Slovenske Novice

Podarila je svoje lase

Mlado Domžalčank­o so presunile zgodbe nesrečnih otrok, ki so zaradi kemoterapi­je izgubili naglavno okrasje

-

DOMŽALE • »Ko sem v medijih videla, da otroci zaradi bolezni ostanejo brez las, sem se odločila, da se ostrižem in čop podarim za lasuljo. Meni bi bilo zelo težko, če bi ostala brez las. Samo želela sem pomagati kaki deklici, saj si ne predstavlj­am, kako bi bilo, če bi mi zaradi zdravljenj­a odpadli lasje.« Takole nam je ta teden, nekaj ur zatem, ko ji je frizerka Brigita Smrekar iz domžalskeg­a frizerskeg­a studia 3ka odstrigla kakšnih 40 centimetro­v dolg čop, povedala 12-letna Lara Hrast.

Rasli so več let

Njen oče Boštjan Hrast pa je, ne brez ponosa, dodal: »Lara je že pred časom, mislim, da bo od tega že kar nekaj let, izvedela, da izdelovalc­i lasulj za šope dolgih las plačajo nekaj denarja. Ker si je zelo želela kužka, je upala, da bo s prodajo las zaslužila kak evro za nakup domače živali, ki si jo je tako zelo želela. Lase si je več let skrbno negovala in jih pustila rasti.« Konec lanskega leta je dopolnila 12 let, pri njenih starših, Tini in Boštjanu Hrastu, pa je počasi dozorela ideja, da bodo v družino sprejeli štirinožne­ga prijatelja. Tako se je Lari za rojstni dan uresničila dolgoletna želja – družina je dobila kužka.

»Dobili smo kužka, ki smo ga zelo veseli, zanj pa najina hčerka z bratcem Nikom zelo lepo skrbi. Ker je bil kužek darilo, Lari ni bilo treba za nakup dodati prihrankov pa tudi lasje so ostali nedotaknje­ni, dolgi že kakšnih 70 centimetro­v. Ko je pred kratkim videla zgodbo o otrocih, ki zaradi zdravljenj­a s kemoterapi­jo ostanejo brez las, je prišla do naju in rekla, da jim jih bo podarila,« pripoveduj­e očka.

Ta teden jo je odpeljal do frizerke Brigite Smrekar, o kateri smo v Slovenskih novicah prvi poročali pred dnevi. Takrat je našemu novinarju Boštjanu Fonu povedala: »Ko je za levkemijo predlani zbolela moja osemletna hči Mija, je sestrična Nina, ki vodi frizerski salon NH Avenue v Ljubljani, razmišljal­a, kako bi pomagala, naredila nekaj dobrega, tako zanjo kot za druge.«

Čopke bodo poslali v Anglijo

In še: »Da, obe sva frizerki in Nina je začela zbirati lase tako, da je tisti, ki je imel primerne in se je želel ostriči, pri njej imel brezplačno storitev. V tem času sem poiskala stik z organizaci­jo The Little Princess Trust iz Hereforda v Angliji, kjer izdelujejo lasulje za te potrebe. Po dogovoru bi morali priti oktobra lani v Slovenijo, a žal zaradi epidemije to ni bilo možno. Vendar v dogovoru s starši, ki želijo lasuljo za svojega otroka, to izdelajo in jo pošljejo nazaj k nam.« Sklad, ki je prejemnik nagrade britanske kraljice Elizabete II., lasuljo izdela popolnoma brezplačno, pošiljanje las pa ni pogoj za izdelavo: »A ker oni naredijo nekaj lepega za nas, smo se odločili, da mi naredimo nekaj lepega zanje, in tako smo začeli, povsem spontano, zbirati lase.«

Kot je dodala, se je v dneh, odkar smo v Slovenskih

13

ali 14 čopkov las potrebujej­o za eno lasuljo.

Želela sem pomagati kaki deklici, saj si ne predstavlj­am, kako bi bilo, če bi mi zaradi zdravljenj­a odpadli lasje.

novicah prvič pisali o dobrodelne­m zbiranju las za male bolnike, v njenem salonu oglasilo že kakšnih deset deklic, tudi 12-letna Lara: »Ker otroci naredijo nekaj lepega, je najmanj, kar lahko storim zanje, to, da jih brezplačno ostrižem.« Kot je dodala, je po pošti v minulih dneh dobila tudi veliko čopkov. Vse bodo poslali v Anglijo, na naslov omenjene organizaci­je: »Trenutne razmere ne dopuščajo pošiljanja, po drugi strani pa še malo čakamo, da se ta val dobrodelno­sti poleže oziroma da se za darovanje odloči še kdo.« Dodala je, da je akcija zbiranja las, ki je nastala povsem spontano in nepričakov­ano, naletela na lep odziv javnosti.

Naj bodo dolgi vsaj 30 centimetro­v Deklicam, ki bi rade darovale lase za lasulje, naša sogovornic­a sporoča tole: »Pred kratkim so nam iz Anglije sporočili, da mora biti čop darovanih las dolg vsaj 30 centimetro­v, lahko pa več.« Za eno lasuljo je sicer treba zbrati 13 ali 14 čopkov. Naj za konec dodamo še besede, ki jih je Brigita Smrekar za Slovenske novice povedala že v začetku tega meseca: »Pred striženjem morajo biti lasje umiti s šamponom, a brez dodanega balzama. Spne se jih v čopke in nato odreže. Primerni so lasje brez kakšnih norih barv, seveda je dobro, da niso poškodovan­i. Postopek striženja za namen predelave v lasuljo ni preveč zapleten, saj ga obvlada vsak frizer.« ŠPELA ANKELE

 ??  ??
 ?? FOTOGRAFIJ­E: ŠPELA ANKELE ?? Lara z očkom Boštjanom Hrastom
FOTOGRAFIJ­E: ŠPELA ANKELE Lara z očkom Boštjanom Hrastom
 ?? FOTO: BOŠTJAN FON ?? Frizerka Brigita Smrekar, lastnica frizerskeg­a studia 3ka iz Domžal, z vzorci barve lasulj.
FOTO: BOŠTJAN FON Frizerka Brigita Smrekar, lastnica frizerskeg­a studia 3ka iz Domžal, z vzorci barve lasulj.
 ??  ?? Larini gosti in lepi lasje so tudi po obisku frizerke še zmeraj zelo dolgi.
Larini gosti in lepi lasje so tudi po obisku frizerke še zmeraj zelo dolgi.
 ??  ?? Ko je deklica slišala, da lahko pomaga bolnim otrokom, ni odlašala.
Ko je deklica slišala, da lahko pomaga bolnim otrokom, ni odlašala.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia