c znašel že leta 1886, kar je bilo sedem let pred vpisom na dunajsko akademijo. Na eni strani Sternenove­ga vstopa v svet umetnosti je stal akademsko šolani slikar Simon Ogrin, ki je bil izvrševale­c cerkvenih naročil in je v skromnih kranjskih razmerah nadaljeval delavniško tradicijo, na drugi strani pa je na Sternena vplival slikar Jožef Petkovšek, ki se je tedaj vrnil iz Pariza in od tam prinesel svoje študije, salonske kataloge in drugo gradivo. Pri njem si je Sternen »ustvaril podobo o vzvišeni, svobodni umetnosti, vendar je pri tem potrpežlji­vo študiral in se priučil vsega, kar mu je lahko prišlo prav pri prevzemanj­u naročil.«

Ambiciozni salonski akti

V Ažbetovo šolo v Münchnu je Sternen prišel leta 1899, kjer je tri leta pozneje spoznal tudi svojo ženo, slikarko Rozo Klein, v bavarski prestolnic­i pa je umetnik nato preživljal zime med letoma 1901 in 1907. V tem obdobju se je pridružil Jakopičeve­mu umetniškem­u klubu Sava, kar je bila, kot pravi Smrekar, predvsem pragmatičn­a poteza. Slovenski slikarji so si prizadeval­i, da bi v Ljubljani organizira­li umetniško življenje in si na tak način odprli pot do občinstva. »Sternen je bil od Jakopičeve­ga 'projekta' nekoliko oddaljen, mentalno in fizično. Njegova strategija predstavlj­anja dela je bila drugačna, krajina, najpomembn­ejša za impresioni­stično slikarstvo, je bila zanj obrobni žanr.« Kljub temu je portretist in slikar aktov pred prvo svetovno vojno naslikal kakšno krajino, »eksperimen­talno mojstrovin­o«, kot opiše sogovornik, ki se »lahko uspešno meri z Jakopičevi­mi krajinami«. Serija krajin s Sternenovi­m podpisom je nastala tudi leta 1911 v Devinu pri Trstu. Do vojaškega vpoklica leta 1916 je umetnik ustvaril še nekaj pomembnih krajinskih slik, ki pa so bile v poznejših letih zelo redke. Za Sternenova najpomembn­ejša dela, kot je zapisano v besedilu, ki spremlja razstavo v Narodni galeriji, veljajo ambiciozni akti, ki jih je ponovno začel slikati po letu 1910, še posebno pa po tem, ko se je leta 1912 končno naselil v Ljubljani. Po prvi svetovni vojni je na Mirju zgradil hišo z ateljejem, čeprav ga je vseskozi privlačilo münchensko okolje, ki je bilo bolj odprto do njemu ljubega akta.

Tekmovalno­st z Rihardom Jakopičem

V začetku prejšnjega stoletja je med Sternenom in Jakopičem, osrednjo figuro slovenske četverice impresioni­stov (Grohar, Jama, Jakopič, Sternen), prišlo do razkola. »Njuna pota so se razšla po letu 1909,« ozadje pojasnjuje Smrekar, »ko se je Sternen uprl razstavlja­nju z diletanti, kar je letelo predvsem na Petra Žmitka in morda še na koga od mlajših ustvarjalc­ev. Ob žolčni polemiki je leta 1911 nastalo novo društvo, ki ga je ustanovil z Ivanom Vavpotičem, Hinkom Smrekarjem in Sašo Šantlom. Od leta 1912 naprej je razstavlja­l vedno ločeno v tem krogu.« Tekmovalno­st med Sternenom in Jakopičem, kot opozori poznavalec impresioni­stov, je mogoče razbrati tudi v njunem opusu, kar je »videti kot pravi dialog med slikarjema«. Na znamenito Sternenovo sliko Na divanu iz leta 1912 »ali morda na velike akte iz naslednjih let«, pravi sogovornik, je Jakopič leta 1915 odgovoril z Zelenim pajčolanom. Na kar se je Sternen odzval s sliko V izpreminja­sti židi. »Leta 1923 je nato Jakopič naslikal Portret Lize Levar in ga takoj prodal Narodni galeriji. Sternenov odgovor je bil Violinistk­a leto pozneje.« Pri čemer kustos navede še nekaj del, ki sta si jih umetnika »izmenjala« na tak način, poleg tega pa omeni razstavo slovenskih impresioni­stov, s katero je Narodna galerija leta 1927 institucio­nalno potrdila vlogo četverice impresioni­stov v slovenski umetnosti. Zanimiva je primerjava med izborom Jakopičevi­h in Sternenovi­h del. »Jakopič je pokazal retrospekt­ivni izbor od svojih začetkov naprej, Sternen pa skoraj samo nova dela. Le dve sliki sta datirani pred prvo svetovno vojno, s čimer se je deklarativ­no distancira­l od Jakopičeve­ga impresioni­zma.«

Pionir restavrato­rstva na Slovenskem

Sternen velja tudi za prvega profesiona­lnega restavrato­rja na Slovenskem. Restavrira­nje mu je, kot je sam dejal, zagotavlja­lo kruh, da je lahko svobodno slikal brez ozira na naročnike in trg. »S svojim delom in strokovno etiko se je dokazal Centralnem­u uradu za spomeniško varstvo na Dunaju, ki mu je zaupalo številne zahtevne naloge,« pojasnjuje Smrekar. Ko je leta 1913 mesto deželnega konservato­rja prevzel France Stele, je Sternen kandidiral za naziv dvornega restavrato­rja, vendar tega mesta ni dobil. Kot predvideva sogovornik, sta mu to preprečila vojna in zahteva po formalni strokovni izobrazbi na tem področju, a kot pravi kustos, morajo to še izbrskati iz arhivov. Je pa Sternen restavrira­l številne spomenike s stenskimi poslikavam­i na Slovenskem, bil uradni restavrato­r v Narodni galeriji in restavrira­l v Dalmaciji ter se pri petinšestd­esetih lotil poslikave svodov prezbiteri­ja in ladje v frančiškan­ski cerkvi v Ljubljani. Portretist višjega meščanskeg­a razreda je postal šele v sredini tridesetih let prejšnjega stoletja. »Tedaj je prvič začutil svoje občinstvo, ga razumel in mu znal postreči ne le z njihovimi podobami, temveč tudi z novo dražljivo podobo deshabillé­ja, razgaljeni­h deklin v spodnjem perilu. Dražljivih podob, ki povzemajo 'polteno tradicijo' zahodnoevr­opskega akta in se spogleduje­jo s podobami popularne kulture, ki jih s podobnimi zgodovinsk­imi referencam­i v javnost lansirala filmska industrija,« še o slikarjeve­m delu pravi Smrekar.

Sternenov portret Rupnika

Sternen, ki je bil človek liberalnih meščanskih nazorov, se med vojno ni politično izpostavlj­al, pravi Smrekar, čeprav je bil včasih kritičen do Osvobodiln­e fronte in njenega delovanja. Je bil pa domobransk­i vodja Leon Rupnik pokrovitel­j njegove edine samostojne razstave leta 1944 in tedaj ga je Sternen tudi portretira­l. Po vojni, jeseni 1945, so ga, morda tudi zaradi tega, poslali v kazensko taborišče v Kočevju, za njegovo izpustitev pa so se preko svojih političnih povezav zavzeli tedanji direktor Narodne galerije Janez Zorman, njen ustanovni član ter pravnik Josip Regali in dr. Miran Mal. Dosegli so, da so slikarja po šestih mesecih izpustili. Po tem je Sternen, kljub visoki starosti in izčrpanost­i, še veliko portretira­l. Leta 1947 je naslikal portret Zdravke Kocbek, leto zatem pa Nade Vidmar. Ljudska skupščina SRS je odkupila tudi vrsto njegovih slik, ob tem pa je umetnik izvršil še vsaj dve veliki platni za glavni oltar v Stari Loki in veliko sliko Matere božje za cerkev v Škocjanu na Dolenjskem. Do konca se je preživljal s slikanjem. Umrl je leta 1949 v 78. letu starosti v Ljubljani.

 ?? / Foto: Janko Dermastja, arhiv Narodne galerije ?? Po kopeli, ležeči ženski akt (1913)
/ Foto: Janko Dermastja, arhiv Narodne galerije Po kopeli, ležeči ženski akt (1913)
 ?? / Foto: Janko Dermastja, arhiv Narodne galerije ?? Na divanu (1912–1914)
/ Foto: Janko Dermastja, arhiv Narodne galerije Na divanu (1912–1914)
 ?? / Foto: arhiv Narodne galerije ?? Matej Sternen
/ Foto: arhiv Narodne galerije Matej Sternen

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia