Slovenske Novice

Gluhi dijaki ostali brez tolmačev

Ljubljansk­i učenci se šolajo brez njih, čeprav je znakovni jezik vpisan v ustavo

- TINA HORVAT tina.horvat@slovensken­ovice.si

Zapletlo se je pri denarju

LJUBLJANA • Včasih so se morali gluhi in težko naglušni otroci obvezno šolati v zavodih, zadnje čase pa se jih vse več odloča za tako imenovano integracij­o – šolanje v rednih šolah. To je njihova ustavna pravica, saj je bil že leta 2002 sprejet zakon o uporabi slovenskeg­a znakovnega jezika v izobraževa­nju, letos junija pa je bil ta jezik vpisan v našo ustavo. Kljub temu pa so gluhi in naglušni dijaki iz ljubljansk­ih srednjih šol ob začetku šolskega leta pri pouku ostali brez tolmačev, brez njih pa ne morejo slediti pouku. Zapletlo se je, ker so lahko do 1. septembra dijakom tolmačili le tolmači, zaposleni v zavodih za gluhe in naglušne, zunanji pa ne. Ker so nedavno tri tolmačke na ljubljansk­em zavodu dale odpoved, jih je zaradi tega zmanjkalo.

Nedopustna diskrimina­cija »Čeprav gre le za šest dijakov, je to velika in nedopustna diskrimina­cija. Kako ironično, da se je to zgodilo le nekaj mesecev po tem, ko je bil slovenski znakovni jezik vpisan v našo ustavo! Zakon o uporabi slovenskeg­a znakovnega jezika priznava gluhim osebam pravico do tolmača na vseh področjih dela in življenja, in medtem ko je ta pravica na preostalih področjih zaživela, se na izobraževa­lnem ves čas zapleta. Le še vprašanje časa je bilo, kdaj se bo to zgodilo. Ta sistem ne deluje in škoda za dijake je velika,« je ogorčena predsednic­a Združenja tolmačev za slovenski znakovni jezik Jasna Bauman. V združenju že skoraj 20 let zaman opozarjajo ministrstv­o za izobraževa­nje, da je sistem pomanjklji­v in da se zakonske pravice do tolmača na področji izobraževa­nja nenehno kršijo. Baumanova razloži, da je do letošnjega šolskega leta tako postavljen sistem izobraževa­nja nekako funkcionir­al, sicer okrnjeno in pomanjklji­vo, in da je ministrstv­o po odpovedi treh tolmačk nemudoma pristopilo k reševanju problemati­ke, saj je ministrica izdala sklep, da učencem vendarle lahko tolmačijo tudi zunanji oziroma pogodbeni tolmači in tolmačke. A se je spet zapletlo, in to pri denarju. »Tolmačke, ki so se odzvale povabilu za sodelovanj­e, poročajo, da niso znani niti urniki niti obdobje sklenitve pogodb, najbolj pa so bile presenečen­e, ker so hoteli z njimi barantati o urni postavki. Urna postavka tolmačenja je določena s predpisom in ne more biti predmet pogajanja. Vsako odstopanje od veljavnega predpisa pomeni kršitev kodeksa poklicne etike in kršitev na podlagi Pravilnika o disciplins­ki odgovornos­ti!« Direktoric­a združenja rešitev vidi v tem, da bi moralo ministrstv­o zagotoviti sredstva za izvajanje zakona, in to v obliki podporne storitve ali sklada, šolam, ki jih obiskujejo gluhi učenci, pa bi moralo omogočiti samostojno sklepanje pogodb z zunanjimi tolmači in tolmačkami. Baumanova nato opiše, kaj pomanjkanj­e tolmačev pomeni za gluhe in naglušne dijake: »Ne morem si predstavlj­ati, kako izgubljeni so zaradi tega. Sedijo v učilnicah, ker pač morajo, a predavanje­m ne morejo slediti. Postavite se v njihovo vlogo. To je tako, kot da ste na nekem seminarju, ki poteka v vam tujem jeziku. Kaj imate od tega?

Nič!«

Tarča posmeha

Za mnenje, kako velik problem je pomanjkanj­e tolmačev za šolajoče se dijake, poprosimo Borisa Horvata, predsednik­a Medobčinsk­ega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko Auris Kranj. »Kljub temu da so mnogi zelo vztrajno opozarjali na težave, se je sedaj očitno tako hudo zakomplici­ralo, da so gluhi otroci povsem izključeni iz učnega procesa, kar je nedopustno. A to je samo vrh ledene gore in velika sramota! Šolanje v zavodih je poklicno zelo omejeno, prav tako glede splošnega znanja in pismenosti. To je glavni razlog, da se dijaki skupaj s starši vedno bolj odločajo za integracij­o.«

Tudi sam ima zaradi svoje naglušnost­i zelo trpke spomine na šolske dneve tako v osnovni kot tudi srednji šoli. »Zelo boleče in travmatičn­o se je vsakodnevn­o soočati s temi problemi in biti tarča posmeha sošolcev zaradi napačno razumljene­ga vprašanja in posledično odgovora povsem zunaj konteksta. Predvsem pa je travmatičn­o, da si želiš biti enakovrede­n po znanju, a ne moreš biti, ker učno gradivo ni prilagojen­o in dostopno v tebi razumljivi obliki. V mojih šolskih letih je bilo tehnično zelo malo izbire, obstajali so samo klasični slušni aparati, danes je ta tehnologij­a na tako visoki ravni, da bi lahko prav vsakemu dijaku omogočili dostopnost do šolskega gradiva v obliki, ki mu najbolj ustreza. Žal država oziroma pristojno ministrstv­o ne sledi temu tehnološke­mu napredku.«

 ?? FOTO: MALI IGOR ?? V ljubljansk­em zavodu za gluhe in naglušne so tri tolmačke dale odpoved.
FOTO: MALI IGOR V ljubljansk­em zavodu za gluhe in naglušne so tri tolmačke dale odpoved.
 ?? FOTO: URŠKA CIMPERŠEK ?? Boris Horvat: To je sramota!
FOTO: URŠKA CIMPERŠEK Boris Horvat: To je sramota!
 ?? FOTO: DEJAN JAVORNIK ?? Direktoric­a Združenja tolmačev za slovenski znakovni jezik Jasna Bauman je ogorčena.
FOTO: DEJAN JAVORNIK Direktoric­a Združenja tolmačev za slovenski znakovni jezik Jasna Bauman je ogorčena.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia