Nedeljski Dnevnik

Digitalna nomadka v tujini

Spletna vplivnica se s partnerjem veliko seli po Evropi, trenutno je njen začasni dom v Kataloniji

- Neža Mrevlje Lili Čadež

Najbrž niso redki, ki bi se jim nekajletno življenje na različnih koncih Evrope zdelo sanjska izkušnja. Prav za to sta se pred tremi leti odločila Lili Čadež in njen partner, oba z Gorenjskeg­a, ki zaradi svojega poklica lahko delata na različnih lokacijah. Oba sta namreč v digitalnih vodah. Čadeževa je vplivni

ca, ki ima tudi svoje podjetje za digitalne vsebine.

Stara je bila 21 let, živela sta v stanovanju fantovih staršev v Škofji Loki in vse je bilo »nekoliko monotono, ko je fant rekel, da bi rad šel po svetu. Zakaj pa ne, sem si mislila.« Odločila sta se za način življenja, pri katerem potujeta in na vsaki lokaciji ostaneta zgolj nekaj mesecev. Kupila sta vozovnice in se najprej ustavila v Neaplju. Tam sta začela, ker si je Lili Čadež ves čas želela v Italijo, natančneje na Amalfijsko obalo. »A ker nisva imela denarja za tja, sva šla v Neapelj, kjer sva dobila stanovanje za okoli 500 evrov na mesec. Na Airbnb sva najela pritlični studio, ki je bil brez oken, vrata pa so se odpirala naravnost na cesto. Vendar se nama je zdelo super, ker sva šla na svoje,« se spominja Slovenka, ki je v Neaplju najprej doživela šok. »Ko sva prišla, sem si želela domov. Mesto je bilo vse kaj drugega, kot sva bila dotlej vajena. Opazovala sva podrte hiše, vsepovsod je bila revščina,« pripoveduj­e. A počasi se na južno italijansk­o mesto ni samo navadila, temveč ga je vzljubila. »Neapelj ti je izjemno všeč ali pa ne. Vmesne poti ni. Ni pomembno, ali so smeti na tleh, temveč to, da imajo ljudje drugačno, krasno energijo. Mesto ves čas živi in južnoitali­janski kaos mi ustreza.« Po Italiji sta se za dva meseca odselila v Mehiko, v letoviško mesto Playa del Carmen blizu Cancuna. Čeprav je, kot pripoveduj­e Čadeževa, kriterij za izbiro njunega naslednjeg­a cilja pogosto cena mesečnega najema stanovanja, v tem primeru ni bilo tako. Razlog so bile družinske vezi, saj je v Mehiki s svojim dekletom takrat bival njen brat in tako so tam živeli skupaj. A Mehika je ni prepričala. »Nimaš občutka varnosti,« na kratko povzame izkušnjo. Zato sta se vrnila v Evropo, kjer jima je lažje zaradi njunega dela. Ni velikih časovnih razlik in tudi pošiljke niso dolgo na poti, kar je za Čadeževo pomembno, saj ji podjetja, s katerimi kot vplivnica sodeluje, pošiljajo različne izdelke, ki jih nato oglašuje na družbenih omrežjih.

V dvanajstih mestih v treh letih

V treh letih sta Lili Čadež in partner živela že v dvanajstih mestih. Kot smo že omenili, je bila začetna postojanka v njunem življenju začasnih domov Neapelj, po Playi del Carmen pa je sledila Budimpešta. Tja sta se preselila konec leta 2021, ko je bilo mesto zaradi božičnega dogajanja živo. A januarja je sledila druga resničnost – prazna Budimpešta, kjer »v nasprotju z mediterans­kimi mesti ljudje na cesti odmaknejo pogled. Rada pozdravlja­m tudi nepoznane ljudi in v Španiji ter Italiji odzdravijo, medtem ko se na Madžarskem to ni zgodilo.« Po budimpeški epizodi se je par preselil v Porto, kjer je bilo bivanje v majhnem, sončnem in prisrčnem portugalsk­em mestu nekaj čisto drugega. »Tam se mi je zdelo, kot da ne obstaja nič drugega, samo to malo mesto in lepo vzdušje v njem.« Po Portugalsk­i sta se vrnila v Italijo, šla sta v Torino, nato v Catanio in Palermo, zatem sta se preselila v Valencio in nato v Santander, Gijon in La Coruno v Španiji. Trenutno bivata v obmorskem katalonske­m mestu Tarragona, kjer »starejšim prebivalce­m ni všeč, če govoriš špansko, in na ulicah ne vidiš niti ene španske zastave«, politična trenja, ki jih je mogoče čutiti v vsakdanu, opisuje Slovenka.

V Tarragoni sta kulturno presenečen­je doživela na novoletni večer. »Katalonci so za novo leto radi z družino in tako ob polnoči v mestu ni bilo nikogar, na ulici ni bilo niti ene prireditve in vse je bilo zaprto. Tu vse drugo bolj praznujejo kot pa silvestrov­o.« Tako se Lili Čadež spomni na Festival svete Tekle (Festes de Santa Tecla), ko celotno Tarragono septembra zajame desetdnevn­o praznovanj­e v čast zavetnici mesta. Na festivalsk­e dni od 14. do 24. septembra poteka veliko koncertov in sprevodov. Del praznovanj­a so tudi lokalne jedi, med njimi torta braç de Santa Tecla, v prevodu roka svete Tekle, kar je relikvija, ki je še vedno ohranjena.

Boljši trg v Torinu

Ker je ena od strasti Čadeževe obiskovanj­e bolšjih trgov, si je teh med svojim bivanjem v tujini ogledala že kar nekaj, pri čemer izpostavi torinskega. »To je zgodba zase. Market

Balon je odličen. Ogromen in živahen, z raznoliko ponudbo, ugodnimi cenami in glasbo,« pripoveduj­e digitalna nomadka. Torinski bolšji trg, kjer prodajajo starine in oblačila, ima že večdesetle­tno zgodovino. »Čeprav imam rada kaos, se mi je tam na trenutke zazdelo, da je preveč vsega.«

Bivanje v različnih mestih le krajši čas pa s seboj prinaša tudi osamljenos­t, pripoveduj­e Lili Čadež. »Največji minus je, da se v mestih, kjer veš, da se ne boš ustalil, z ljudmi ne spoznavaš in povezuješ globlje. V teh treh letih tako nisva nikogar spoznala na tak način in sva ves časa sama.«

 ?? / Foto: osebni arhiv ?? Lili Čadež zadnja tri leta s partnerjem živi po različnih mestih, večinoma španskih in italijansk­ih. Med začasnimi postojanka­mi pa vmes za krajši čas obiščeta še kakšen turistični cilj, kot denimo Sevillo na fotografij­i.
/ Foto: osebni arhiv Lili Čadež zadnja tri leta s partnerjem živi po različnih mestih, večinoma španskih in italijansk­ih. Med začasnimi postojanka­mi pa vmes za krajši čas obiščeta še kakšen turistični cilj, kot denimo Sevillo na fotografij­i.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia