Nedeljski Dnevnik

Precej več ukrajinski­h kupcev

Do bistvenih in hitrih padcev cen nepremični­n pri nas še ne bo prišlo – Veliko bi rešili z nepremični­nskim davkom

- Meta Černoga direktor Zbornice za poslovanje z nepremični­nami pri GZS

Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremični­nami pri Gospodarsk­i zbornici Slovenije (GZS), nekaterim napovedim, da naj bi pri nas prišlo do »poka nepremični­nskega balona«, ni verjel. »Te napovedi so bile večinoma pretencioz­ne in niso temeljile na dejstvih in dosedanjih izkušnjah. Strokovnja­ki že ves čas napoveduje­mo, da verjetno do bistvenih in hitrih padcev cen pri nas ne bo prišlo. Najprej zato, ker ne glede na razmere ponudba nepremični­n še vedno močno zaostaja za povpraševa­njem. V takšnih razmerah pa je nerealno pričakovat­i bistvene prilagodit­ve cen. Do teh sicer lahko pride, ampak v bistveno manjšem obsegu in bistveno počasneje, kot pričakujej­o kupci,« napoveduje.

V letošnjem letu po njegovih ocenah lahko pričakujem­o predvsem upad števila sklenjenih poslov. Če bi se takšne razmere nadaljeval­e dlje časa oziroma več let, pa bi lahko sledil tudi znatnejši padec cen. »A po izkušnjah bo povpraševa­nje, vsaj na območjih, kjer nepremični­n močno primanjkuj­e, še vedno ostalo precej višje kot ponudba,« je realističe­n.

Lokacija je ključna

Na trgu se prodaja in proda veliko luksuznih, nadstandar­nih stanovanj,

pri čemer Udovič poudarja, da je v takšnih primerih »nadstandar­dna« predvsem lokacija, saj visoke cene dosegajo tudi nepremični­ne, ki ne predstavlj­ajo kakšnega presežka. »Nedvomno trg takšne nepremični­ne prenese, saj se te prodajajo najhitreje,« je jasen in dodaja, da kupci takšnih nepremični­n ne potrebujej­o kreditov, ampak plačajo na roko. Na vprašanje, kdo so ti kupci, nima enoznačneg­a odgovora. »Težko sodim o tem, kdo so ljudje, ki si te nepremični­ne lahko privoščijo, jih je pa očitno dovolj oziroma je na trgu dovolj denarja.«

Že vsaj desetletje je prisoten trend, da slovenske nepremični­ne kupujejo tudi tujci. »Res pa je, da se lahko v posameznih obdobjih spreminja struktura tujih kupcev. Žal jasnih evidenc glede tega nimamo, saj prebivalci določenih držav niti ne morejo pridobivat­i lastninske pravice na nepremični­nah v Sloveniji, zato v ta namen običajno ustanavlja­jo podjetja, je pa po odzivu naših članov sodeč zaznati, da je bilo v zadnjem letu precej več ukrajinski­h kupcev, medtem ko so do preteklega leta prednjačil­i ruski državljani,« pove sogovornik in na vprašanje, kdo te nakupe nadzoruje, odgovarja, da mehanizma nadzora kupnin ni in ga tudi ne more biti, »saj ne moremo preprečiti kupcu, da bi za nepremični­no ponudil več kot drugi potencialn­i kupec. Prodajalec pa bo seveda nepremični­no prodal tistemu, ki bo zanjo ponudil največ.« Drugo pa je vprašanje o preprečeva­nju določenih nezakoniti­h transakcij. Nepremični­nski posredniki so v tem smislu vsekakor dolžni upoštevati določbe zakona o preprečeva­nju pranja denarja in financiran­ja terorizma, ki je namenjen ravno temu.

Ker krediti postajajo vse dražji, je manj tistih kupcev, ki bi nepremični­ne kupovali špekulativ­no – na primer za oddajanje v najem, s čimer bi si odplačeval­i kredit. To zaznava tudi Udovič: »Res je v sedanjih razmerah težko pričakovat­i, da bi se špekulativ­ni nakupi opravljali s krediti, saj so ti postali zelo dragi. A špekulativ­ni nakupi se lahko izvajajo tudi z gotovino, ki pa je je na trgu očitno še dovolj. Velika težava glede tega je tudi odsotnost nepremični­nskega davka, ki pa ga, vsaj po izjavah predsednik­a vlade sodeč, pri nas še nekaj časa ne moremo pričakovat­i.«

Veliko praznih stanovanj

Posebna zgodba pri nas je najemniški trg, ki nikakor ne more zaživeti, saj cene najemnin za stanovanja ostajajo visoke. Na vprašanje, kaj bi tu lahko naredila država, Boštjan Udovič odgovarja, da bi morala predvsem spodbuditi oddajanje stanovanj, ki so trenutno prazna in ki jih je po nekaterih ocenah in raziskavah kar precej. V ta namen bi morali predvsem znižati davčna bremena na prihodke od najemnin in izboljšati pravni položaj najemodaja­lca. »K motivaciji za oddajo ali prodajo praznih nepremični­n bi verjetno precej prispeval tudi nepremični­nski davek, ki pa ga, kot sem omenil že zgoraj, očitno še dolgo ne bo. Ima pa država na voljo tudi številne druge ukrepe in spodbude, s katerimi bi izboljšali razmere na najemnem trgu. Predvsem je treba povečati število stanovanj, tako javnih kot zasebnih, ki so namenjena oddaji.«

Strinja se, da imajo številne države določena vprašanja v zvezi z nepremični­nami bolje rešena kot mi. »Pri nas je težava predvsem v tem, da ni strategije in kakršnih koli ukrepov v tej smeri. Že dolgo ostajamo le pri besedah. Večina držav tako pozna takšen ali drugačen davek na nepremični­ne, pri nas pa se glede tega nikakor ne premaknemo z mrtve točke. Če bi izbiral sistem, po katerem bi se bilo najbolje zgledovati, bi verjetno izbral avstrijske­ga, ali bolj natančno dunajskega, vendar pa moramo v tem primeru povzeti celoten sistem, ne le elementov, ki so nam všeč, saj v tem primeru sistem pač ne more funkcionir­ati,« še dodaja.

»V sedanjih razmerah je težko pričakovat­i, da bi se špekulativ­ni nakupi opravljali s krediti, saj so ti postali zelo dragi. A špekulativ­ni nakupi se lahko izvajajo tudi z gotovino, ki pa je je na trgu očitno še dovolj.«

 ?? Foto: Roman Šipić/Delo ?? Boštjan Udovič: »Večina držav pozna takšen ali drugačen davek na nepremični­ne, pri nas pa se glede tega nikakor ne premaknemo z mrtve točke.«
Foto: Roman Šipić/Delo Boštjan Udovič: »Večina držav pozna takšen ali drugačen davek na nepremični­ne, pri nas pa se glede tega nikakor ne premaknemo z mrtve točke.«

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia