Delo (Slovenia) - Polet O2

Kaj je zdrava hrana?

- PIŠE ASIST. EVA PEKLAJ, UNI. DIPL. INŽ. ŽIV. TEHNOL., KLINIČNA DIETETIČAR­KA

Glede na znanje iz klinične prehrane in presnove dobro vemo, da hrane ne moremo deliti na zdravo in nezdravo. Živilo, ki je za enega posameznik­a primerno, je lahko za drugega celo škodljivo, saj lahko poslabša simptome bolezni.

Poglejmo si znano trditev o »beli smrti«. Beli sladkor oziroma bolje poznan kot namizni sladkor (saharoza), sodi med enostavne ogljikove hidrate. Prebava in presnova enostavnih ogljikovih hidratov sta hitri, zato nas tudi hitro oskrbijo z energijo. In še en mit, da je za debelost kriv prevelik vnos sladkorja. Res je, da so epidemiolo­ške študije pokazale, da debeli ljudje zaužijejo preveč enostavnih sladkorjev, vendar pa je za razvoj debelosti kriva pozitivna energijska bilanca. Kar pa pomeni, da pojemo več, kot porabimo. Torej lahko pojemo preveč sladkorja ali preveč ocvrtega krompirčka ali preveč ocvrte zelenjave. Če se človek ne giba, je priporočlj­ivo, da ne pretirava z vnosom enostavnih ogljikovih hidratov, saj se njihov presežek lahko kopiči v obliki maščobnih zalog. Posameznik­i naj bodo predvsem pozorni na tekoče enostavne sladkorje (sladke pijače) in skrite enostavne sladkorje, ki so v kosmičih, sadnih jogurtih, kakavu in drugih napitkih, omakah … Športnik, tudi mlad športnik, pa ne more ohranjati zdravja in telesne zmogljivos­ti, če ne uživa enostavnih sladkorjev ter s tem podpre telesne aktivnosti. Vnos enostavnih sladkorjev v obliki športnih pijač je pomemben zlasti med vadbo, ki traja več kot eno uro. Smernice športne prehrane svetujejo, da športnik na uro vadbe zaužije vsaj 30 gramov enostavnih ogljikovih hidratov in s tem izboljša svojo zmogljivos­t in posledično je na tekmovanju lahko uspešnejši. Če je vadba daljša, se priporoča tudi večje vnose enostavnih ogljikovih hidratov, kot so 60–120 gramov na uro vadbe.

Izdelki iz bele moke

Beli kruh, testenine, zdrobi se v našem organizmu presnovijo hitreje in podobno kot pri belem sladkorju nas hitro oskrbijo z energijo. Poleg tega je človek po zaužitju živil iz bele moke hitreje lačen, zato lahko posega tudi po več vmesnih prigrizkih ter s tem poveča celokupni energijski vnos. Če pogledamo polnozrnat­o moko, ima v primerjavi z belo več prehranske vlaknine ter tudi nižji glikemični indeks. Večja vsebnost prehranske vlaknine ugodno vpliva na črevesno mikrobioto, krvni sladkor, prebavo in poveča tudi občutek sitosti.

Obstajajo bolniki, pri katerih pa lahko uživanje izdelkov iz polnozrnat­e moke poslabša simptome bolezni. To so predvsem bolniki z aktivno kronično vnetno črevesno boleznijo, bolniki po operaciji na prebavilih, ki imajo ileostomo, pacienti s stenozo prebavil, gastropare­zo, med obsevanjem v predelu prebavil … Netopna prehranska vlaknina, ki je tudi v polnozrnat­ih izdelkih, pri njih pospeši odvajanje blata, blato je bolje tekoče, delci žitnega ovoja mehansko dražijo vneto želodčno ali črevesno sluznico, povečajo napenjanje in vetrove. To pa lahko pri tako prehransko ogroženi populaciji bolnikov vpliva tudi na dodatno izgubo hranil, kar povzroči manjšanje telesne mase (predvsem mišične mase) ter pojav podhranjen­osti. Dotaknimo se še športnikov, ki lahko s prevelikim vnosom prehranske vlaknine zmanjšajo dostopnost substratov za podporo telesni aktivnosti. To je predvsem pomembno v obrokih pred treningom, med njim in po njem.

Nekaj tudi o soli

Kuhinjska sol je mešanica natrija in klorida, ki se uporablja kot ojačevalec okusa, stabilizat­or in konzervans. Človeško telo za nemoteno delovanje vseeno potrebuje malo natrija, vendar je ta količina veliko manjša, kot je večina populacije dnevno zaužije. Preveč natrija vodi v številne zdravstven­e težave (srčnožilne bolezni, bolezni ledvic). Priporočil­a navajajo, da naj dnevni vnos soli ne preseže pet gramov na dan. Slovenci je vsakodnevn­o v povprečju zaužijemo kar 11–14 gramov. Sol se uporablja kot ojačevalec arome in je v številnih izdelkih (hamburgerj­i, ocvrt krompirček, pica, čips in drugi slani prigrizki, konzervira­ne jedi, predpakira­ne jedi, siri, predelani mesni izdelki, juhe, testenine in rižote iz vrečk ...). Mnogi posameznik­i si ne morejo predstavlj­ati, da je možno uživati okusno hrano z manj soli ali celo brez nje. Preprosto jo lahko zamenjamo z različnimi začimbami in zelišči. Večje količine soli pa so zelo pomembne pri pacientih, ki imajo težave s tekočim odvajanjem blata, saj morajo poleg tekočine nadomestit­i tudi izgubljene elektrolit­e. Zato je bila razvita oralna rehidracij­ska sol, ki je sestavljen­a iz glukoze, natrijeveg­a citrata, kalijevega klorida, natrijeveg­a klorida in natrijeveg­a hidrogenka­rbonata, kar omogoča optimalno rehidracij­o pacientov. Omenjena sol vsebuje tudi enostaven ogljikov hidrat (glukoza), ki med drugim pomaga pri absorpciji elektrolit­ov. Športniki zaradi potenja izgubljajo elektrolit­e, zato morajo biti še posebno pazljivi pri načrtovanj­u ustrezne prehrane in hidracije, s katero v telo vnesejo dovolj soli. Pretiran vnos vode med telesno aktivnostj­o lahko vodi v življenjsk­o ogrožajoče stanje, hiponatrie­mijo. Pomoč so športne pijače, ki naj bi jih športnik užival med vadbo. Dobra športna pijača vsebuje enostavne ogljikove hidrate ter natrij in kalij.

***

Hrane ni mogoče deliti na dobro in slabo ter zdravo in nezdravo. Živilo samo po sebi ne bo povečalo tveganja za razvoj bolezni. Tveganje bo povečal skupek dejavnikov, ki ga običajno imenujemo nezdrav življenjsk­i slog. Ključni so vzdrževanj­e primerne telesne mase, zadostnega energijske­ga hranilnega vnosa, hidracije, telesne aktivnosti, spanje, skrb za duševno zdravje. Kakršna koli intervenci­ja, tako prehranska kot gibalna, mora biti individual­no prilagojen­a posameznik­u. V prazničnih dneh si brez slabe vesti privoščite veliko dobre volje, dobro hrano v družbi bližnjih, saj veste, kaj pravijo: Smeh je pol zdravja. Vseeno pa ne pozabite na telesno aktivnost.

 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia