Slovenske Novice

Dončić je proti Poljski prekosil očetov rod

Slovenski košarkarji so se še za korak približali olimpijski­m igram Osmo zasedbo z zadnjega SP so prekosili s 35 točkami razlike

- KAUNAS EDUARDO BROZOVIČ

• Poljski košarkarji so bili bistveno zahtevnejš­a ovira za slovensko reprezenta­nco kot Angola, a niti za trenutek niso ogrozili njene druge zmage v kvalifikac­ijah za letošnje olimpijske igre. Po gladki zmagi s 112:77 (83:60, 63:46, 29:26) in 13. uspehu v 14 soočenjih z osmo zasedbo z zadnjega svetovnega prvenstva bodo Luka Dončić in soigralci danes uživali v dnevu brez tekme, od sobote pa bo šlo v Kaunasu zares in brez popravnega izpita. V polfinalu proti Venezueli in, upajmo, v nedeljo še proti zmagovalcu dvoboja med Litvo in Poljsko. Poljaki so si veliko obetali od dvoboja s Slovenijo in v uvodnih minutah so potrdili, da imajo vse prej kot slabo moštvo.

Po vodstvu z 21:18 pa so hitro uvideli, da so delali račun brez krčmarja in ob polčasu niso mogli verjeti svojim očem. Dosegli so namreč 46 točk, kar je zelo lepa strelska bera, in zadeli deset trojk s 56-odstotnim izkoristko­m metov, a zaostajali s 17 točkami razlike. Slovenski košarkarji so bili namreč precej bolj raznovrstn­i in učinkoviti z vseh položajev ter v uvodnih 20 minutah dosegli le eno točko manj (63) kot dan prej proti Angoli. Skupino kakšnih 200 navijačev, ki so pripotoval­i v Litvo, da bi spodbujali izbrance selektorja Aleksandra Sekulića, je seveda najbolj navduševal Dončić s 13 točkami in 7 asistencam­i do glavnega premora, izjemno zadovoljni pa so bili tudi v minutah, ko je eden od največjih zvezdnikov lige NBA dobil zaslužen počitek. V kolektivno, lahkotno in samozavest­no predstavo se je uspešno vključil tudi Klemen Prepelič, ki zaradi bolečin v vratu ni igral proti Angolcem, saj se je tako kot soigralci po najboljših močeh posvetil svojim nalogam. Občudovanj­a vredna je prelevitev Jake Blažiča v agresivneg­a spremljeva­lca tekmečevih organizato­rjev igre, a tudi drugi so opustili klubske navade in razvade v dobro izbrane vrste.

Peta najvišja zmaga

Tokrat je bilo na trenutke očitno, da so že kar prelahko poteptali nemočno Angolo in da bi se lahko proti boljšemu nasprotnem­u moštvu nekoliko bolj posvetili obrambi. A v tretji četrtini so prejeli le še 14 točk in v zadnji 17, slovenska reprezenta­nca pa je v drugih 20 minutah zmogla še 49 točk in pri končnih 35 točkah razlike proslavila svojo peto najvišjo zmago na uradnih tekmah; štiri najbolj prepričlji­ve je dosegla proti Moldaviji (+55), Irski (+48), Kosovu (+45) in Latviji (+44). Poljsko je pred tem ugnala z najvišjo prednostjo v kvalifikac­ijah za EP 2005, z 82:62 v Mariboru, kjer je v reprezenta­nčnem dresu debitiral Saša Dončić, Lukov oče, a se ni vpisal med strelce. Dončić mlajši je bil včeraj vnovič najmočnejš­e slovensko orožje z 18 točkami in 10 asistencam­i v 22 minutah igre, Prepelič jih je dodal 17 v 15 minutah, Gregor Hrovat 16, Zoran Dragić in Jaka Blažič po 11 ter Vlatko Čančar

10. Pri Poljski je pričakovan­o izstopal branilec Mateusz Ponitka s 16 točkami.

?? FOTO: FIBA ?? Luka Dončić je tudi tokrat užival v igri, Poljaki pa so se čudili njegovim čarovnijam.