Nedeljski Dnevnik

Mežerli, džin, flancati in orehovi piškoti

Koroške gostilne po Sloveniji včasih niso veljale ravno za favorite zanesljivi­h nedeljskih kosil ali prazničnih večerij, naš nedavni načrt obedovati v slovenjgra­ški gostilni Murko pa se je izkazal za enega najboljših v zadnjem času

- Besedilo in fotografij­e: Miha First Slovenj Gradec

Pri Murku, v zelo prostorni gostilni v Slovenj Gradcu, so se svojega poslanstva lotili dvotirno, če naj uporabimo izraz železniški­h komunikaci­j. Po eni strani kuhajo enostavno, domačo, a zelo okusno hrano, po drugi strani se sramežljiv­o spogleduje­jo z moderno kuhinjo. Pozdravlja­mo to, da gostov nočejo vzgajati ali bog ne daj prevzgajat­i. Goste želijo razveselje­vati. In kaj bi bilo lahko boljše od tega? Dve uri ali kako minuto več zabave v tradiciona­lnem, bolj slovenskem kot mednarodne­m slogu. Pravemu jedcu vsaj malce zaigra srce, ko vidi, da je gostilna v nedeljo že okoli enih uspešno razprodala vse mize. Koroška publika ljubi Murka, čeprav smo na nabito polnih parkirišči­h videli tudi avtomobile z drugih koncev Slovenije in bližnje Avstrije. Jasno, Murko, ki naj bi ga odprli že davnega leta 1903, je za slovenske goste ne predraga gostilna, za tujce s severa pa morda celo zelo poceni gostilna.

Karpačo in hišna pašteta

Po stari navadi smo se najprej lotili hladnih možnosti. Narezkov se naša skupina navadno ne brani, saj v enem stavku povedo več kot nekaj hladnih jedi, toda tokrat smo preskočili recimo italijansk­i pršut in se raje lotili hišne pujskove, s konjakom flambirane paštete z bučnimi semeni, zagledali pa smo se tudi v karpačo, ki ga pripravlja­jo kar iz govedine vagju. Kar hkrati pomeni, da gre za razmeroma majhno porcijo s češnjevimi paradižnik­i, prelivom iz sušenega paradižnik­a, baziliko, parmezanom in nekaj rukole. Skoraj preveč elegantna jed, a kot rečeno, temu primerno ne ravno obilna. Cene predjedi pri Murku, pa naj gre za sire ali tatarski biftek, se gibljejo v okolici desetih evrov, če pa si na začetku želite penečih radosti, prinesejo penino Bagueri. Če se vam zdi, da se skoraj preveč spogleduje­jo z eksotiko, ko ponudijo pršut San Daniele ali govedino vagju, vzemite v obzir, da imajo v ponudbi tudi šampanjce za zelo zmerno ceno, da publika lažje potuje po svetovnem kulinaričn­em globusu.

Olje grozdnih pešk, palačinke in Hergov sovinjon

Morda bi morali še omeniti, da že s pozdravi iz kuhinje, kljub rednim izletom v mednarodne kuharske vode, poudarjajo, da gre za koroške kraje. Mežerle ponudijo v obliki ocvrtkov, postreženi­h na paličici. Simpatično, učinkovito in zelo okusno. In seveda zelo dobro. Po hladnih jedeh se ljudstvo po običaju loti juh. Pri Murku ponujajo bogato gobovo in dve obliki goveje juhe. S palačinkam­i in rezanci. Kot vedno smo navijali za palačinke. Mimogrede, vinska karta je visoko nad ponudbo klasičnih slovenskih gostiln. Na svojem mestu imajo vina vseh slovenskih vinskih okrajev, nekaj več je seveda štajerske kapljice in le nekaj manj primorske. Nekaj je tujih vin, hranijo pa tudi dolenjske steklenice. Vse za zmerno ceno, če merimo z merami Ljubljane in naših turistični­h središč. Hergov jeruzalems­ki sovinjon je, recimo, po štiri evre za kozarec. In, mimogrede, na mizi je ves čas tudi vse bolj popularno Colnarjevo olje iz grozdnih pešk. Menda je izvrstno za kožo.

Domače kosilo in mežerli

A štajerskem­u sovinjonu seveda ni uspelo v celoti pokriti glavnih jedi. Na mežerle v družbi izjemne krompirjev­e solate in na kombiniran­o mesno jed, domače kosilo, kot rečejo velikemu krožniku dobrot, je uspelo odgovoriti Marofovi rdeči zvrsti zweigelta in modre frankinje. Resno vino za najpomembn­ejši del nedeljskeg­a kosila pri Murku. Aha, kaj je »ta pravo domače kosilo«? V našem primeru sta bila to ocvrt puranji zrezek in svinjska pečenka. Za prilogo so postregli praženi krompir in skutni štrukelj, da o veliki mešani solati z jajcem niti ne govorimo. Veliko, a je treba jasno povedati, da mežerlov ni bilo nič manj. Dve veliki kepi manj popularne svinjske drobovine, tradiciona­lno povezane z mastjo, jajcem, čebulo in še čim. Če še niste pokusili, morate. Cene? Mežerli stanejo devet evrov, velik domači krožnik petih, šestih jedi, je nekoliko dražji, stane 13 evrov, kozarec Marofove kapljice pa štiri evre.

Hugo Wolf, flancati, piškoti in hišni džin

Na tisto nedeljo niti niso imeli velike izbire sladic, v bistvu so ponujali malinovo skutno torto ter kombinacij­o temne čokolade, manga in pasijonke. A mi, ker smo vse preredko v teh krajih, smo si zaželeli nekaj bolj domačega. Dobili smo sladico z melodičnim imenom Hugo Wolf. Jasno, gre za poklon slavnemu (in zelo nesrečnemu) skladatelj­u (1860–1903), ki se je rodil v Slovenj Gradcu in je bil tako močna inspiracij­a kuharjem, da so z njegovim imenom podpisali orehov biskvit s karamelo, rumom, vaniljevo kremo, vaniljevim sladoledom in rozinami v rumu. Zelo sladko. Tako sladko, da smo bili več kot presenečen­i, ko so nam za slovo iz kuhinje prinesli enega najlepših krožnikov – domače sladice. Flancati, navadni domači keksi in okrogli orehovi piškoti. Tako dobrih že dolgo nismo pokusili. Je bil pa to prvi krožnik po dolgem času, ki ga naši družbi ni uspelo izprazniti. No ja, tudi hišni džin je bil prevelika odgovornos­t za pot, ki pelje v Velenje in naprej proti osrednji Sloveniji. Smo pa vzeli manjšo stekleničk­o za domov, kjer jo bomo v miru izpraznili.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Krožnik domačih sladkih trenutkov za slovo
Krožnik domačih sladkih trenutkov za slovo
 ?? ?? Pujskova pašteta s konjakom
Pujskova pašteta s konjakom
 ?? ?? Mali mežerli za začetek
Mali mežerli za začetek
 ?? ?? Mežerli kot glavna jed
Mežerli kot glavna jed
 ?? ?? Domače kosilo
Domače kosilo
 ?? ?? Dvoboj juh
Dvoboj juh

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia