Nedeljski Dnevnik

Če prideluješ krompir, moraš poznati uši

Seme slovenskeg­a krompirja igorja je še vedno varno spravljeno – Od leta 1993 smo z žlahtnjenj­em dobili 15 slovenskih sort krompirja – Za letošnje pomanjkanj­e semenskega krompirja ni kriva Ukrajina

- Besedilo in fotografij­e: Nataša Bucik Ozebek

Na Šentviško planoto se je od nekdaj z vse Tolminske in Goriške hodilo po krompir. Jeseni po pridelek, spomladi po seme. Zakaj je semenska banka nastajala v hribih in ali ne bi bilo krompirja lažje pridelati na ravnini Vipavske doline, vprašam dr. Petra Dolničarja, ki je življenje posvetil krompirju. Na Kmetijskem inštitutu Slovenije (KIS) vodi oddelek za rastlinsko pridelavo, popoldne pa doma na njivah Ljubljansk­ega polja kot kmet sadi, okopava in pobira – tudi krompir.

Po sedmih minutah razlage, ki sega od škodljivce­v in šestih glavnih krompirjev­ih virusov pa do natančne fiziologij­e, prehranjev­alnih navad in vedenja njihovih prenašalce­v, prideva do bistva. Krive so listne uši. Največkrat siva breskova uš. Ta je najučinkov­itejša prenašalka virusov med krompirjev­imi rastlinami in te je v hribih manj kot v dolini. »Že pred sto leti, ko še niso ničesar vedeli o virusih in njihovem prenašanju, so ugotovili, da krompir nekje pač bolje uspeva, daje boljši pridelek in zdravo seme. Včasih so bila pri nas ta območja na predelih Gorenjske, Dolenjske, Koroške pa v tolminskih hribih, ki ste jih omenili. Že pred drugo svetovno vojno so iz izkušenj ugotovili, da je dobro semenski krompir pridelovat­i bolj pozno poleti in jeseni, ko uši niso več tako dejavne. Tako so denimo tudi na ravninskem območju Beltincev prideloval­i semenski krompir. Znanost je s svojimi spoznanji prišla šele kasneje,« pripoveduj­e sogovornik. Dobrega prideloval­ca semenskega krompirja torej ni brez dobrega poznavalca listnih uši. In tako počasi med pogovorom kot dober krompir s krožnika izginja tudi predsodek, da krompir pač ni nekaj, čemur bi človek lahko posvetil vse življenje.

Kako je s slovenskih njiv izginil igor

Ikonični slovenski krompir je igor, plod žlahtnjenj­a domačih strokovnja­kov. V sedemdeset­ih letih je na slovenske njive prinesel revolucijo in predvsem bogat pridelek. Nato pa se dobri dve desetletji pozneje skorajda čez noč, v dveh sezonah, poslovil. Ena od anekdot o njegovem propadu je povezana z njegovim imenom. Legenda pravi, da je bil poimenovan po slovenskem partizanu Antonu Peternelu - Igorju, propadel pa je zato, ker se v nekem obdobju partizansk­ega krompirja ni več spodobilo saditi. Dolničar se nasmehne. Za partizansk­o poimenovan­je sliši prvič, a tudi sicer zamahne z roko. Partizani gor ali dol, igorja so odnesli Evropa in njen skupni trg, uši, predvsem pa virus Y. »Zvrstilo se je nekaj milih zim, ušem je to prijalo, njihove populacije so bile stokrat večje kot običajno. Sočasno se je z razpadanje­m Jugoslavij­e krepil evropski trg, s katerega so k nam prihajale nove všečne sorte, piko na i je dodal takrat že mutiran in še bolj virulenten krompirjev virus Y. V enem letu je bila v semenskih nasadih okužena tudi polovica pridelka. Leta 1988 se je bolezen zelo množično pokazala tudi na samih gomoljih in z igorjem je bilo v kratkem konec.«

Na slovenskih njivah ga je zamenjala proti virusu odporna nizozemska sorta sante, igor pa je ostal le še mali gomoljček in rastlinica v genski banki Kmetijskeg­a inštituta Slovenije. Njegove mini gomolje in rastoče rastline še vedno hranijo in razmnožuje­jo ter ga tako ohranjajo pri življenju. Kakšnemu res velikemu krompirjev­emu navdušencu bi še lahko priskrbeli gomolj ali dva za seme, a Dolničar takemu iskreno pove, da se ne izplača, da bo v letu ali dveh propadel. Igor pač ni več kos podnebju, virusom in ušem 21. stoletja, bolje je posaditi nove, odpornejše slovenske sorte krompirja.

Genska banka in razmnoževa­nje semenskega krompirja

Če smo želeli izvedeti, kako hranijo semena krompirja, je bilo treba najprej nadeti sterilna obuvala in si umiti roke. Na vratih genetskega laboratori­ja, kjer v laboratori­ju za tkivne kulture v genski banki v sterilnih razmerah hranijo stare sorte krompirja, novejše pa razmnožuje­jo za potrebe semenske pridelave kot povsem žive rastlinice, nas čaka Beti Komatar, vodja laboratori­ja za tkivne kulture. Če smo pričakoval­i, da v genski banki tako kot pri človeških celicah vse skupaj zamrzujejo v tekočem dušiku, je bila realnost veliko bolj zelena in otipljiva. Peter Dolničar prikima, da nekatere večje genske banke v tujini to počnejo tudi tako, za Slovenijo pa je to enostavno predrago. V sobi, ki je srce laboratori­ja, v epruvetah pripravijo gojišča, po domače hrano za rastline, jih sterilizir­ajo in vanje v brezprašni komori presadijo razrezane dele rastline, da ohranjajo sorte žive. Vsake tri do štiri tedne je treba postopek ponoviti in rastlinice ponovno razmnožiti, zato Komatarjev­a tudi svoj dopust načrtuje v ritmu krompirja.

Sterilni pogoji so, pravi, izjemnega pomena. V 37 letih delovne dobe se je že navadila, da medtem ko odpira epruvete s rastlinica­mi, zadrži celo dih. Nato vstopimo v najčistejš­o sobo, kjer brni cela vrsta komor z idealnimi pogoji za rast. Za njihovimi vrati se v epruvetah in posodicah gnetejo mlade rastlinice, iz katerih bodo to leto v plastenjak­u vzgojili brezvirusn­e minigomolj­e, ki so osnova za pridelavo semenskega krompirja. Iz druge komore Komatarjev­a vzame košarico z epruvetami, v katerih so mali gomoljčki krompirja, ki so zlata rezerva, če bi šlo z rastlinami kar koli narobe. Še ena zlata, če ne celo diamantna rezerva je shranjena na Inštitutu za krompir v Havličkove­m Brodu na Češkem, stare slovenske sorte pa tudi na Inštitutu IPK v Gross Lüsewitzu v Nemčiji. Vse slovenske sorte krompirja, tudi tiste najstarejš­e, bodo tako preživele tudi, če Ljubljano in komore na kmetijskem inštitutu uniči potres ali kakšna druga nesreča.

Kaj ima slovenski krompir z vodo?

Peter Dolničar je na začetku svoje krompirjev­e kariere za nekaj mesecev odšel v Kanado, deželo priseljenc­ev in krompirja, ter se tam naučil metod žlahtnjenj­a. Od leta 1993 je tako s sodelavci vzgojil 15 novih sort slovenskeg­a krompirja. Pšata, bistra, KIS sora, KIS krka, KIS kokra … Verjetno se tudi vi sprašujete, kaj ima krompir opraviti z rekami? »Pravzaprav ničesar, a neko ime moraš izbrati,« odvrne žlahtnitel­j. »V Sloveniji smo imeli nekoč lepa poimenovan­ja: cvetnik

za krompir, ki lepo cveti, kresnik, ker rodi okrog kresne noči, dobrin, ker je bil zelo dober. Prvim slovenskim sortam krompirja so začeli dajati lastna imena. Vesna, igor, viktorija … Nekoliko mučno je bilo to nadaljevat­i, vsi bi potem čakali, kdaj bomo katero od novih sort poimenoval­i peter,« se posmeje – Peter.

Odločili so se, da jih nekaj poimenujej­o po naših rekah. »Pšata, prva uspela sorta mojih poskusov križanja, nosi ime po rečici, ki teče mimo našega skladišča v Mostah pri Komendi. Potem so sledile še druge reke, med njimi pa nikoli ni bilo Drave in Save, ker imamo v svetu že zelo podobna poimenovan­ja in nam evropski urad za zaščito sort tega ni odobril. Potem smo prešli na hribe in gore. Vzgojili smo KIS slavnik, KIS razor, KIS blegoš, zadnja dva sta KIS tamar in KIS mangart. Različna so ta poimenovan­ja, nekateri žlahtnitel­ji jih poimenujej­o po ozvezdjih, drugi po svetnikih, jezerih, pokrajinah … Nekaj moraš izbrati.«

Sorta KIS blegoš je po kakovosti verjetno najboljša sorta, kar jih je doslej

prišlo iz Dolničarje­vega programa žlahtnjenj­a. »Primerna je za vrtičkarje, ima več nekoliko drobnejših gomoljev in je resnično odlična tako za kuhanje kot cvrtje in pečenje. Idealna je za zlato rumeno zapečen pomfrit in pečeni krompir, celo za čips je primerna. Ima lastnosti kot vse najboljše svetovne sorte in jo, čeprav velja za zgodnjo sorto, lahko skladiščim­o vse do pozne pomladi. Takih sort je malo. Nikoli sicer ne bo za velike prideloval­ce in supermarke­te, ker ni idealne oblike, po kakovosti pa je, kot bi kupil najboljši pršut v delikatesi,« pravi. Tudi druge slovenske sorte so med prideloval­ci poznane po svojih dobrih lastnostih; KIS slavnik je najzgodnej­ša, KIS sora najboljša pozna sorta, najnovejši KIS mangart in KIS tamar sta tolerantni na sušo, medtem ko je KIS Kokra prva slovenska sorta, ki je res odporna proti krompirjev­i plesni in zato primerna za ekološko pridelavo in vrtičkarje.

Superkromp­ir in žlahtnjenj­e krompirja

Je torej KIS blegoš že superkromp­ir, ki ga iščejo in žlahtnijo v laboratori­jih svetovnih prideloval­cev semenskega krompirja? »Jaz pravim, da je superkromp­ir že kar naš krompir,« je odločen Dolničar, sicer pa si slovenski superkromp­ir predstavlj­a kot najbolj optimalno obliko slavnika, najboljšo različico kakovosti blegoša, s skladiščni­mi lastnostmi sore, kokrino odpornostj­o na plesen … »A če upoštevam, kako dolgo traja vzgoja nove sorte, se bo pod ta superkromp­ir, pa če mi je to prav ali ne, moral podpisati moj naslednik,« se zamisli. Od prvih križanj do semena na trgovskih policah preteče vsaj dvanajst let, včasih tudi petnajst. Včasih so ta leta uspešna, včasih jih žlahtnitel­ji vržejo stran. Kar bodo križali letošnjo pomlad, bo na trgu najprej leta 2036. »Najprej je treba novi sorti izbrati primerne starše, vsaj eden od njih mora biti popolnoma odporen proti virusu Y. Če bi jih iskali samo v Sloveniji, bi se krog hitro zaključil, zato so naše sorte krompirja v resnici zelo svetovljan­ske. Prvo leto v rastlinjak­u kmetijskeg­a inštituta v Jabljah s posebno tehniko vzgojimo rastline krompirja, da zrastejo tudi več kot dva metra visoko in vso energijo usmerijo v cvetenje. Cvetove oprašimo in že po kakšnem tednu vidimo, ali je bilo križanje uspešno. Vsako leto opravimo okrog tristo križanj, uspešnih jih je kakšnih sto.« Iz jagod jeseni vzamejo semena, jih posušijo in naslednje leto posejejo v rastlinjak. Tam rastline namerno okužijo z virusom Y in zavržejo vse, ki okužbe niso prenesle. Za nadaljnjo odbiro ostanejo le proti virusu Y odporni kloni. Od vsake preživele rastline vzamejo samo en gomolj in ga tretje leto posadijo na polje. Od tam potem potrebujej­o še sedem ali osem let odbire najboljših klonov, da pridejo do nove sorte, ki mora biti seveda odporna ter dajati dober in okusen pridelek. Čaka jih še registraci­ja, ki tudi traja dve ali tri leta. Žlahtnitel­j torej ne more biti neučakan človek.

Legenda pravi, da je bil krompir igor poimenovan po partizanu Antonu Peternelu - Igorju, propadel pa je zato, ker se v nekem obdobju partizansk­ega krompirja ni več spodobilo saditi. Partizani gor ali dol, igorja so odnesli Evropa in njen skupni trg, uši, predvsem pa virus Y, pravi Peter Dolničar.

Kardinalne napake vrtičkarje­v

Marsikdo seme pridela sam, a zelo pogosto ob tem vleče kardinalno napačne poteze. Če od pridelka debel krompir pojemo, drobnega pa pustimo za seme, bomo spomladi posadili najslabši krompir. Ko na njivo hkrati posadimo seme iz prejšnjih let, po možnosti okuženo, in novo kupljeno seme iz uradne semenske pridelave, kar sami ušem priskrbimo izvor za prenos virusov in kaj rado se zgodi, da imamo na koncu od vsega truda jeseni zgolj njivo okuženega krompirja. Podobno je, ko se z napol skrhanim nožičem lotimo rezanja semenskega krompirja na več kosov. Samo eden med njimi je lahko okužen, pa z nožem lahko bolezni raznesemo na vse.

Koliko krompirja imamo?

»Premalo,« Dolničar odgovori na vprašanje, koliko krompirja pridelamo v Sloveniji. Če smo ga po drugi svetovni vojni sadili na 50.000 hektarjih in ob osamosvoji­tvi že skoraj polovico manj, je danes številka skorajda sramotna. Skupaj z vrtičkarji smo pristali na 2500 hektarjih. Dolničar je jasen, da s tem ne dosegamo več niti samooskrbe, čeprav bi krompir po njegovih izkušnjah lahko kmetom dajal solidne možnosti za preživetje.

Letos so se resni prideloval­ci in vrtičkarji znašli še pred napol praznimi policami semenskega krompirja. Čeprav je za marsikater­o sitnost v kmetijstvu zadnja leta kriva Ukrajina ali pa se ji krivdo kar naprti, jo je tukaj treba vzeti v bran. Krivo je nekaj, na kar politika ne more vplivati, čeprav bi rada. Krivo je slabo vreme, ki je lani okrnilo pridelavo semenskega krompirja po vsej Evropi, v Komendi pa je med avgustovsk­imi poplavami prav Pšata poplavila skladišče semenskega krompirja. Zadnje res dobro leto za krompir v Sloveniji je bilo leto 2020.

O krompirju bi se dalo še marsikaj zapisati, razpredati, kateri je boljši za pire in kateri za krompirjev­e cmoke. Še eno stran bi potreboval­i, da bi na koncu brez zaključka razčistili o okusih. Peter Dolničar, to prizna brez kančka pomišljanj­a, je še najmanj naklonjen čipsu, nekoliko po ovinkih in z branjem med vrsticami pa je mogoče razbrati, da se, tako kot večina Slovencev, najtežje odreče praženemu krompirju. Čeprav po službeni dolžnosti vilice največkrat zapiči v zgolj kuhanega in povsem nesoljeneg­a, saj le tako lahko presodi o njegovem resničnem okusu.

 ?? ?? Dr. Peter Dolničar, slovenski žlahtnitel­j krompirja: slovenski superkromp­ir si predstavlj­a kot najbolj optimalno obliko slavnika, najboljšo različico kakovosti blegoša, s skladiščni­mi lastnostmi sore in kokrino odpornostj­o proti plesni.
Dr. Peter Dolničar, slovenski žlahtnitel­j krompirja: slovenski superkromp­ir si predstavlj­a kot najbolj optimalno obliko slavnika, najboljšo različico kakovosti blegoša, s skladiščni­mi lastnostmi sore in kokrino odpornostj­o proti plesni.
 ?? ?? Če smo pričakoval­i, da v genski banki krompirja tako kot pri človeških celicah vse skupaj zamrzujejo v tekočem dušiku, je bila realnost veliko bolj zelena in otipljiva.
Če smo pričakoval­i, da v genski banki krompirja tako kot pri človeških celicah vse skupaj zamrzujejo v tekočem dušiku, je bila realnost veliko bolj zelena in otipljiva.
 ?? / Foto: Luka Cjuha ?? Slovenci krompir sadimo le še na okrog 2500 hektarjih površin – premalo, da bi bili lahko z njim samooskrbn­i.
/ Foto: Luka Cjuha Slovenci krompir sadimo le še na okrog 2500 hektarjih površin – premalo, da bi bili lahko z njim samooskrbn­i.
 ?? ?? Rastlinice krompirja, pripravlje­ne za sajenje v plastinjak. Iz njih bodo zrasli mali gomoljčki, osnova za zdrav semenski krompir slovenskih sort.
Rastlinice krompirja, pripravlje­ne za sajenje v plastinjak. Iz njih bodo zrasli mali gomoljčki, osnova za zdrav semenski krompir slovenskih sort.
 ?? ?? Za vsak primer seme slovenskih sort krompirja hranijo tudi v obliki malih gomoljčkov.
Za vsak primer seme slovenskih sort krompirja hranijo tudi v obliki malih gomoljčkov.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia