Slovenske Novice

Avstrijski kancler ima slovenske korenine

Duhovnik Tomaž Maras raziskal izvor plemiške družine Schallenbe­rg

- DRAGO PERKO

Alexandrov daljni sorodnik pokopan v Črnomlju

ČRNOMELJ • Avstrijci so v ponedeljek dobili novega kanclerja. To je postal dotedanji avstrijski zunanji minister, 52-letni

Alexander Schallenbe­rg, ki pa premore očitno tudi nekaj slovenskih korenin, v župnijski cerkvi v Črnomlju je pokopan njegov daljni sorodnik. Da se je to odkrilo, gredo zasluge predvsem 45-letnemu duhovniku

Tomažu Marasu, ki danes vodi župnijo Vavta vas pri Novem mestu, pred tem pa je deloval v Črnomlju. »Pred desetletje­m smo se v Črnomlju lotili temeljite prenove župnijske cerkve,« nam pove Maras v črnomeljsk­em župnišču, kjer je bil kaplan. »Med obnovo smo odkrili grobnico, za katero smo sicer vedeli, da obstaja. V njej zaradi vlage ni ostalo praktično nič, razen čevlja in klobuka. Sta pa v cerkvi dva nagrobnika, ki sta bila v 18. stoletju vzidana v steno v prezbiteri­ju. Jasno je bilo, da sta tu pokopana dva plemiča: laik Palmburg, ki naj bi bil tudi lastnik gradu, ter grof

Janez Krištof pl. Schallenbe­rg, cesarski komornik, stotnik v regimentu grofa Starhember­ga, vitez in komtur (predstojni­k) postojank nemškega viteškega reda v Metliki in Črnomlju.« Marasa je radovednos­t gnala k nadaljnjem­u raziskovan­ju:

»Na spletu sem naletel na stare rodovne knjige, ki so jih včasih izdajali, in našel rodovnik.« Med zbiranjem in analizo podatkov je naletel tudi na politika Schallenbe­rga, ki je bil že pred leti eden od tesnih sodelavcev Sebastiana Kurza. »Odločil sem se, da mu pišem, gospod Alexander je z mojo e-pošto seznanil očeta Wolfganga, nekdanjega diplomata, rojenega leta 1930. Odzval se je in mi napisal pismo,« pove Maras. Wolfgang Schallenbe­rg mu je poslal tudi nekaj gradiva: »Zapisal je, da je izredno hvaležen, ker se zanimamo za njegovega sorodnika.«

Poroka z Barbaro Črnomaljsk­o

Družina izvira iz Sankt Ulricha im Mühlkreis na skrajnem severu Avstrije. Prvi znani podatki o njej segajo v leto 1190. Ime so dobili po dvorcu Schallenbe­rg, ki so ga imeli v lasti od leta 1260. V 15. stoletju so grad porušili husiti, od leta 1982 je spet v lasti družine Schallenbe­rg. Ta je leta 1636 prejela plemiški naslov baronov, leta 1666 so jih Habsburžan­i povišali v grofe. Prejeli so tudi madžarski indigenat in madžarska skupščina jih je leta 1688 priznala za plemiče Kraljevine Madžarske. Med znamenite osebnosti družine se šteje Krištof pl. Schallenbe­rg, avstrijski plemič, ki je bil tudi pesnik. Prav slednji se je poročil z Margareto pl. Lappitz, hčerko Barbare Črnomaljsk­e. Rodbina Črnomaljsk­ih je spadala med starejše na Slovenskem, posebno pa se je uveljavila v 15. stoletju. Po moški liniji je izumrla leta 1677. Med pomembne osebnosti Črnomaljsk­ih spadata Jurij in Gašpar Črnomaljsk­i, nas opozori in pouči poznavalec te tematike, zgodovinar Janez Weiss iz Mestne muzejske zbirke Črnomelj. Zgodba s kanclerjem in njegovimi slovenskim­i koreninami in sorodniki pa gre dalje tako. Krištof Schallenbe­rg in Margareta sta imela dva sinova, Wolfganga in Georga. V Črnomlju je torej pokopan Janez Krištof Schallenbe­rg, Georgov vnuk. Ker ni imel otrok, se je njegova linija končala. Se je pa nadaljeval­a linija Schallenbe­rgov po Wolfgangov­i liniji, ki nas v 10. kolenu pripelje do Wolfganga Schallenbe­rga, očeta današnjega kanclerja Avstrije, ki je tako potomec plemiškega rodu v 11. kolenu.

Predstojni­k viteškega reda

Tomaž Maras in Janez Weiss pojasnita, da je imel pokojni sorodnik avstrijske­ga kanclerja pomembno vlogo na slovenskih tleh. Bil je predstojni­k nemškega viteškega reda v Beli krajini in tako vodil njegove cerkvene in posvetne, še posebno gospodarsk­e zadeve. Vojaško se je kalil v Nemčiji in na Nizozemske­m, kjer je služil v regimentu grofa Maksimilja­na Starhember­ga. Leta 1686 se je v Gradcu pridružil nemškemu viteškemu redu, potem ko je dokazal svoje plemiško poreklo v petih generacija­h. To mu je uspelo, a v Beli krajini ni dolgo služboval, saj je 25. aprila 1689 umrl, zakaj natančno, ne ve nihče.

Po njegovi smrti je nastal popis stvari, ki jih je imel. Zapuščinsk­i inventar je popisal Jonas Kolbesar, šlo je za denar, nakit, jedilni pribor, obleke, tudi puške in pištole. Maras in Weiss potrdita, da naj bi bil Kolbesar verjetno duhovnik v službi nemškega viteškega reda. Poslovenje­na oblika priimka Kolbezen je še danes prisotna v Beli krajini, zagotovo tudi zato, ker je Jonas Kolbesar tja prišel z bratom, ki si je ustvaril družino. Po vsem zapisanem verjetno ni daleč dan, ko bo novi predsednik avstrijske vlade prišel tudi v Slovenijo. Spodobilo bi se ga sprejeti v Beli krajini.

1982.

je dvorec spet postal last Schallenbe­rgov.

 ?? ?? Alexander Schallenbe­rg, novi šef avstrijske vlade
Alexander Schallenbe­rg, novi šef avstrijske vlade
 ?? FOTO: DRAGO PERKO ?? Tomaž Maras in Janez Weiss v črnomaljsk­em župnišču
FOTO: DRAGO PERKO Tomaž Maras in Janez Weiss v črnomaljsk­em župnišču
 ?? FOTO: DRAGO PERKO ?? Na sliki je Krištof pl. Schallenbe­rg.
FOTO: DRAGO PERKO Na sliki je Krištof pl. Schallenbe­rg.
 ?? FOTO: DRAGO PERKO ?? Vse se je začelo z obnovo cerkve.
FOTO: DRAGO PERKO Vse se je začelo z obnovo cerkve.
 ?? FOTO: DRAGO PERKO ?? Nekdanji črnomaljsk­i kaplan ob nagrobniku, katerega zgodovino se je lotil raziskovat­i.
FOTO: DRAGO PERKO Nekdanji črnomaljsk­i kaplan ob nagrobniku, katerega zgodovino se je lotil raziskovat­i.
 ?? FOTO: DRAGO PERKO ?? Pismo, ki ga je kanclerjev oče poslal v Slovenijo.
FOTO: DRAGO PERKO Pismo, ki ga je kanclerjev oče poslal v Slovenijo.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia